Salep Bitkisi ve Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Salep Bitkisi ve Faydaları için yorumlar kapalı
  • 1.145 kez görüntülendi

Salep Bitkisi ve Faydaları

Salep: Gövdesi dik ve silindir şeklinde olan, yumru köklü, kırmızı çiçekli, 70-80 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Sahlep olarak da bilinir. Uçucu yağ, nişasta, glikoz ve müsilaj içerir.

Salebin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Kabızlığı giderir ve ishali keser. Aybaşı kanamalarını düzenler. Göğsü yumuşatıcı ve balgam söktürücü etkileri ile öksürük ve bronşitte faydalıdır. Vücut ısısını arttırır. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. Basur şikayetlerini azaltır. Sindirimi kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.

Salep Nasıl Kullanılır: Bitkinin kullanılan kısımları kökleridir. Kök yumruları suda kaynatılıp kurutulduktan sonra toz haline getirilen salep ile su ya da süt kullanılarak içecek hazırlanır. Ayrıca, dondurma hammaddesi olarak da kullanılmaktadır.

Bu yazı salep nasıl yapılır, salep tarifi, salep faydaları, salep nedir, salep bitkisi, sahlep faydaları konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

salep neyden yapılır, gebelikte salep, sahlep neden yapılır, gebelikte sahlep, salep zararları, gebelikte salep faydaları, salep neyden yapılıyor, sahlepin zararları, salebin içeriği hakkında bilgi, gebelikte salepin faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.