Sarımsak ile Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Sarımsak ile Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonları için bir tedavi yöntemi bulmak her zaman kolay değildir. Bunun sebebi, çoğu zaman insanların bunun küçük düşürücü bir durum olduğunu düşünmesidir.

Bazı insanlar vajinal mantar enfeksiyonunu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE) olarak düşünebilir. Ancak, bu doğru her zaman doğru değildir çünkü başka sebepler de vardır.

En yaygın olanı genellikle Candida albicans ismi verilen bakteriler yüzünden meydana gelir. Bu bakteri hem bağırsakta hem de cinsel organınızda bulunur. Bakteri fazlalığı enfeksiyonlara neden olur.

Söz konusu bakteri fazlalığı aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Hormonal değişiklikler
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Antibiyotik kullanımının yan etkisi
 • Yüksek kan şekeri seviyesi
 • Bakteri dengesini etkileyen hızlı bir sıcaklık değişimi

Bununla birlikte, birisiyle cinsel ilişkiye girdiyseniz bu durumu karşı tarafa söylemek en iyisidir.

Sizdeki vajinal mantar enfeksiyonunun sebebi cinsel ilişki olmasa da, siz bu yolla bu hastalığı bulaştırmış olabilirsiniz. Bu hastalığın oral seksle de bulaştığını göz önünde bulundurmalısınız.

Ayrıca, bazen bu sorunun hiçbir belirti göstermediğini bu nedenle de insanların bunu fark etmediğini de bilmekte fayda vardır.

Mantar enfeksiyonu tedavisinde neden sarımsak kullanılır?

masada duran sarımsak

Sarımsağın özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir hastalık için mükemmel bir çözüm olduğunu fark edeceksiniz. Alliinase enzimi ile karıştırıldığında, allicin adı verilen bir madde ortaya çıkar. Bu çok güçlü bir mantar karşıtıdır.

Ayrıca, sarımsak da bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur. Böylece, bakterilerle savaşmanız daha da kolaylaşır çünkü vücudun savunma mekanizması güçlendiğinde ataklarla mücadele edebilir.

Son olarak, aynı zamanda sarımsakta ajoene adı verilen kimyasal bir bileşen de vardır. Bu, enfeksiyonlardan gelen mikroorganizmalarla mücadele eden bir bileşiktir. Bu şekilde, vajinanız kendisine zarar verecek organizmalardan uzak kalacaktır.

Sarımsak tedavisi nasıl yapılır?

masada duran dövülmüş sarımsak

Bu yöntemin uygulanması konusunda bazı şüpheleriniz mi var? Söz konusu bu kadar hassas bir bölgenin tedavisi olduğunda, şüphelerinizin olması oldukça normaldir.

Bununla birlikte, bu doğal çare tamamen güvenilirdir. Buna rağmen,kararsız kalıyorsanız her zaman doktorunuza danışabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda, önerilen tedaviyi nasıl uygulayacağınızı aşağıda bulabilirsiniz:

 • Bir havan yardımıyla üç diş sarımsağı dövün ya da küçük küçük doğrayın.
 • Bir sargı bez kullanarak sarımsakları bezin içine koyun. Ardından bir torba gibi büzerek ip yardımıyla sargı bezini bağlayın.
 • İp kalın olmalıdır çünkü bu bezi ip yardımıyla dışarı çıkaracaksınız.
 • Etkilenen bölgeye koyun ya da tampon gibi vajinanıza yerleştirin.
 • 2 ila 3 saat boyunca orada tutun. Asla 4 saatten fazla bekletmeyin.
 • İp yardımıyla çıkarın.

İlk başta, belli bir yanma hissedebilirsiniz. Ayrıca bazı beyaz sıvılar da gelebilir. Endişelenmeyin, bunlar çok normaldir. Yanma hissi de ortaya çıkan sıvı da zararlı değildir.

Bununla birlikte, aklınızda soru işaretleri varsa doktorunuza danışın. Başka çözümlere ihtiyacınız olabilir. Bu yöntemi denerseniz bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Mantar enfeksiyonlarını kontrol etmek için sarımsak kullanabilirsiniz

kadın vücudu

Bazı kadınlar hayatlarında sadece bir ya da iki kez bu problemi yaşarken, bazılarında bu problem düzenli olarak görülür. Eğer düzenli olarak bu problemi yaşıyorsanız, görülme sıklığını azaltmanız ve bu sorundan kurtulmanız önemlidir.

 • Bunun için, evinizde sarımsak tozu hapları bulunurun. Bunları eczanelerde bulabilirsiniz.
 • Normal doz, her yemekte bir adet kapsül tüketmektir. Buradaki amaç, sarımsakla birlikte yemeğin besleyiciliğini artırmaktır. Böylece bağışıklık sisteminiz güçlenir.

Aynı zamanda, sarımsağı çiğ olarak da pek çok şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin zeytinyağına sarımsak ekleyebilirsiniz ve kızarmış ekmekle ya da atıştırmalıklarla tüketebilirsiniz.

Sarımsak oldukça lezzetlidir ve enfeksiyonları tedavi etme kabiliyeti çok güçlüdür. Bunun yanı sıra, sağlığa da oldukça faydalıdır.

Söz konusu oldukça hassas bir bölge olan vajina olduğunda, yapılacak en iyi şey agresif tedavilerden uzak durmak olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz