Şifalı Bitkilerle Doğal Fibromiyalji Tedavisi

Şifalı Bitkilerle Doğal Fibromiyalji Tedavisi

Fibromiyalji kas ağrısına ve yorgunluğa sebep olan hafif bir hastalıktır. Fibromiyaljiden muzdarip olan insanlar genellikle vücutlarında acıya karşı daha hassas olan bölgelere sahiptirler. Bu rahatsızlıkla bağdaştırılan en bilindik bölgeler; boyun, sırt, omuz, kollar, bacaklar ve kalçadır. Fibromiyalji çok acılı ve rahatsız edicidir, bu sebepten ötürü doğru tedaviyi bulmak büyük bir önem teşkil eder. Aşağıda, bu rahatsızlığı doğal yoldan tedavi edebilecek bazı bitkilerden bahsedeceğiz.

Fibromiyaljiden muzdarip insanların büyük bir çoğunluğu (%80 ile %90 arasında) kadındır. Kesin sebebi bilinmemekle beraber, bu rahatsızlık sık sık travmatik olaylarla ve stresin arttığı periyotlarla ilişkilendirilerek, tekrar eden lezyonlara, genel rahatsızlığa ve bazı hastalıklara yol açar.

Kırmızı Biber (Arnavut Biberi)

kırmızı biber

Kırmızı biberin bu hastalığın semptomlarını tedavi ettiği görülmüştür. Kırmızı biberin içindeki kapsaisin çok etkili ve doğal bir ağrı kesicidir. Ağrıyı azaltan kremlerin çoğunun içinde kırmızı biber bulunur, çünkü bu madde kas ağrılarını azaltma yeteneği ile bilinmektedir.

Fibromiyalji ağrısını rahatlatmak için, 1 bardak kırmızı biber çayı için. 1 çay kaşığı biberi 1 bardak sıcak su ile karıştırın. En iyi yöntem sabah hazırlayıp, gün boyunca tüketmektir. Diğer türlü, sindirim sisteminizi rahatsız edebilir.

Sarı Kantaron

sarı kantaron

Fibromiyaljiyi tedavi eden bir diğer bitki ise sarı kantarondur. Bu orta boylu bitkinin uzun, sarı yaprakları vardır. Bu bitki genellikle depresyonu tedavi etmek için kullanılır ve bu alanda çok başarılıdır. Depresyon fibromiyalji ile ilişkilendirilen temel semptomlardan birisidir, bu yüzden iyi gelen her şeyi akılda tutmakta fayda vardır.

Sadece depresyona yardımcı olmakla da kalmıyor, sarı kantaron bitkisi aynı zamanda ağrıyı da azaltıyor ve uykusuzluğu tedavi ediyor. Bununla tedavi olmanın en iyi yöntemi eczanelerde veya aktarlarda satılan kapsül formundaki ilaçları almaktır. Bazıları ise sarı kantaronun çiçekleri ile çay yaparlar, bu da başka bir seçenektir.

Bir bitki olmasına rağmen, sarı kantaron antidepresan, doğum kontrol ve diğer bazı hapları etkileyebilir; bu yüzden almadan önce doktorunuza veya eczacınıza kesin olarak danışmalısınız. Şifalı bitkilerin tamamen zararsız olduğuna inanmak çok yanlıştır. Çoğu kimyasal uyuşturucu madde genellikle ilk olarak bitkilerde keşfedilmiştir.

Harpagopitum

harpagopitum

Harpagopitum genel olarak “şeytan pençesi” olarak bilinir. Adını meyvelerinden alır çünkü meyveler ağaçsı kapsüller şeklindedir, sivri dikenlerle çevrilidir ve kancalı bir sona sahiptir. Bu bitkinin içindekiler artrit gibi rahatsızlıklarla savaşmak için çok faydalıdır. Bu yüzden fibromiyaljiye de iyi geleceği düşünülmüştür.

“Şeytan pençesi”nin çok güçlü analjezik ve anti-enflamatuvar etkileri vardır; bu da fibromiyalji ile alakalı ağrıları azaltmakta çok faydalıdır. Buna ek olarak, bu bitki iştahı arttırır, kolesterolü düşürür, vücuda detoks uygular ve bağırsak spazmlarını rahatlatır. Bu bitkinin en bilindik kullanım şekilleri: bitkinin bir parçasını doğrudan ağrılı yere uygulamak, çayını demlemek veya kapsül formunda tüketmektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz