Servikal Erozyonun Belirtileri ve Tedavisi

 • ALTERNATİFTIP
 • Servikal Erozyonun Belirtileri ve Tedavisi için yorumlar kapalı
 • 920 kez görüntülendi

Servikal Erozyonun Belirtileri ve Tedavisi

Servikal erozyon veya rahim boynu aşınması, kronik enfeksiyonlar, anormal pH dengesi, östrojen seviyesinde artış veya çeşitli tramvalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu durum, rahim boynu hücrelerinin iltihaplanmasıdır ve idrar yolu girişindeki yassı hücrelerin silindirik hücrelere dönüşmesiyle oluşur.

Bu, tahrişe, kızarıklığa ve iltihaba neden olur.  Hatta bazen rahim ağzı kanserinden ayırt edilemez hale gelir. İltihap ile birlikte, akıntı, üreme fonksiyonlarında bozukluk, sırt ağrısı ve kanama da görülebilen semptomlar arasındadır. Bu nedenle, bu hastalığın tedavilerini öğrenmek, ilerlemesini önleyebilmek açısından yararınıza olacaktır.

Bu hastalığın sebebi nedir?

Her kadın servikal erozyondan muzdarip olabilir. Yine de doğurgan çağlarında olan kadınlarda biraz daha sık görülür. Dediğimiz gibi, sebebi herhangi bir enfeksiyon, kötü huylu tümör, veya peş peşe doğum yapmak gibi vücudu yıpratan olaylar olabilir. Ayrıca kronik veya akut enfeksiyonlar da bu durumu tetikleyebilir.

Bu iltihaplanma, doğum kontrol hapı kullanıldığı takdirde, genç kadınlarda bile görülebilir. Bununla beraber, doğum kontrol amaçlı spirallerin uzun süreli kullanımı ve tampon kullanımı da bu hastalığın genel sebepleri arasındadır. Ancak, hastalığın ortaya çıkması için bu sayılanların sık yapılması gerekli değildir. Düşük bir sosyoekonomik konumda olup birden fazla doğum yapan kadınlarda, genç yaşta evlenenlerde, veya kişisel temizliğine özen göstermeyenlerde risk oranı çok daha yüksektir.

Bu tür enfeksiyonların mümkün olduğunca çabuk kontrol altına alınması gerekir, zira rahim boynu aşınması, rahim boynu kanserine kadar gidebilir. Bu nedenle, hastalığın sebebinden çok, ne kadar zamandır var olduğunu bilmek daha önemlidir.

Belirtileri…

Servikal erozyonun tespiti, bir jinekolog muayenesi ile kolayca yapılabilir. Ancak, bu hastalığın bir çok belirtisi olabileceği gibi, çoğu kadında hastalığa dair hiç bir belirti de görülmeyebilir. Saymak gerekirse, zor idrar yapma, ilişki sonrasında acı veya kanama, vajinal akıntı gibi durumlar, servikal erozyonun habercisi olabilirler.

Yapılan testlerde anormal bir sonuç çıkmasa da, iltihap ve anormal hücre belirtileri yine de olabilir. Servikal erozyon enfeksiyona sebep olur.  Enfeksiyonlar sıklıkla epitel doku üzerinde oluşur, çünkü bu ortam organizmaların üremesi için idealdir. Rahim boynunun kızarık ve granule gözükmesinin sebebi de budur.

Diğer semptomlar :

 • Boyun ağrısı
 • Rahim ağrısı
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Gözlerde kızarıklık
 • Karın bölgesinde ağrı
 • İlişki sonrası kanama
 • Adet döngüsünde düzensizlik
 • Yanma
 • Sırt ağrısı

Tedavi

Çoğu zaman, ve özellikle herhangi bir belirti göstermeyen kadınlara kesin bir tedavi önermek mümkün değildir. Ancak, kişi ağrı hissediyorsa, komplikasyonlar varsa, veya kişi vajinal akıntı, ilişki sonrasında kanama, idrar akışında problem gibi durumlardan şikayetçi ise, olası enfeksiyonların ve daha ciddi sağlık sorunlarının önüne geçmesi için bir uzman yardımı ile özel tedavi görülmesi tavsiye edilir.

Belirli ilaçlar, koterizasyon veya lazer tedavisi kullanılan bir kaç tedavi yöntemi mevcuttur. Öte yandan, enfeksiyonu olup henüz cinsel olarak aktif olmayan kadınlar, gerekli araştırmaları yapıp sağlıklarını kontrol altına almalıdırlar. Yapılan testlerde çıkabilecek her olağan dışı bulguya, rahim ağzı kanserini ve diğer enfeksiyonları önlemek adına şüphe ile yaklaşılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.