Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Tedavi Edilir?

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle kasık ve bel ya da bacaklarda şiddetli ağrıya neden olan adet sancısı, bazı kadınlarda mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, sık idrara çıkma ya da kabızlık gibi durumlara neden olabilir.  Kadınların her ay yaşadığı adet görme mekanizmasının bir parçası olan rahim kasılmaları, bazı kadınlarda daha az ağrıya neden olurken, bazı kadınlarda şiddetli ağrılara neden olur. Genellikle adet kanamasının az olduğu kadınlarda daha sık görülen şiddetli adet sancıları, genellikle ağrı kesiciler ile tedavi edilir. Adet sancılarınızı bu ağrı kesiciler ile kontrol altına alabiliyorsanız, jinekoloğa görünmeniz çok gerekli değildir. Ancak adet sancılarınız için ağrı kesiciler de yeterli olmuyorsa, mutlaka bir jinekoloğa görünmenizde yarar var.

Şiddetli adet sancıları, adet düzensizlikleri ve adet kanamalarının çok fazla olması, bazı hastalıkların habercisi olabilir. Kadınların ortalama her 28 günde bir oldukları ve ortalama 3-7 gün arasında süren adet kanamaları, bazı kadınlarda 25 günde bir görülürken, bazı kadınlarda 35 günde bir görülmektedir. Bu sınırların aşıldığı durumlarda ve bu aşımın sık yaşanması durumunda, mutlaka bir jinekoloğa görünmeniz gerekiyor. Eğer adet sancılarınız günlük hayatınızı etkiliyorsa, işe ya da okula gitmenizi engelliyorsa, bu pek de normal olmayabilir.

Bu tip adet sancılarının tedavisinde doğal bir yöntem kullanmak istiyorsanız, anason çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca bir bardak sıcak suya 1 küp şekeri atarak karıştırdıktan hemen sonra tükettiğinizde, kısa bir süre sonra sancılarınızın azaldığını göreceksiniz. Ayrıca adet sancılarını azaltmak için üretilen doğal ve bitkisel çayları da tüketebilirsiniz. Bitkisel çaylar, adet sancılarınızın azalmasını sağlarken, adet olduğunuz dönemde sakinleşmenizi ve kan şekerinizin düzenlenmesini de sağlayacaklardır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz