Bağırsaklarınızı temizlemek ya da kabızlığı gidermek için etkili bir ilaç arıyorsanız, o halde sinameki, büyük yardımcınız olacaktır. Adını daha önce duymamış olabilirsiniz fakat sinameki nadir bulunan ve oldukça faydalı bir bitkidir. Sağlık, cilt ve saçlar için çeşitli faydalarına geçmeden önce, öncelikle bu faydalı bitkinin ne olduğunu anlayalım.

 

Sinameki Hakkında Bilgi

 

Sinameki, tropikal bölgelerde yetişen, geniş yapraklı bir bitki ailesi olan Fabaceae’ye aittir. Sarı, beyaz ve pembe çiçekleri vardır. Asyada, çoğunlukla Hindistan ve Çin’in ılıman bölgelerinde bulunur. Sinamekinin yaprakları, çiçekleri ve meyvelerinin özleri, yüzyıllardır alternatif tıpta müshil olarak kullanılmaktadır. Bu bitki ayrıca, şişkinliği giderme ve kilo pendik eskort bayan vermede kullanılan çeşitli bitki çayları arasında da yer almaktadır. Sinameki; Ex lax, Fletcher’s Castoria ve Senokot gibi ticari isimler altında birçok müshil ilacında kullanılmaktadır. Yan etkileri arasında karın krampları, uzun süreli kullanıma bağlı olarak da ani kilo kaybına neden olabilir. Temizleyici bir bitki olarak kabul edilir. Bunlara ek olarak yaprakları macun haline getirilerek, çeşitli cilt hastalıklarında kullanılabilir. Bu şekilde, sivilce tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Sinameki Çayı Kullanım Alanları

 

Hemen hemen tüm bölümleri tıbbi bir değere sahiptir ve binlerce yıldır Hindistan’da alternatif tıpta kullanılmıştır. Yaprakları, geleneksel Çin tıbbında, bitkisel müshil olarak kullanılmaktadır. Sinameki, aktarlarda ve sağlıklı gıda mağazalarında; kapsüller, tabletler, çaylar ve sıvı özleri şeklinde bulunur. Bu bitkinin, seyreltilmemiş, kuru kökleri de bulunmaktadır. Tohumları da müshil etkisine sahiptir ancak tohumları, yaprakları kadar etkili değildir.

 

Sinameki Çayı Faydaları

 

Sinameki çayının hem acı hem de tatlı seçenekleri vardır. Bu nedenle çoğu kez, yeşil çay ile karıştırılabilir. Çay acı gelirse, lezzetini arttırmak için bal ilave edilebilir. Sinameki çayı, kabızlık tedavisi ve detoks çayı olarak pazarlanır, ayrıca kilo kaybına yardımcı olmak için de kullanılır. Kabızlığı tedavi etme yeteneği sayesinde, bazen kısa süreli olarak hemoroid tedavisinde de kullanılır. Bununla birlikte sinameki çayının, hemoroid ya da kilo kaybı için kullanımı konusunda yeteri kadar bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

 

Kabızlıkla mücadelede ederken, sinameki çayı en iyi arkadaşınız olabilir. Bunun için sinamekinin bitkisini ya da kapsülünü tercih edebilirsiniz. Çayı da oldukça faydalıdır. Çayını içtikten sonra, onu takip eden 6-12 saat içinde, bağırsaklarda bir hareketlenme görülecektir. Bu da, kabızlık probleminin azalmasına yardımcı olur. Ancak sinameki hoş olmayan bir tadı olduğundan, çayı demlerken, daha lezzetli bir bitki ile karıştırarak demlemek daha iyi olacaktır. Genel olarak sinameki çayının faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

 

 1. Kilo kaybına yardımcı olur: Sinameki çayı, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olabileceği için, kilo kaybı için sıklıkla önerilir. Müshil etkisi bulunan bu çayı tüketirken, bağırsak hareketleri daha hızlı olur. Bununla birlikte, bu çayın yarattığı kilo kaybı etkisi, çoğunlukla su kaybından kaynaklanır. Dolayısıyla çayın tam bir etki yaratması için, beraberinde doğru bir diyet ve egzersiz de gereklidir.

 

 1. Parazit hastalıkları: Sinameki çayında bulunan bazı bileşenler, müshil etkisinin yanında aynı zamanda paraziter enfeksiyon karşıtı özelliklere de sahiptir. Bağırsaktaki kurtları ve diğer parazitleri ortadan kaldırarak bu çay, yemeklerden mümkün olduğunca fazla besin elde etmenize yardımcı olabilir.

 

 1. Sindirim sorunlarına iyi gelir: Kabızlık, şişkinlik, kramplar ya da hazımsızlık ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, sinameki çayı, bağırsaklardan gıda ve atık akışını arttırarak yardımcı olabilir. Bağırsakların hızlı boşaltılması bazen geçici şişkinliğe neden olabiliyor olsa da, sindirim sisteminizin genel olarak iyileşmesi, buna değecektir.

 

 1. Antioksidan etkilere sahiptir: Sinameki yaprakları, sadece müshil etkisi yaratan bileşenler içermez, aynı zamanda antioksidan görevi gören diğer aktif maddeler de içerir. Bu maddeler; strese, kronik hastalıklara ve hatta kansere neden olan serbest radikallerle savaşarak vücuttaki bu risklerin oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 1. İdrar söktürücüdür: Bu sağlıklı çay, idrar söktürücü olarak da bilinir. Vücudu idrara çıkmaya teşvik eder. Bu da; aşırı miktardaki tuzları, yağları, toksinleri ve suyu vücuttan atmaya yardımcı olur. Sinameki çayının aşırı kullanımı, vücutta su kaybına neden olabilir, bu nedenle bu çayı kullanırken bol bol su içtiğinizden emin olun.

 

 1. İltihaplanma karşıtıdır: Sinameki çayı geleneksel olarak; eklemlerin ve dokuların iltihaplanması gibi koşullar için kullanılmıştır. Bu konuda yapılan çalışmalar, sinameki çayının uygun şekilde kullanıldığında, iltihaplanmalar için oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

 

 1. Kabızlığı giderir: Kabız hissettiğinizde, bunun acılı bir sorun olabileceğini bilirsiniz. Sinameki çayı, kalın bağırsak kaslarını uyararak, kabızlığı hafifletmeye yardımcı etkili bir müshil görevi görür.

 

Sinameki Çayı Yan Etkileri

 

Sinameki çayı, birkaç ani yan etkiye neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur;

 

 • Hafif karın ağrıları,
 • Ağır ishal,
 • Özellikle uzun süre kullanımda mide bulantısı,
 • Genellikle su kaybına yol açan ishal sonucu görülen baygınlık

 

Sinameki Çayı Çocuklara Verilir Mi?

 

Hemen herkes, hayatının bir döneminde kabızlık sorunu yaşar. Çocuklar da bu gruba dahildir; özellikle bağırsak hareketleri yavaş olan çocuklar için denenebilir. Sinameki genellikle güvenli olsa da, çocuklara verilip verilemeyeceği konusunda bazı kaygılarınız olabilir. Uzmanlar sinamekinin, 2 yaşından daha büyük çocuklarda, kısa süreli kullanımlar için güvenli olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte, çocuklara müshil etkisi yaratan bir bitki verirken, doktorunuza danışmak doğru olacaktır.

 

Sinameki Çayı Nasıl Demlenir?

 

Sinameki çayı, artık marketlerde hazır çay poşetlerinde de satılsa da, en iyisi aktardan kurutulmuş yapraklarını alıp demlemektir. Demlemek için tek yapmanız gereken, sinameki yapraklarını kaynamakta olan suyun içerisine atmak ve çayı yaklaşık 10-12 dakika demlemek. Alternatif olarak kurutulmuş yapraklarını soğuk suyun içine atarak, 10-12 saat suda bekletebilirsiniz. Sinamekinin faydalarından yararlanmak için soğuk suyu tercih ederseniz, mide krampları riski de azalmış olur. Çay demlendiğinde suyunu süzün ve için. 1 fincan çayı içtikten sonra, rahatlamanız ortalama 6-12 saat içinde gerçekleşecektir. Sinameki çayı tüketmek için önerilen en uygun zaman, ertesi sabah etkisini görmek için, onu yatmadan önce içmektir. İçine farklı aromalar katmak isterseniz, sinameki çayını demlerken, içerisine taze dilimlenmiş zencefil de atabilirsiniz. Çayı fazla miktarda yapmayın ve fazla demlemeyin, suda ne kadar çok beklerse, tadı o kadar acılaşır ve mide krampları riski de artar.