Seboreik Dermatit Tedavisi İçin En Etkili Doğal Tarifler

  • Genel Sağlık
  • Seboreik Dermatit Tedavisi İçin En Etkili Doğal Tarifler için yorumlar kapalı
  • 926 kez görüntülendi

Seboreik Dermatit Tedavisi İçin En Etkili Doğal Tarifler

Seboreik dermatit, sınırları belirsiz pullu, kırmızı yama olarak belirti veren, tekrarlayabilen iltihabik bir cilt hastalığıdır. Seboreik Dermatit bitkisel tedavi için 5 yöntem makalemizde seboreik dermatite kesin çözüm yöntemleri nelerdir? konusuna yer verdik. İnternetteki tarifler, deneyen kişiler tarafından çok önerilmiştir ancak çoğu çeşitli ürünleri satmaya yönelik reklam amaçlı içeriklerdir. Bu yazımızda sizler için en etkili kanıtlanmış tedavileri derledik.

Seboreik Dermatite Kesin Çözüm ;

Elma sirkesi tedavisi

Elma sirkesinde bulunan ana asit (malik asit) güçlü antiseptik özelliği sayesinde seboreik dermatite neden olan mantarları yok etmeye ve cildin doğal pH dengesini geri kazandırmaya yardımcı olur. En iyi kullanım oranı %50 su ve %50 elma sirkesi karışımı şeklindedir. Yani elma sirkesi ile suyu eşit oranda kullanmaktır. Bu karışımı duş aldıktan sonra seboreik dermatit olan yere uygulayın. Mümkün olduğunca çok bekletin duşta bunun için 10-15 dk vaktiniz olacaktır. Cildiniz ağır hasar gördüyse biraz batma, yanma hissi duyabilirsiniz. Bu durumda 1/3 oranında (kullanacağınız elma sirkesinin üç katı olacak şekilde su kullanıp) daha seyreltik bir karışım hazırlayabilirsiniz. Birçok insan bu tedavinin oldukça etkili olduğu konusunda görüşlerini belirtmiştir. Bu nedenle denemeye değer.

Sarımsak

Sarımsak, Allisin adında güçlü bir anti-fungal ve anti-mikrobik madde içerir. Sarımsak bakteri ve mantarlarla savaşır, seboreik dermatit neden olan mantardan cildi kurtarır.  Kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre katı meyve sıkıcağında yahut rendeleyip, süzgeçten geçip 7-8 diş sarımsağın suyunu çıkarın. Sarımsak suyunu eşit miktarda su ile seyreltin.  Bu hazırladığınız suyu ocakta biraz ısıtın. ( çok sıcak olmayacak, cildimiz dayanacak ısıda olmalı) Geceden seboreik dermatit olan yere sürün, ertesi sabah, soğuk su ve elma sirkesi ile durulayın.

Bal ve Su Tedavisi

Bu yöntem balın yapışkanlığı nedeniyle biraz zor olabilir. Tek yapmanız gereken bal ve suyu karıştırıp şerbet yapıp seboreik dermatit olan yere sürüp 3 saat bekletmek. Daha sonra her zamanki gibi yıkayabilirsiniz. Karışımı hazırlamak için 4 birim balı 1 birim kaynamış su ile karıştırın. Birim derken miktarın uygulanacağınız alana görene değişmesi demektir. Mesela büyük bir alana sürecekseniz 4 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı kaynar suyu karıştırın, küçük bir alanı tedavi için ise 4 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı kaynar suyu. Bal anti-fungal ve anti-bakteriyel bir bileşendir. Bu da  seboreik dermatite ve kepeğe neden olan mikroorganizmaları öldürür. Diğer bir özelliği ise nemi çekip hapsetmesi ve cildi esnek tutmasıdır. Bu yöntem seboreik dermatitten kurtulmak için en etkili doğal çözümlerdendir. İlk kullanımdan itibaren seboreik dermatit azalmaya başladı ve yaklaşık 3 uygulamadan sonra  cilt sağlığına kavuşur.

Hindistancevizi yağı tedavisi

Seboreik dermatit olan cilde Hindistan cevizi yağını sürüp 2-3 saat bekletmek etkili bitkisel tedavi yollardandır. Bu yağ seboreik dermatitin neden olduğu yapıyı gevşetir ve buna neden olan mantarla savaşır. Kullanımı çok basittir, internetten yahut kozmetikçilerden “Katı Hindistan cevizi yağı” satın alın, etkilenen bölgeyi kaplayacak kadar katı Hindistan cevizi yağını seboroik dermatit olan yere sürün. Gözenekleri uyarmak için dikkatlice masaj yapılır. Hindistan cevizi yağı eşsiz yağ asidi profili ile mantarlara karşı mücadele eder.

Karbonat Tedavisi

Karbonat Seboreik dermatitle mücadelede oldukça etkili bir maddedir.  Yarım tatlı kaşığı karbonatla yarım bardak suyu karıştırın. Seboreik dermatit olan cilde 5-10 dk uygulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Karbonat elma sirkesi ile farklı işlev görür. Elma sirkesinde asitlik özellik kullanılırken karbonatın ise alkali özelliğinden yararlanılır. Çok alkali ortam mantarlara zarar vererek onları etkisiz hale getirir. Bu yöntem en hızlı çözümlerdendir. İlk kullanımdan hemen sonra cilt yatışır ve kızarıklıklar kaybolur.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, iyi bilinen bir anti-mikrobik ve anti-fungal ajandır. Topikal olarak uygulanarak seboreik dermatitle mücadele eder. Aktardan veya internetten organik çay ağacı yağı satın alın.  Zeytinyağına 4-5 damla çay ağacı yağı katın. Egzama olan küçük bir yere uygulayın, tahriş edip etmediğine bakın, şayet sorun yoksa tüm etkilenen alana sürüp, 30-60 dakika bekletip, soğuk su ile durulayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.