Sigarayı Bıraktıktan Sonra Balgam Söktürücü Olarak Ne Yapılmalı?

Sigara kullanımı akciğere çeşitli yollardan zarar verir. Sigarayı bırakarak, sigara içme alışkanlığından kurtularak kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden birini yapmış olursunuz.  Akciğerler çevre değişikliklerine cevap veren farklı hücre tipleri içerir. Sigarayı bıraktığınızdan günden itibaren akciğerinizde olumlu değişimler görülmeye başlar. Sigarayı bıraktıktan sonra akciğer daha verimli çalışmaya başlar, kendini temizleme moduna geçer, bunun sonucunda ise daha fazla öksürük ve balgam ile karşılaşabilirsiniz. 

Sigara bıraktıktan sonra balgam söktürücü yöntemler

Limon tüketin

Limon, balgamdan kurtulmak için oldukça etkili bir yiyecektir. 1 bardak ılık suya bir kaç dilim limonu kesip ekleyin, 1 yemek kaşığı bal katıp karıştırıp, için. Yahut bir dilim limon üzerine tuz serpip, bunu emin. Limon boğazlarınızı toksinlerden temizlemeye yardımcı olacaktır.

Buhar teneffüs edin

Buhar solumak sigarayı bıraktıktan sonra oluşan balgamı yumuşatıp, kolay çıkmasına, nefes alıp vermenizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. Bir kaba dikkatli şekilde kaynar su dökün. Başınızın etrafına havlu sarıp, derin derin nefes alıp sıcak suyu soluyun. Suya, aktardan temin edebileceğiniz limon veya okaliptüs esansiyel yağından bir kaç damla ekleyerek, sıcak suyun etkinliğini artırabilirsiniz. Ayrıca odada buhar makinesinin bulunması da odayı nemlendirip balgam çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Tavuk çorbası için

Soğuk algınlığının doğal ilacı olan tavuk suyu çorba, sigara bırakma sonucu oluşan balgamı çıkarmanızı da kolaylaştıracaktır. Balgamı yumuşatmak için günde en az bir kase tavuk suyu çorba içmeye devam edin. Çorbanıza zencefil veya sarımsak katarak, çorbanın daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

Tuzlu su ile gargara yapın

Sigara bırakma sonrası meydana gelen yoğun balgam, boğaz kısmınızda birikip size çok rahatsızlık verebilir. Boğazınızı temizlemek için bir bardak su ile çeyrek tatlı kaşığı tuzu karıştırıp bununla gargara yapın.

Öksürün!

Öksürüğünüz geldiğinde, balgamınızı asla yutmaya kalkmayın! Balgam çıkarmak vücudunuzdaki toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. 

Süt ürünlerinden ve kızarmış yiyeceklerden uzak durun

Süt ürünleri vücutta daha fazla balgam üretimini tetikleyen kazein isminde madde içerir. Sigara bırakma sonrası balgam sorunu yaşıyorsanız, bir müddet süt ürünü tüketmeyin. Ayrıca kızarmış yiyecekler de balgamı çıkarmayı güçleştirdiğinden, kızarmış besinlerden de kaçının.

Sigarayı bıraktıktan sonra balgam gayet normal bir durumdur. Ancak balgamla birlikte aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız, mutlaka göğüs hastalıkları doktoruna görünün.

  1. Kan tükürme
  2. Gittikçe kötüleşen bir öksürük
  3. Nefes almakta güçlük
  4. Nefes alırken hırıltı ve boğuk ses gelmesi
  5. Göğüs ağrısı
  6. İştahsızlık
  7. Baş ağrısı
  8. Yorgunluk ve halsizlik
  9. Nedensiz belirgin şekilde kilo verme
  10. Sık sık yaşanılan bronş ve akciğer enfeksiyonu

Balgam Söktürücü Ev Yapımı Kesin Doğal Çözümler Balgama Ne İyi Gelir? Tıklayınız

Sigara Nasıl Bırakılır Sigara Bırakma Bitkisel Yöntemleri Kolay Yolları Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz