Sigara İçmek ve Antioksidanlar

  • Genel Sağlık
  • Sigara İçmek ve Antioksidanlar için yorumlar kapalı
  • 672 kez görüntülendi

Sigara İçmek ve Antioksidanlar

Her sigara içişinizde, tütündeki kimyasallar vücudunuzda serbest radikaller üretir. Bu serbest radikaller oksidatif strese sebep olur ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Oksidatif strese karşı en iyi silah antioksidanlardır. Eğer sigara içiyorsanız, diyetiniz kanser ve kalp hastalıklarına karşı korunmanız için yeterli olmayabilir. Daha fazla antioksidana ihtiyacınız var.

İlgili Makale: Antioksidan Nedir?

Serbest Radikaller

Tütün dumanı bir toksindir ve vücutta serbest radikaller üretir. Serbest radikaller bir çift elektronu olmayan dengesiz moleküllerdir. Serbest radikaller başka bir reaksiyon gerçekleşmeden vücudunuzda kısa bir süre dolanır.

Oksidasyon reaksiyonları elektron kaybetme veya kazanmayı içerir, ki bu da hücresel süreçlerin normal bir parçasıdır.
Serbest radikaller ise zararlı oksidasyon reaksiyonlarına sebep olur, çünkü sağlıklı moleküllerden elektron çalmaya çalışarak, onlara zarar verir. Buna da oksidatif stres veya oksidatif hasar denir. Serbest radikallerin sağlıklı hücrelere veya DNA’ya zarar vermesini önlemek için, canlı hücreleriniz özel bir mekanizmaya sahiptir. Serbest radikallerin sebep olduğu hasarlar kanser ve diğer yaşamı tehdit eden hastalıkları tetikleyebilir.

Antioksidan Savunması

Bu serbest radikallerden kurtulmanın en iyi yolu antioksidanlardır. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşarak hücreleri ve dokuları korur. Vücudunuz bazı antioksidanları üretir ama antioksidanların bir kısmı da yiyeceklerden gelmelidir.

Serbest radikaller sağlıklı hücrelerden molekülleri çalmasın diye, antioksidanlar sürekli bir arama ve avlama süreci içerisindedir. Eğer vücudunuz yeterince antioksidan üretmiyorsa veya yiyeceklerden yeterince antioksidan almıyorsanız, serbest radikaller vücudunuzu yavaş yavaş hasara uğratır.


Sigara İçicilerinde Antioksidan Seviyeleri

Sigara içicilerinin diyetten aldıkları antioksidanlara göre, kanlarında ne kadar antioksidan bulunduğu birçok araştırmanın konusu olmuştur. Özellikle C vitamini, E vitamini, beta karoten ve fitokimyasalların yetersiz bulunduğu tespit edilmiştir. Sigaranın bu antioksidanların emilimini de kötü etkilediği sonucuna varılmıştır.

Yani sigara içerken hem serbest radikallerle savaşmak için daha çok antioksidana ihtiyacınız var, hem de yiyeceklerle aldığınız antioksidanların bir kısmını emilimde oluşan aksaklıklar sebebiyle kullanılamıyor. Bu yüzden sigara içenlerin diyetlerine azami dikkat gösterip, bol bol antioksidan almaları büyük önem taşıyor.

Antioksidanlar Bakımından Zengin Yiyecekler

Meyve ve sebzeler birçok farklı antioksidanı içermektedir. Sigarayla oluşan serbest radikallerin sebep olduğu zarar görmüş moleküllere meyve ve sebzelerdeki antioksidanlar elektron vererek, onların dengeye gelmesini ve tamir olmasını sağlar.

Bazı antioksidanlar ve bunları bol bulunduran yiyecekler şunlardır:
A Vitamini ve Beta karoten: Havuç, kabak, brokoli, domates, kara lahana, kavun, şeftali, kayısı (açık renkli meyveler)
C Vitamini: Kivi, portakal, limon, yeşil biber, yeşil yapraklı sebzeler, çilek, domates
E Vitamini: Fındık ve çeviz gibi sert kabuklu yemişler, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar
Selenyum: Balık ve deniz kabukluları, kırmızı et, tahıl, yumurta, tavuk, sarımsak
Flavonoid ve Polifenol: Mor üzüm, nar, kızılcık, çay, yeşil çay
Likopen: Domates ve domates sosu, karpuz
Lutein: Ispanak gibi koyu yeşil sebzeler, kivi, brokoli

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.