Sigara, diyabet ve yüksek tansiyon, kadınlarda kalp krizi riskini artırmaktadır

  • SAĞLIK HABERLERİ
  • Sigara, diyabet ve yüksek tansiyon, kadınlarda kalp krizi riskini artırmaktadır için yorumlar kapalı
  • 2.281 kez görüntülendi

Sigara, diyabet ve yüksek tansiyon, kadınlarda kalp krizi riskini artırmaktadır

Kadınlar sağlıksız yaşam tarzından erkeklere göre daha fazla kalp krizi riskiyle karşı karşıya

Genel olarak, erkeklerin kadınlara göre daha yüksek bir kalp krizi geçirme şansı vardır, ancak sigara içme gibi bazı risk faktörleri kadın ve erkekler arasındaki uçurumu kapatabilir.

Araştırmacılar Birleşik Krallık’taki 40-69 yaş arası yaklaşık 472.000 kişinin kayıtlarına bakmışlardı. Genel olarak, erkeklerin 7 yıldan fazla bir süre boyunca kadınlardan daha yüksek bir kalp krizi geçirdiğini bulmuşlardır. Bununla birlikte, sigara, diyabet ve yüksek tansiyonun etkileri, kadınlarda kalp krizi riskini erkeklerde riski arttırdığından daha fazla artırmıştır.

Örneğin, sigara içen kadınlarda hiç sigara içmemiş kadınlarda kalp krizi geçirme riski yaklaşık 3.4 kat, sigara içmeyen erkeklerin ise 2.2 katıdır.

Araştırmacılar, kadınların yaşlanma ve diyabet gibi rahatsızlıkların ve daha yüksek tansiyonun daha yaygın hale gelmesinden dolayı, kadınların erkeklerin kalp krizi riskiyle nihayetinde “yetişebileceği” konusunda uyarıyor. Doktorların kadınlarda kalp krizi riskine karşı daha dikkatli olmalarını ve yüksek tansiyon ve diyabetli kadınların kalp krizi önleme konusunda durumları ve tavsiyeleri için en iyi tedavilere erişmelerini sağlamaları gerektiğini söylüyorlar.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.