Sindirim kaç kalori kullanır?

Sindirim kaç kalori kullanır?

Gıdaların termal etkisi, yediğiniz yiyecekleri sindirmek, emmek ve bertaraf etmek için vücudunuz tarafından kullanılan enerji miktarına atıfta bulunur. Bunu sindirim sisteminizin işletme maliyeti olarak düşünün; Hayattaki birkaç maliyetden biri size ödemek için mutlu olacak. Sindirmek ve yiyeceği elemek için tükettiğiniz kalorileri yakarsınız.

Termal etkisi

WorldFitnessNetwork.com’a göre, gıdaların toplam termal etkisinin, ortalama olarak toplam kalorinin yaklaşık% 10’u olduğu tahmin edilmektedir. Bir gün boyunca 2,000 kalori tüketirseniz, yaklaşık% 10 veya yaklaşık 200 kalori alırsanız, bu yiyecekleri sindirmek, emmek, metabolize etmek ve ortadan kaldırmak için harcarsınız.

 

Yemek çeşitleri

WorldFitnessNetwork.com’a göre, farklı gıda türleri işlenecek farklı miktarlarda enerji gerektirir. Yağlar yaklaşık% 3 termal bir etkiye sahiptir. Yağda 100 kalori tüketirseniz, o yağı sindirmek için sadece 3 kalori harcarsınız. Lifli sebzeler ve meyveler yaklaşık% 20’lik bir termal etkiye sahiptir, proteinler ise yaklaşık% 30’luk bir termal etkiye sahiptir. Proteinte 300 kalori tüketirseniz, bunları sindirerek 90 kalori yakarsınız.

Vücut kompozisyonu

Sindirimde harcadığınız kalori miktarı vücut kompozisyonunuza bağlıdır. Daha yüksek bir kas kütlesine sahip olanlar, daha fazla yağ olanlara göre daha fazla kalori yakarlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz