Seksüel İşlev Bozukluğu

Seksüel İşlev Bozukluğu

Bu konumuzda sizlere birçok erkeğin baş belası olan ve tedavisi mümkün olan seksüel işlev bozukluğu ile ilgili bilgiler sunacağız. Bu doğrultuda sizlerde benzeri bir rahatsızlık üzerine şikayetçiyseniz, sizlere vereceğimiz bilgiler ışığında gerekli tedavi sürecine dahil olarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. Dünyada birçok erkek bu sorunla başa çıkmakta, yani öncelikle “sadece ben” psikolojisinden çıkmanız gerekiyor. Böylelikle daha kararlı ve daha istekli bir süreç içerisinde iyileşme durumunuz daha erken olabilmektedir. Erektil disfonksiyon, cinsel birleşme esnasında gerekli olan sertleşmeyi oluşturamama ya da sürdürememe durumuna denir.  Ara sıra bu duruma istek azalmaları ve farklı boyutlarda orgazm ve boşalma problemleri de eşlik edebilmektedir. Yüzbinlerce erkeğin etkilendiği bu durum, ciddi bir problem haline gelmiştir. Aynı problem kadınları da etkilemekte ve seksüel doyumlarının kaybolmasına neden olmaktadır. Bunun dışında stres, sosyal ilişkilerin bozulması ve anksiyete nedeniyle hayat kalitesinde düşüş yaşanabilir.

cinsel-işlev-bozukluğu Seksüel İşlev Bozukluğu

ED’nin görülme oranları 60’lı yaşlarda %10 ve 40’lı yaşlarda %5 oranındadır. Yaşlanma ilse doğru oranlı gelişir. Sebepleri damarsal, hormonal, nörolojik ve psikojenik bozukluklardır. Diyabet hastalığı, yaşlanma, kronik hastalık taşıma, tansiyon yükselmesi, damar sertliği, karaciğer, ameliyatlar, böbrek yetmezliği, ilaç kullanımı, sigara ve alkol bu hastalığın riskini arttırmaktadır.

SEKSÜEL İŞLEV BOZUKLUKLARINDA TEDAVİ SÜRECİ

Ürolog tarafından detaylı bir hikâye alınmalı, konuşması, dış görünüşü, bacak nabzı ve genital muayenesi yapılmalıdır. Açlık kan şekerine de kesinlikle bakılmalıdır. Hastanın öyküsüne göre diğer lap testleri de uygulanabilir. Penis içerisine ilaç nakledilerek vasküler yeterlilik tespit edilebilir.

Tedavi esnasında oral ilaçların kullanılması bir çığır açmıştır. Ortalama 7-8 ilaç kullanılması önerilir. Başarılı olanlarda tedavi aynen devam ederken, başarısız olanlarda penise ilaç enjekte edilir. Son tedavi yöntemi ise penil protez takılmasıdır.

BOŞALMA BOZUKLUKLARI

Erken boşalma, vajinaya girmeden hemen önce veya girdikten çok kısa bir süre sonra, normalden veya istenilenden daha erken ve çiftlerden birinde veya ikisinde, aynı anda rahatsızlığa neden olan boşalma olarak tanımlanır. 18 ile 59 yaş arasındaki erkeklerde %21 oranında görülür. Bu durum sertleşme sorunundan çok farklıdır ve ayırt edilebilmesi gerekir. Bu hastalıkta tanı yalnızca cinsel öykü alınarak konabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz