Siğil Nedir Neden Çıkar

Siğil Nedir Neden Çıkar

Deri hastalıkları içerisinde belki de en çok görülen rahatsızlıkların başında siğil gelir.

Peki siğil neden çıkar, sebepleri ve tedavisi nedir. Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Siğil Nedir: Derinin üst tabakasına yerleşen ve HPV olarak bilinen bir virüse ait infeksiyonlara denir. Aslına bakarsanız bir bakıma deri yüzeyinde oluşan iyi huylu tümörler olarak da belirtilebilir.

Siğil Neden Çıkar: HPV virüsünün neden olduğu infeksiyon sonucunda deri yüzeyinde toplu iğne başı görünümünde olan nasır tipinde tabaka şeklinde oluşur.

SİĞİL ÇEŞİTLERİ: Siğilleri çıkış şekilleri ve oluştukları bölgelere göre 4 ana grupta sıralayabiliriz.

1- YAYGIN SİĞİLLER: Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevrelerinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır. Tırnak yeme alışkanlıkları olanlar ile çocuklarda daha sık şekilde görülür.

2- AYAK TABANI SİĞİLLERİ: Tek veya çoklu gruplar halinde meydana gelebilir. Diğer siğillere göre daha farklı şekilde deri içine gömülü haldedir ve ağrı yapmaları mümkündür. Üzerlerinde kırmızı ve siyah renkte küçük noktalar oluşabilir.

3- DÜZ SİĞİLLER: Diğer siğillere göre küçük, yumuşak ve üzeri düz halde olan siğillere denir. Sayı olarak çok fazla olmaları mümkündür. Vücudun her noktasında çıkabilmelerine rağmen genelde yüzde ve saçta olurlar.

4- ETEK SİĞİLLERİ: Erişkin insanlarda daha sık görülür ve yaşam kalitesini oldukça etkiler. Genital organ çevresinde ve kadınlarda cinsel organın iç bölümünde rahim ağzında oluşabilir. Oluşma sebebi çok eşlilik ve korunmasız ilişkidir.

Siğil Nasıl Bulaşır? Siğiller direk olarak kişiden kişiye temasla bulaşır. Bulaştıktan sonra belirli bir dönem kuluçka süresi vardır ki bu süre bazen aylarca sürebilir.  Etek siğilleri dışında olan siğillerin bulaşma ihtimali daha düşüktür. Etek siğilleri ise daha hızlı bulaşır ve bulaşma şekli cinsel temastır. Ortak kullanılan havlu, bornoz, havuz ve kaplıcalar siğillerin bulaşması için en uygun ortamları hazırlar.

Siğil Nasıl Tedavi Edilir? Siğilleri tedavi etmek için bir çok farklı yöntem vardır. Tedaviyi belirleyen etken hastanın yaşı, siğilin çıktığı yer ve maddi imkanlardır. Genel olarak ilaç tedavisi, cerrahi müdahaleler, lazer operasyonları, bitkisel yöntemler ve siğil duası gibi yöntemlere başvurulabilir.

sigil-nasil-gecer

Bu yazı siğile iyi gelen dua bitkiler yağlar ilaçlar krem yiyecekler şeyler kaplıcalar siğil nasıl yakılır geçer yok olur gider temizlenir siğile bitkisel doğal kesin çözüm nedir elma sirkesi gaz sıkılması okunan dua hangi bölüm bakar siğillere hangi doktor bakar ne iyi gelir siğiller neden oluşur kaşınır çoğalır çıkar olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

siğil neden olur nasıl geçer, siğile ne iyi gelir, eldeki siğillere ne iyi gelir, sıgıl nasıl gecer, siğillere ne iyi gelir, siğil neden olur, boyundaki siğiller nasıl geçer, gebelikte siğil tedavisi, siğil nedir kısaca, siğil nedir neden çıkar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz