Sarımsak Bebeklerde Gaz Yaparmı Ve Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Gaz çıkarmak sindirim sisteminin normal bir sürecidir, fakat bazı yiyecekler gaz yapıp kişiyi rahatsız edebilir. Özellikle irritabl bağırsak sendromu hastaları, mide ve bağırsaklarında sorun olanlar yiyip içtiklerinden daha fazla etkilenir.

Sarımsak yemeklere lezzet katması ve sağlıklı olması dolayısıyla tüm dünyada popüler olan yiyeceklerdendir.

Sual: Sarımsak yetişkinlerde gaz yapar mı?

CEVAP

Dr. Mehmet Öz’ün cevabı: (Evet, sarımsak gaz yapar. Sarımsağın gaz yapmasının nedeni karbonhidratlı bir yiyecek olmasından kaynaklanır.)

Sual: Emziren anneyim, sarımsak bebekte gaz yapar mı?

CEVAP

Uzm. Dr. Halit Özkaya’nın cevabı: (Evet yapar, ayrıca baharatlı gıdalar, kuru fasülye, nohut, lahana, karnıbahar, brokoli de gaz yapabilir.)

Sual: Emzirirken çiğ sarımsak yediğimizde, sarımsağın içeriği anne sütüne geçip bebekte gaz yapar mı?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Evet, yapabilir.)

Sual: Bebeğim 7 aylık sebze çorbasına sarımsak veya kuru soğan katabilir miyim?
CEVAP
Çocuk Sağlığı Uzm.Dr. Mehmet Öztürk’ün cevabı kuru soğan ve sarımsak 10. aydan sonra bebeğin yemeklerine katılabilir.

Sarımsağın gaza yol açmasının bir nedeni de fruktan içermesidir. Sarımsağa alerjiniz varsa yine sarımsak tükettikten sonra şişkinlik, geğirme ve gaz gibi gastronomiyel sorunlar yaşayabilirsiniz.

Brokoli, lahana, karalahana, hardal, soğan ve sarımsak sülfür oranı yüksek yiyeceklerdendir. Sülfür içeren besinlerin tüketimi kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından parçalanırken hidrojen sülfit ortaya çıkar ki, bu durum kötü kokulu gazın en önemli nedenlerindendir.

Oregon Eyalet Üniversitesi, Linus Pauling Enstitüsü’nde beslenme bölümüne göre, düzenli soğan ve sarımsak tüketimi kanseri ve kalp hastalıklarını önlüyor, enfeksiyonu tedavi ediyor. Linus Pauling Enstitüsü, çiğ sarımsağın pişmiş sarımsaktan daha fazla gaz yaptığını bildiriyor.

Sarımsağa alerjiniz varsa yahut sarımsak intoleransı söz konusuysa da sarımsak yemek gaz dahil çeşitli sindirim sistemi sorunlarına yol açar.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, sarımsak ve soğan gibi aynı aileye bağlı sebzelerin şişkinlik ve gaz yaptığını bildiriyor.

Uzmanlar sarımsağın gaz yapma nedenlerinden birinin de yüksek lif içermesi olduğunu belirtiyor.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, sarımsağın gaz ve sindirim sorunları gibi yan etkilerini önlemek için günde yalnızca 2-4 diş taze sarımsak yemeyi, pişirirken ise sarımsağı küçük küçük doğrayıp öyle pişirmeyi tavsiye ediyor.

Sarımsağın pişirilerek yenilmesi de gaz yapma riskini azaltır.

Domates Gaz Yaparmı, Domatesin Gaz Yapma Nedenleri Nelerdir? Tıklayınız

Muz Gaz Yapar mı, Şişkinliğe Neden Olur mu? Tıklayınız

Çilek Gaz Yaparmı, Şişkinliğine Neden Olur mu? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz