Şaşırtıcı bir şekilde, sedir ağacından elde edilen esansiyel yağ; antifungal, antiseptik, diüretik ve sedatif özelliklere sahiptir.

Şaşırtıcı bir şekilde, sedir ağacından elde edilen esansiyel yağ; antifungal, antiseptik, diüretik ve sedatif özelliklere sahiptir. Cildinizi düzeltir, iç organ fonksiyonuna yardımcı olur, kasları sıkılaştırır, metabolizmayı geliştirir ve sindirim sisteminize fayda sağlar.

Sedir Yağı Nedir?

İncil’de en çok bahsedildiği şekli ile sedir, koruma, bilgelik ve bolluk kaynağını simgeleyen ağaçtır. Sedir ağacından elde edilen esansiyel yağ, sedir ağacı ağacının parçalarından buhar damıtma işlemiyle çıkarılır. Bu yağın ana bileşenleri alfa-cedrene, beta-cedrene, cedrol, widdrol, thujopsene ve bir grup seskiterpendir; bunların hepsi de sağlık yararlarına büyük katkıda bulunurlar.

Faydaları Nelerdir?

En yaygın faydalarından bazıları şunlardır:

 • Odaklanmayı ve bilişsel işlevi geliştirir
 • Saç uzamasını teşvik eder
 • Antienflamatuvar ajanlara sahiptir
 • Diş ağrılarını azaltır
 • Diş etlerini güçlendirir
 • Cilt tahrişini azaltır
 • Spazmları hafifletir
 • Mantar enfeksiyonlarını tedavi eder
 • Akneyi azaltır
 • Öksürüğü iyileştirir
 • Metabolizmayı uyarır
 • Adet dönemlerini düzenler
 • Kasları sıkılaştırır
 • Vücudu toksinlerden temizler

Açıkçası ilaç dolabınız için harika bir içeriktir. Aynı zamanda sindirim ve dolaşım fonksiyonunuzu iyileştirme gücüne de sahiptir.

Egzamayı İyileştirebilir

Egzama, kabartı veya pullanma yapabilen kuru, kırmızı, kaşıntılı cilt sorunları ile seyreden yaygın bir cilt bozukluğudur. Sedir yağı, bu tahriş edici cilt sorununa yol açan iltihabı tedavi edebilir, cildin soyulma özelliğini azaltır ve antifungal etkileriyle enfeksiyonu tedavi eder. Günlük rutininize sedir yağı eklemenin birkaç yolu vardır. Yağı cilt losyonunuza ekleyebilirsiniz, doğrudan enfekte veya kaşıntılı bölgeye sürebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Azaltabilir

Saç köklerini canlandırabilir ve kafa derisinde kan dolaşımını artırabilir. Bu saç uzamasına katkıda bulunur ve saç kaybını yavaşlatır. Bitki bilimciler ve aromaterapistler saç dökülmesini ve çeşitli alopesi tiplerini tedavi etmek için yıllarca esansiyel yağlar kullanmıştır.

Sedir yağının; kekik, biberiye ve lavantadan elde edilen uçucu yağlar ile birlikte saç derisine uygulandığı bir araştırmada, yedi ay tedaviden sonra saç dökülmesi olan kişilerde yüzde 44’e varan oranlarda saç gelişimini artırdığına dair kanıtlar vardır. Uygulamak için, şampuan ya da saç kreminize ekleyin ya da yağı önce kafa derisine masaj yaparak 30 dakika bekletin ve sonra durulayın.

Saç Derisindeki Kuruluğu Azaltır

Sedir yağı kurumayı veya pul pul dökülmeyi azaltmaya yardımcı olur. Saç derisini uyarır ve kan dolaşımını artırır. Bu esansiyel yağın antifungal ve nemlendirici özelliklerinden yararlanmak için, iki damla sedir yağını bir miktar Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Karışımı kafa derisine sürün ve beş dakika boyunca masaj yapın. En iyi sonuç için, 30 dakika ya da daha uzun süre kafa derisinde bekletin ve sonra yıkayın.

Antiseptik Özellikler Barındırır

Antiseptik olarak yaralara, topikal olarak, güvenle uygulanabilir. Vücudu toksinlere karşı korur. Ayrıca beyaz kan hücrelerini ve bağışıklık sistemini, iç fonksiyonları düzenleme amacıyla destekler ve vücuttaki bakterilerle savaşır. Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak bir karışım oluşturun ve daha sonra bu karışımı yaraya, eski yara izlerine veya enfeksiyonlardan kurtulmak için tüm vücudunuza sürün.

Artriti Azaltır

Artritin ortak belirtileri, eklem ve dokuların iltihaplanmasıdır ve ağrı veya rahatsızlığa yol açabilir. Bu durum sedir yağı kullanımı ile azaltılabilir. Yağı teneffüs ederek ağrıyı veya deri üzerine uygulayarak iltihabı azaltabilirsiniz. Bu da eklem sertliğini en aza indirir. 5 ila 10 damla sedir yağı kullanarak banyo yapmayı deneyin.

Spazmodik Koşulları Hafifletir

Huzursuz bacak sendromu, solunum krizleri, astım ve diğer spazmodik durumlarla mücadele ederken, sedir yağının sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliklerinden yararlanarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu spazmlar solunum sistemini, kasları, bağırsakları, kalbi ve sinirleri etkileyebilir.

Doğal Deodorant Olarak Kullanabilirsiniz

Sedir yağı rahatlatıcıdır, güven vericidir ve aynı zamanda ahşap benzeri hoş bir kokuya sahiptir. Parfüm veya esansiyel yağ içeriklerine sıcak bir koku ekler. İnsanları bir araya getirdiği, kişisel bakış açısını ve özsaygıyı geliştirdiği de bilinmektedir. Bu tuhaf görünebilir, ancak sedir ağacından elde edilen yağın yatıştırıcı gücü bir kişinin bakış açısını değiştirme yeteneğine sahiptir. Yağın teneffüs edilmesi, buğu olarak kullanımı veya vücut spreyine eklenmesi uzun süreli tedavi edici etkilere sahip olabilir.

Kasları Sıkılaştırır

Sedir yağı, büzücü (astringent) olduğundan, gevşek kasları sıkılaştırır ve kişide gençlik hissi yaratır. Aynı zamanda, ishal gibi mide sorunlarına yardımcı olmak amacıyla, sindirim sisteminin kaslarını sertleştirir. Üç ila beş damla sedir yağını ellerinize sürün ve sonra herhangi bir yaraya veya sıkılaşmasını istediğiniz kaslara masaj yapın. Kol, göğüs, mide ve bacaklarınızdaki kaslara uygulayabilirsiniz. Yatıştırıcı ve ferah bir duygu hissedeceksiniz.

Diüretiktir

İdrar yapma sıklığını artırır ve böylece zararlı toksinleri, fazla suyu ve yağları vücuttan temizler. İki damla yağ alıp, ellerinizin içinde ovarak ısıtın ve idrar torbasına ve böbreklerinize bölgesel masaj yapın. Bu idrar yolu enfeksiyonları, ödem ve böbrek sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

Odaklanmayı Artırır ve Dikkat Eksikliğini Önler

Bringham Young Üniversitesi’nden Dr. Terry Friedmann ve Dennis Eggett tarafından yapılan bir çalışma, çocuklar üzerinde; odaklanma ve öğrenme kapasitesini büyük ölçüde geliştirebileceğini buldu. Hiperaktivitesi ve dikkat eksikliği olan 34 çocuğa sedir yağı dahil olmak üzere farklı yağlar tek başına verildi.

Çocuklar otuz gün boyunca, günde 3 kez bu yağlardan teneffüs ettiler. Çalışmanın sonunda sedir ağacı yağını teneffüs etmenin, hiperaktif ve dikkat eksikliği olan çocuklarda % 65 oranında odaklanmayı artırdığı gözlendi.

Öksürükten Kurtulmaya Yardım Eder

Solunum yollarından ve akciğerlerden balgam söktürme özelliği ile, öksürük veya soğuk algınlığından kaynaklanan tıkanıklığı azaltır. Uyumadan önce sedir yağı kullanmayı deneyin; balgamı yumuşatır ve baş ağrısını da hafifletir. İki damla yağı göğsünüze ve boğazınıza sürün ve bir dakikalığına ovun; ayrıca solumaya yardımcı olmak için yağı burnunuzun altına ve üst dudağınızın üstüne hafifçe dokundurabilirsiniz.

Böcek Kovucudur

Sivrisinekleri ve diğer böcekleri uzaklaştırır. Cildinize birkaç damla yağ sürebilirsiniz veya evinizden uzak tutmak için bir yağ buharlaştırıcı kullanabilirsiniz. Yatağınıza seyreltilmiş sedir yağı da püskürtebilirsiniz. Bir çalışma, ev sineklerine karşı etkinliğini ölçtü ve sonuçlar böcek öldürücü aktivite gösterdiğini kanıtladı. Çalışma, ticari böcek öldürücü ürünlere eklendiğinde faydalı olan, aktif bir doğal ürün olabileceğini düşündürmektedir.

Gerginliği Hafifletir

Yatıştırıcı olduğundan, gerginliği ve stresi hafifletme gücüne sahiptir. Akıl üzerinde yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir, iltihap ve kas ağrısını azaltır ve cilt tahrişini veya kaşıntıyı en aza indirir. Yağın kokusu, beyinde melatonine dönüşen bir hormon olan serotoninin salgılanmasını teşvik eder. Melatonin, uykuyu kolaylaştırırı ve sizi sakinleştirir. Bir çalışma, sedatif özelliklerini ölçmüştür. Sonuç olarak, sıçanlarda motor aktivite önemli ölçüde azalmıştır ve uyku oranları da artmıştır.

Fungal Enfeksiyonları Bitirir

İç ve dış mantar enfeksiyonlarını iyileştirir. Ayırca sizi mantar patojenleri ve gıda zehirlenmesinden koruyabilir. Hindistan’da Oral Tıp ve Radyoloji Anabilim Dalı’nda yapılan bir çalışmada, sedir yağının diğer antibakteriyel ajanlara karşı uygulanabilir bir alternatif olduğu ve oral enfeksiyonlardan sorumlu bakterileri ve mayaları kontrol etmede etkili bir modül olduğu bulunmuştur. Çalışma ayrıca tarçın yağı, limon yağı, karanfil yağı ve okaliptüs yağının aynı antifungal özelliklere sahip olduğunu kanıtlamıştır.