Şeytan Tırnağı Belirtileri ve Tedavisi

Şeytan Tırnağı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak bakımı birçok insanın özellikle de kadınların daha çok dikkat ettiği bir durumdur. El tırnaklarının ve etrafındaki cildin bakımı sanıldığından daha önemlidir. Çünkü en bakımlı el tırnaklarında bile şeytan tırnağı gibi oldukça rahatsız edici bir sorunla karşılaşabiliriz.

Tedavi edilinceye kadar, şeytan tırnağı parmaklarınızı kullanmaya engel olan ağrılara yol açabilir. Şeytan tırnağı el ve tırnaklarda görülebilecek en yaygın problemlerden biridir.

Şeytan Tırnağı Nedir?

Şeytan tırnağı parmaklarınızın fazladan deri ürettiği bir durumdur. Bu fazladan ortaya çıkan deri daha sonra tırnağın kenarından tutunacak bir yer bulur. Bu büyüyen deri alınıncaya kadar büyümeye devam eder ve etrafındaki bölgeleri etkileyerek zaman zaman ağrıya yol açabilir.

Şeytan Tırnağının Nedenleri

Şeytan tırnağı şu sebeplerle ortaya çıkabilir:

Soğuk ve Kuru Hava
Şeytan tırnağı genelde kışın soğuk günlerde daha fazla görülen bir durumdur. Cildinizi veya derinizi kurutacak soğuk hava, sert kimyasallar ya da elleri suya fazla batırma gibi etkenler şeytan tırnağına neden olabilir.

Tırnak Yemek
Tırnak yiyenlerde yemeyenlere göre daha fazla şeytan tırnağı görülür. Tırnakları dişlemek tırnakların altında bulunan tırnak yatağına zarar verebilir. Zayıf bir tırnak yatağı da daha fazla şeytan tırnağı oluşumuna neden olur.

Manikür
Şeytan tırnağının diğer bir nedeni de ters giden manikür işlemleridir. Tırnak makası ile tırnakları kesmeye çalışırken sık sık tırnak çevresindeki ölü deriyi kesmek şeytan tırnağına neden olabilir.

Tırnak İltihabı ve Tırnak Mantarı
Düzgün bir şekilde tedavi edilmeyen şeytan tırnağı paronişya adında bir tırnak iltihabı ya da mantarıyla sonuçlanabilir. Paronişya’nın 3 farklı türü vardır: bakteriyel, bir maya türü olan Candidal ve mantar türlerinin neden olduğu iltihaplar. Tırnak derinizin etrafındaki bir enfeksiyon kızarık, şişkin ve ağrılı olabilir ve cerahat üretebilir. Tırnak mantarı birçok insanı etkileyen yaygın bir hastalıktır.

Burada önemli olan nokta şeytan tırnağı görüldükten sonra sorunlu bölge fazla kurcalanmamalıdır. Çünkü ağrılara neden olabilir ağrı yoksa da ağrıların oluşumuna neden olabilirsiniz.

Peki şeytan tırnağı nasıl geçer?

Şeytan Tırnağının Tedavisi

Şeytan tırnağı tedavisi 4 aşamada düşünülebilir:

1. Sıcak Su veya Zeytinyağı
Parmak uçlarınızı 5-15 dakika kadar sıcak suda ya da zeytin yağında bekletin. Bu derinizi yumuşatarak ağrının azalmasını ve şeytan tırnağınızı yumuşatarak daha kolay alınmasını sağlayacaktır.

Şeytan tırnağı çoğu zaman derinin kurumasından kaynaklandığı için parmak uçlarınızı sık sık nemlendirmek önemlidir. Bunun için vazelin ya da losyon kullanmak da iyi bir fikirdir.


2. Canlı Deriyi Koparmadan Sadece Şeytan Tırnağını Kesin
Şeytan tırnağını çıktığı yerden kırpıcı makasla kesin, derinizi kopararak problemin daha da kötüleşmesine neden olmayın. Enfeksiyonun önüne geçmek için makası bir alkol ya da antiseptik sıvının içinde bir süre tutun.

3. Antibakteriyel Nemlendirici
Şeytan tırnağınızı antibakteriyel nemlendirici sürerek hafifçe ovalayın ve yara bandıyla sarın. Bu enfeksiyonu önler ve şeytan tırnağının yumuşamasını sağlar. Antibakteriyel nemlendiricileri eczanelerden satın alabilirsiniz.

4.Yara Bandıyla Sarın
Etkilenen bölgeye bir antibiyotik kremi sürün ve yara bandıyla sarın ve 24 saat bu şekilde kalın çünkü şeytan tırnağını kesildikten sonra bölge enfeksiyona hassas hale gelir. Kızarıklık ya da şişkinlik olursa doktora görünün.

Şeytan Tırnağı Oluşumu Nasıl Engellenir?

Gördüğünüz gibi şeytan tırnağı oluşumu çok kolayca ve sıklıkla görülebilmektedir. Fakat bunu engellemek de zor değildir. Bazı önlemleri almak yeterlidir:

Nemlendirici Krem
Şeytan tırnağı oluşumuna meyilli iseniz elinizi sık sık nemlendirici kremlerle nemlendirin. Çünkü tırnak yataklarınızı nemlendirmek tırnaklarınıza ve tırnak çevresindeki derilere de iyi gelir.

Tırnak Yemeyi Bırakın
Eğer tırnaklarınızı yiyorsanız ya da çevresindeki derileri koparıyorsanız, bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Tırnak yemek sadece şeytan tırnağına değil tırnak çevresinde enfeksiyonlara ve şişliklere de neden olabilir. Ayrıca tırnaklarınızdaki bakteri ve virüsleri doğrudan ağzınıza transfer ederek nezle ve gribe de yol açabilirsiniz.

Tırnakları Yuvarlak Şekilli Kesme
Manikür yoluyla düzenli yapılacak tırnak bakımı ve kesimi şeytan tırnağını engeller. Fakat tırnağınızı keserken hafif yuvarlak şekilli kesmeye ve tırnak kenarlarına zarar vermemeye özen gösterin. Manikür yaptırırken parmaklarınızı ıslatarak tırnak yataklarınızın nemlenmesine özen gösterin bu işlem de şeytan tırnağını engelleyen bir durumdur.

Vitamin ve Mineral Alımı
B vitamini, kalsiyum ve demir bakımından zengin yiyecekler tüketin. Bunlar tırnaklarınızın güçlenmesini sağlar. Ayrıca her gün yeterli miktarda su içmek de tırnaklarınızın kurumasını engelleyen bir faktördür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz