Sayısız Faydası Olduğu Söylenen Kimyon Suyu

Sayısız Faydası Olduğu Söylenen Kimyon Suyu

Baharatlar hayatımızda şu ya da bu şekilde yer alıyor. Baharatların sadece yemeklere lezzet verdiğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Baharatlar aynı zamanda çok iyi şifa kaynağıdır. Kimyon en çok kullanılan ve hemen hemen herkesin mutfağında bulunan baharatların başında yer alır. Son derece faydalı bir baharat olan kimyon, Asya ve Hint mutfaklarından da sıklıkla kullanılan bir baharat. Kimyon su ile karıştırılıp kullanıldığında cilt ve saç problemlerinden tutun da, kansızlık ve zayıflamaya kadar pek çok probleme de olumlu fayda sağlıyor. Bu makalemde kısaca sizlere baharat suyu olarak adlandırılan kimyon suyunun faydalarından bahsetmek istiyorum.

Sindirime Yardımcı Olur

Kimyonun en faydalı özelliklerinden bir tanesi, sindirim enzimlerinin üretimini uyarmaktır. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Vücutta Su Tutulmasını Önler

Susuzluk ve artan tuz tüketimi vücutta ödem denile su tutulmasına neden olur. Her gün bir bardak kimyon suyu/baharat suyu içmek, ödem oluşmasını önler.

Bağışıklık sistemini Güçlendirir

Kimyon içinde bulunan antioksidanlar, serbest radikal hasarını önler ve enfeksiyon riskini azaltır.

Kansızlık İçin Son Derece Faydalıdır

Her gün kimyon suyu tüketmek kansızlık açısından çok faydalıdır. Riski en az düzeye indirir.

Kan Basıncını Düzenler

Kimyon potasyum bakımından oldukça zengin bir baharattır. Potasyumun en büyük faydası da, sıvı-elektrolit dengesini sağlamasıdır. Tansiyonu dengede tutmak için son derece faydalıdır.

Metabolizmayı Hızlandırır ve Zayıflatır

Kimyon fiber açısından son derece zengindir. Bu sayede hem metabolizmayı hızlandırır, hem de iştahı baskılayarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Cildi ve Saçı Besler

Baharat suyunun toksin atıcı özelliği olması nedeni ile, ciltte akne ve leke oluşmasını önler. Ayrıca kimyonun içinde bulunan E ve A vitaminleri cildinize ve saçlarınıza muhteşem bir görüntü sağlar.

Kimyon Suyunun Hazırlanışı

1-1,5 çay kaşığı kimyonu, 2 bardak su ile orta hararetli ateşte kaynatın. Kaynayınca ocağı kapatın ve 6 dakika demlendirin. Su sarımtrak bir renk alacaktır. Artık kimyon suyu/baharat suyu kullanıma hazır. Bu tarif 2 kişiliktir. Her gün taze olarak hazırlanması gerekir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz