Genellikle çok sıcak iklimlere özgü olan mango, tropik bir meyve olduğu için ülkemizde tüketim geçmişi o kadar da eski değildir. Tadı, bizim alışkın olduğumuz, sıklıkla tükettiğimiz elma, armut gibi meyvelere göre biraz daha farklı ve kremalı şekildedir. Mangonun tüm vücut sağlığına katkılarının, bazı sağlık sorunlarına doğal şifa oluşunun bilimsel çalışmalarla kanıtlanması mangoyu sadece sıcak iklimlerin değil, tüm dünyanın meyvesi haline getirmiştir. Rengi, şekli, tohumu ve lezzetine göre pek çok farklı türü bulunan mango, hem fiziksel hem de zihinsel, ruhsal açıdan sağlık kaynaklarımızdan birisidir. Renkleri yeşilden, kırmızı, sarı veya turuncuya kadar değişebilen mango, tatlı ve kremsi lezzete ve aynı zamanda 20’den fazla vitamin ve minerale sahiptir. İşte bu sebeple de mango tüm dünyada yaygın olarak tüketiliyor; sindirim sistemi, kemik sağlığı, cilt ve saç sağlığını koruyor, makula dejenerasyonu, kolon kanseri riskini de azaltıyor.

Çok güçlü bir antioksidandır!

Sıkça duyduğumuz, hep faydalarından bahsedilen antioksidanlar, vücutta yaşanan oksidatif hasarlara karşı önleyici olarak çalışan besin maddeleridir. Mango tüketiminin uzmanlar tarafından teşvik edilmesi ve önerilmesinin başlıca sebeplerinden birisi de yüksek oranda antioksidan içermesidir. Mangonun içinde bulunan fenol isimli antioksidan, insan vücudu için çok faydalıdır.

Kanser önleyicidir!

Mangonun içerinde bulunan güçlü antioksidanlar ve yüksek miktardaki pektin kanserli hücre oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Pektininin kolesterol seviyesini de dengede tutucu özelliğinin yanı sıra, özellikle prostat kanserine yakalanma riskini azaltması çok önemli bir faydasıdır. Son dönemlerde yapılan araştırmalarda pektinin; neredeyse tüm kanser aşamalarını önleyemeye yardımcı olabilen galektin 3 isimli bir bileşiği barındırdığı tespit edilmiştir. Bu bakımdan düzenli olarak mango tüketmek, kanser riskini azaltmak için güçlü ve doğal bir yol olarak görülmektedir.

Kilo vermeye yardımcı olabilir!

Mango ve kilo vermem süreci ilişkisine iki farklı açıdan bakılabilmektedir. Bunlardan birincisi; mangonun vücut tarafından kolayca absorbe edilmesi, yüksek orandan lif içermesi ve ayrıca, şekere dönüşen nişasta içermesi bakımından mangonun kilo verme sürecini desteklemesi şeklindedir. Bu bağlamda mango hem kolay sindirilebilir hem de uzun süre tok tutabilir. Özellikle de mango içeren smoothielerle kilo vermek çok kolay olabilir. Bir diğer bakış açısı ise; mangonun kalori değerinin diğer pek çok meyveden yüksek olması ve dolaysıyla kilo alımına sebep olabileceği şeklindedir. Ancak bu olumsuz olasılık mangonun gereğinden fazla, aşırı tüketimi durumunda gerçekleşebilir. Tüm bunlardan yola çıkarak günde yarım ya da bazen 1 tane mango yemek kilo vermeyi kolaylaştırabilirken, birden fazla mango tüketiminin kilo alımına yol açabileceği söylenebilir.

Kan şekerini dengeler!

Glisemik indeks (GI), kişinin kan şekeri değeri günlü tüketilen gıda ve içeceklere dayalı olarak artış gösterebilir. Örneğin; gün içinde beyaz pirinç ve ekmek yemek glisemik indeksi artırmaktadır. Böyle bir beslenmede kan şekeri düzeylerinde hızlı bir değişme gözlemlenir. Mangodaki şeker de kan akışı tarafından yavaş emilebilme özelliğine sahiptir. Bu bakımdan mangodaki şeker, kişinin canı tatlı çektiğinde kan şekeri değerini hızlı yükseltmeyeceği için fiziksel ya da ruhsal boyutta bir değişim olmaz. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak; tip 2 diyabet hastalığı olan kişilerin doktora danışmadan mango tüketmeleri önerilmez.

Kan basıncını düzenler!

Mango; potasyum açısından zengin ve sodyum bakımından ise yoksundur. Bu sebeple de hipertansiyon problemi olan kişiler için faydalıdır. Orta boy 1 mangoda 3.3 miligram sodyum varken, potasyum miktarı 257 miligramdır. Böylece mangonun kan damarlarının rahatlamasını sağlayarak uygun kan basıncının korunmasına yardım ettiği bilinmektedir.

Kolesterolü dengede tutar!

Kandaki kötü kolesteol değerinin yükselmesi, iyi kolesterol değerininse düşmesi sağlık açıcından olumsuz bir durumdur. Mango; C vitamini, pektin ve lif açısından oldukça değerli bir kaynaktır. Bu nedenle de düzenli olarak mango tüketimi sayesinde kolesterol seviyelerinin dengede tutulması mümkün olabilmektedir. Taze mango tüketimi, kalp hızını ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur ve zengin potasyum kaynağı olduğu için de hücre ve vücut sıvıları için değerlidir.

Cilt sağlığını korur!

Vitamin ve mineraller, bir de antioksidanlar bakımından zengin olan mango, cilt gözeneklerinin açılması ve cildin gençliğinin, tazeliğinin korunması için faydalıdır. Mangonun besin değerleri her cilt tipi için değerlidir. Bu bakımdan sivilceye neden olan tıkanmış gözlerleri açmak için mango tüketmek ya da mangoyu ince dilimler halinde kesip cilde uygulamak, 10-15 dakika boyunca cilt yüzeyinde tutmak faydalı olacaktır.

Kalbi korur!

Mango, tüm vücut sağlığına verdiği faydaların yanında özellikle de kalbi koruyan, destekleyen özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Mangoda bulunan; beta-karoten, E vitamini, potasyum ve selenyum kalp için çok yararlıdır. Kalp sağlığı için çok önemli olduğu bilinen beta-karoten kaynağı olarak mango çok değerli bir meyvedir. Bununla birlikte potasyum ise kalp, sinir ve kas yapısının düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. C vitamin de vücuttaki mikropları yok ederken faydalı bakterileri uyarmakta ve böylece bağışıklık sistemine destek olmaktadır. Tüm bunlardan yola çıkılarak mangonun kalp sağlığı için çok önemli olduğunun altını çizmekte fayda var.

Göz sağlığını korur!

Göz sağlığının desteklenebilmesi için A vitaminini ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Zengin A vitamini içeriğinin yanında, C ve E vitaminleri ve pek çok mineral ve flavonoidler, beta-karoten, alfa-karoten ve beta-kriptoksantin içeriği göz önünde bulundurulduğunda mangonun göz dostu bir meyve olduğunu söylemek doğru olacaktır. düzenli olarak mango tüketimi hem göz sağlığını korur, göz rahatsızlıklarını önler hem de göz ile ilgili hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Mango denince akla ilk olarak zengin lif içeriği gelir ki, bu da sindirim sisteminin sağlığı için çok önemlidir. Bunun yanında mangonun içinde bulunan; magneferin, katechol oksidaz ve laktaz gibi maddeler de sindirim sistemi problemlerinin tedavisine yardımcı olur. Düzenli olarak mango tüketimi sayesinde asitlik, kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sorunları, mide ve bağırsak kaynaklı problemler önlenir. Hatta mangonun bağırsak ve mideyi temizleyici özellikleri, karaciğeri kuvvetlendirici etkisi sindirim sistemini rahatlatmaktadır.

Beynin işlevlerini güçlendirir!

Mangonun içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, diğer faydalı elementler vücudun, organların, hücrelerin tamamı için faydalı olduğu gibi beyin için de çok faydalıdır. Özellikle de içerdiği B6 vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarının korunması ve geliştirilmesi için etkili olan bir meyvedir. B6 ve diğer B vitaminleri beyin nörotransmitterlerin sağlığını korumak için çok önemlidir. Bu bağlamda mango sağlıklı bir ruh halinin yanı sıra, sağlıklı uyku alışkanlıklarını da desteklemeye yardımcı olur.

Kansızlık (anemi) tedavisinde etkilidir!

Kansızlık sorunu olanlar için demir bakımından zengin besinler önerilmektedir. Bu bağlamda mango da demir yönünden zengindir ve bu nedenle de demir eksikliği çeken insanlar için faydalıdır. Vücutta demir eksikliği bulunması kansızlık ve bunun sonucunda pek çok farklı hastalığa yol açabiliyor. Kansızlıktan muzdarip olan kişiler mangoyu bir meyve olarak tüketebilir ya da tariflerine ekleyebilirler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir!

Bağışıklık sistemi demek, bizi hasta eden istenmeyen düşmanlara karşı vücudun savunma mekanizması demektir. Yani güçlü bir bağışıklık sistemi, aslında daha az hastalığa yakalanmak anlamına geliyor. Mangonun ise içeriğinde bağışıklık sistemini destekleyen beta-karoten bulunmaktadır. Bu bağlamda ekstra beta-karoten vücudun içinde A vitamini haline dönüşüyor ve A vitamini de vücudunuza zarar verebilecek serbest radikallere karşı savaşıyor.

Enerji kaynağıdır!

Yoğun iş ve yaşam temposu gün içinde çoğu kez enerjinin düşmesine, halsizliğe, yorgunluğa sebep oluyor. Mangonun içinde bulunan sakaroz olan şeker de kişiye doğal bir enerji vermektedir. Bu bakımdan enerjinin düştüğü anlarda yarım bir mango tüketerek vücut için faydalı bir enerji kaynağı almak mümkündür.

Diş sağlığını korur!

Ağız ve diş sağlığı genellikle zararlı mikropların, bakterilerin ağız içinde oluşmasından, yer almasından kaynaklanmaktadır. Mango ise hem antioksidan görevi görmesi hem de sağlıklı bir C vitamini kaynağı olmasından dolayı kılcal damarların sağlığı için çok faydalıdır. Bu bakımdan mango tüketimi ağız içi, diş ve diş eti bakımını destekler. Aynı zamanda vücudun demir emilimini de sağlayan mango, kanseri tetikleyen maddeleri etkisiz hale getirerek daha sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmaya yardım eder.

 

Afrodizyak etkiye sahiptir!

Mangonun cinsel gücü artırıcı bir meyve olduğu bilinmektedir. Mangonun içinde bolca bulunan E vitamininin cinsel ilişkinin kalitesini, alınan hazzı artırdığına dair veriler bulunmaktadır. Hatta tam ortadan ikiye bölünmüş mangonun kadın üreme organı olan rahme benzemesi de onu kadın üreyebilirliğini destekleyen bir meyve olarak göstermektedir. Üreme sorunu olanların gebelik ihtimalini artırmak için tüketmeleri gereken meyvelerin başında da mango gelir.

Astımı önler!

Astım teşhisi konan ya da genetik olarak astıma eğilimi olan kişilerin her gün yarım mango tüketmeleri önerilir. Zira mango içerdiği beta karoten sayesinde astım gelişimi riskini ve astım semptomlarını azaltabilmektedir.

Kemikleri güçlendirir!

K vitamin eksikliği, kemiklerin incelme, kırılma riskini yükselten etkenlerden birisidir. Bu sebeple de güçlü kemikler için bolca K vitamini alınması önerilir. K vitamini tüketimi vücuda alınan kalsiyumun kemikler tarafından absorbe edilebilmesi için çok önemlidir. K vitamini deposu olan mango tüketimi de bu besinleri sağladığı için kemik sağlığını geliştirmek konusunda oldukça faydalıdır.

Mango çekirdeğinin faydaları

Mangonun genellikle etli kısmı yenir, çekirdeği ise atılır. Ancak mangonun etli bölümü kadar çekirdeği de pek çok açıdan faydalıdır. Bunun için çekirdekleri de tamamen kurutup çeşitli şekillerde tüketmek mümkündür. Çünkü mangonun çekirdeğinin de faydalarını almak lazım.

 • Saçtaki kepek sorunundan doğal yollarla kurtulmak isteyenler için mango çekirdeği çok etkilidir. Mango çekirdeğindeki yağ, saçtaki kepeğin tedavisi için doğal bir alternatiftir.
 • Mango çekirdeği tamamen kuruduktan sonra onu toz haline getirip dişleri temizlemek için kullanılabilir. Bunun için toz haline getirilmiş 1 tatlı kaşığı mango çekirdeğini birazcık sulandırdıktan sonra diş fırçasını batırıp dişleri fırçalamak yeterlidir. Bu sayede hem dişler ve diş eti daha sağlıklı olur hem de dişteki boşluklar önlenebilir.
 • Mango çekirdeğinin ezilerek toz haline getirilip tüketilmesi boğaz iltihabı ve öksürüğün tedavisinde çok etkilidir. Bununla birlikte difteri için bir ev yapımı bir tedavi önerisi olarak kullanılmaktadır. Bunun için 1 çay bardağı ılık suyun içine bir çay kaşığı mango çekirdeği tozu eklenir ve bu su ile gargara yapılır.
 • Mango, meyve olarak tüketildiğinde sindirim sorunlarının tedavisinde etkili olmaktadır. Mango çekirdeğinin tozu da ishal sorunu için çözüm olabiliyor.
 • Çok şiddetli seyreden bir dizanteri vakasında günde 2- 3 kez mango çekirdeği tozu tüketilmesi önerilir.
 • Blenderda ya da meyve sıkacağında hazırlanan taze çiğ mango suyuna, mango çekirdeği tozu karıştırarak arı ya da akrep ısırığı olan bölgeye sürmek önerilir. Bu şekilde acı ve ağrı kısa sürede hafifleyecek, şişme olmayacaktır.
 • Mango çekirdeği vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur. Bunun için mango çekirdeği tozunu su ya da sağlıklı bir içecekle karıştırıp içmekte fayda var. Kesinlikle kilo verme sürecini olumlu etkileyecektir.
 • Hardal yağı ve mango çekirdeği tozunu karıştırarak bir macun hazırlanır. Bu macunun güneşte iyice kuruması beklenir. Kuruyan karışım saç diplerine uygulandığında kepek, saç dökülmesi ve saçların beyazlaması sorunları tedavi edilebilir.
 • Kötü kolesterolü düşürmek için mango çekirdeği tozunu su ile karıştırıp içmek önerilir. Bu sayede kan dolaşımı da hızlanır, çoğu kalp, damar rahatsızlıkları önlenir.
 • Mango çekirdeği tozunun su ile karıştırılarak tüketilmesi yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilgili tüm hastalık risklerini en aza indirmek için etkili bir yoldur.
 • Mango çekirdeğinin yağı, kuru ciltler için mükemmel bir tedavi aracıdır. Sıcaktan, soğuktan kuruyan ya da genel yapı olarak kuru olan, çatlamış ciltlerin onarılabilmesi için mango çekirdeği yağı kullanılabilir. Cilt için çok faydalı olduğu bilinen 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile mango çekirdeği tozunu karıştırarak elde edilen macun da cilt kuruluğunun tedavisinde etkilidir.

Mango nasıl tüketilir? 

 • Mango, herhangi bir baharat ya da malzeme eklemeden tek başına tüketilebilir.
 • Taze mango, küpler halinde doğranarak salatalara eklenebilir.
 • Küçük doğranmış mango, buz küpleri içinde dondurularak lezzetli bir su elde edilebilir.
 • Mango; süt ile karıştırılarak milkshake ya da smoothie şekilde tüketilebilir.
 • Reçel, jöle, dondurma ve tatlı sektörlerinde çok farklı tariflerde kullanılabilir.
 • Olgunlaşmamış mango Asya ülkelerinde turşu ve reçel (marmelat) yapımında kullanılır.

Mango tüketecek olanlara öneriler

 • Mango, hem çok lezzetli hem de çok faydalı bir meyvedir. Ancak aşırı tüketimi bazı olumsuz durumlara yol açabilir. Bir yetişkin kişi için günde yarım mango yeterlidir.
 • Her hangi bir hastalığı olan ve ilaçlı tedavi gören kişilerin mango tüketiminden önce doktora danışmalarında fayda vardır.
 • Olgunlaşmış bir mango, şeker açısından zengin bir kaynaktır. Bu bakımdan sık sık mango tüketimi kan şekeri düzeyini artırıcı özellik gösterir. Dolayısıyla da diyabet hastası kişilerde olgun mango tüketiminin tehlikeli olabileceği düşünülmektedir.
 • 1 tane olgun orta boy mango 3 gram lif içerir. Bu yüzden aşırı mango tüketimi, zengin lif içeriğinden dolayı ishale neden olabilir. Aşırı yemek yerine ölçülü olarak tüketmeye özen göstermek gerekir. İshal gibi bir sorunu olan kişilerinse iyileşinceye kadar mango tüketmemeleri önerilir.
 • Bazı meyvelere alerjisi olan kişilerde mango da alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Tıpkı sebzelerde domatesin yaygın olarak alerjiye yol açması gibi meyvelerde de mangonun alerji yapması sık rastlanan bir durumdur. Bu tür durumlarda mango tüketen kişilerde; sulu gözler, burun akıntısı, solunum problemleri, karın ağrısı, hapşırma ya da şok şeklinde semptomlar gözlenebilir.
 • Mango meyvesinin özü urushiol adı verilen bir kimyasal içermektedir. Bu madde, pek çok kişide kontakt dermatit soruna karşı hassasiyet oluşturmaktadır. Böyle bir durumda deri iltihabı, kaşıntı, pul pul dökülme gibi cilt sorunları yaşanabilmektedir.
 • Mango, kalori değeri yüksek olan meyvelerden birisidir. Aşırı mango tüketimi kişide kilo almaya sebep olabiliyor. Zira mangonun zengin şeker içeriği de, aşırı tüketimde kiloya yol açabiliyor. Ancak yine de altını çizmekte fayda vardır ki, aşırı bir tüketim durumu olmadığı sürece mango, kilo alımına sebep olmaz.