Salatalık suyu, vitaminler ve mineraller içerir. Salatalık suyu, şekerli içeceklere iyi bir alternatiftir ve vücudun su dengesinin korunmasına yardımcı olur. Salatalık, sağlıklı vücut ve zihnin korunmasına yardımcı olan vitaminler, mineraller, diyet lifi ve bitkisel besin maddeleri ile yüklüdür. Bu besleyici içeceği hava geçirmeyen bir kavanozda veya cam şişede saklayın. Gittiğiniz her yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz ve gün içinde yudumlayarak enerjik ve aktif hissedebilirsiniz.

 

Salatalık; flavonoidler (apigenin, quercetin, kaempferol ve luleolin), triterpenler (cucurbitacin A vitamini, B vitamini ve D vitamini), lignanlar (pinoresinol, larisillerinol ve secoisolariciresinol), K vitamini, C vitamini, B1 vitamini, beta- karoten, manganez, molibden, pantotenik asit, potasyum, bakır, fosfor ve biyotin içerir.

İşte Salatalık Suyunun Faydaları

 

Toksin Attırır: Salatalıktaki yüksek su içeriği, zararlı toksinleri vücuttan temizlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak tüketildiğinde böbrek taşlarını eritebilir.

 

Vitaminler ve Mineraller İçerir: Salatalık vitaminleri ve mineralleri içeren salatalık suyu, beslenme gereksinimlerinizin iyi bir kısmını karşılar.

 

Kanserle Savaşır: Salatalıktaki cucurbitacin, kontrol edilemeyen hücre bölünmesini tetikleyen molekülleri bloke eder. İçesinde bulunan lignan; meme, yumurtalık, rahim ve prostat kanseri gibi östrojen ile ilişkili kanserlerle savaşmaya da yardımcı olur.

 

Nem Seviyesini Korur: salatalık suyunu yudumlarken, düzenli su içmenin tekdüzeliğini kırar ve sizi her zaman nemlendirir. Doğru hidrasyon, hücrelerinizin turgik ve aktif kalmasına yardımcı olur.

 

Kilo Vermenize Yardımcı Olur: Salatalık, yararlı besinler ve su ile doludur. İştahınızı frenlemeye yardımcı olur ve size tokluk hissi verir. Bu nedenle daha az yemek yersiniz ve kilo verebilirsiniz.

 

Sindirimi Destekler: Sağlıklı bir sindirim sistemi, birçok sağlık sorununu (hazımsızlık, gastrit, vb.) önler. Salatalıktan elde edilen su, yüksek diyet lifi içeriğinden dolayı sindirim sağlığını sürdürmeye yardımcı olur.

 

Kan Basıncını Düzenler: Salatalıkta bulunan vitamin ve mineraller kan basıncını normale indirgeyebilir, düzenler ve korur.

 

Beyin Sağlığını Geliştirir: Salatalıkta bulunan fisetin, beyin fonksiyonunu ve hafızayı iyileştirmeye yardımcı olan, antienflamatuvar bir flavanoldür.

 

Cilt ve Kas Sağlığını Geliştirir: Salatalıkta bulunan silika, cildi ve kasları iyileştirmeye yardımcı olur.

 

Aşağıda sizin için, 10 farklı salatalık suyu tarifini listeledik.

Canlandırıcı Salatalık Suyu

Malzemeler:

Yarım salatalık

1 limon

Nane yaprakları

Bir tutam tuz

 

Nasıl hazırlanır?

Salatalık ve limonları ince bir şekilde dilimleyin ve bir cam şişe veya kavanoza atın. Nane yapraklarını kabaca doğrayın. Bir havan kullanarak nane yaprakları ve tuzu hafifçe ezin.

Malzemeyi cam şişe veya kavanoza aktarın. Ağzına kadar su dökün ve buzdolabına koyun.

 

Nasıl etki eder?

Limon, karaciğeri temizler ve ekstra vücut yağını azaltmaya yardımcı olur. Nane, genel bir soğutma etkisine sahiptir ve safra akışının karaciğerden ince bağırsağa iletilmesini sağlar. Nane ayrıca mide kaslarını rahatlatır.

Yeşil Salatalık Suyu

Malzemeler:

Yarım salatalık

10 yeşil üzüm

Yarım lime limonu

Karabiber

 

Nasıl hazırlanır?

Salatalık ve lime limonu ince ince dilimleyin ve bir şişeye koyun. Üzümleri ikiye bölün ve şişeye atın. Ağzına kadar su ekleyin ve buzdolabında soğutun. İçmeden önce bir tutam taze çekilmiş karabiber serpin.

 

Nasıl etki eder?

Bu içecek cildiniz için son derece yararlıdır. Kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesi söz konusu olduğunda üzüm harikadır. İnsülini düzenlemeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca yaşlanmayı yavaşlatmaya da yardımcı olur. Lime, sindirimi düzenlemede çok etkilidir. Gastrit, mide ekşimesi ve kabızlık ile ilgili sorunları önler. Karabiber sindirimi iyileştirir ve etkili bir E vitamini kaynağıdır.

Çilekli ve Otlu Salatalık Suyu

Malzemeler:

1 salatalık

6-7 tane çilek

Birkaç biberiye yaprağı

Bir avuç nane yaprağı

Bir tutam tuz

 

Nasıl hazırlanır?

Salatalık ve çilekleri ince bir şekilde dilimleyin ve bir kavanoza koyun. Bir avuç dolusu biberiye ve nane yaprağını, bir tutam tuzla birlikte havan yardımıyla hafifçe ezin. Bu karışımı kavanoza aktarın. Kavanozun ağzına kadar su dökün ve içmeden önce buzdolabında soğutun veya buz ekleyin.

 

Nasıl etki eder?

Çilekler C vitamini, manganez ve lif bakımından zengindir. Bu kırmızı ve tatlı meyve, antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Aynı zamanda kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Nane, safranın karaciğerden ince bağırsağa aktarılmasına yardımcı olur ve ayrıca mide kaslarını rahatlatır. Biberiye, A vitamini, B6 vitamini, kalsiyum ve potasyumun mükemmel bir kaynağıdır. Hafızayı iyileştirir ve kan dolaşımını artırır.

 

Baharatlı Elmalı Salatalık Suyu

Malzemeler:

1 yeşil elma

1 salatalık

1 tatlı kaşığı bal

1 tane çubuk tarçın

Taze çekilmiş karabiber

 

Nasıl hazırlanır?

Elmayı dilimleyin ve bir kavanoza atın. Salatayı ince dilimleyin ve kavanoza ekleyin. Balı ve taze çekilmiş karabiberden bir tutam ekleyin. Kavanozun ağzına kadar su doldurun. Son olarak içine, çubuk tarçın atın ve bir gece buzdolabında soğutun. Ertesi gün için.

 

Nasıl etki eder?

Elma antioksidan kaynağıdır, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır, kanserle savaşır ve kan şekeri seviyelerini düzenler. Karabiber sindirimi iyileştirir ve iyi bir E vitamini kaynağıdır. Bal, kalsiyum, bakır, potasyum, magnezyum, manganez ve çinko gibi sayısız vitamin ve mineral içerir. Kolesterol ve yağ asitlerini metabolize eder. Balın iyi bir glisemik indeksi vardır ve sindirim sağlığını teşvik eder. Tarçın, antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca kan şekeri seviyesini kontrol eder, beyin fonksiyonlarını iyileştirir, kalp hastalığına karşı korur ve vücutta ısıtıcı etkisi vardır.

 

Hindistan Cevizli Salatalık Suyu

Malzemeler:

1 salatalık

Taze Hindistan cevizi suyu

2 limon yaprağı

1 çay kaşığı kavrulmuş kimyon

 

Nasıl hazırlanır?

Salatayı ince ince dilimleyin ve bir kavanoza atın. 2-3 yemek kaşığı kimyon tohumu alın ve kahverengi olana kadar bir tavada kızartın. Bir havan kullanarak kavrulmuş kimyon tohumlarını ezin. Limon yapraklarını kabaca doğrayın ve 1 çay kaşığı kimyon tozuyla beraber karışıma ekleyin. Son olarak, Hindistan cevizi suyunu dökün. İyice karıştırın ve yaklaşık 30 dakika boyunca bekleyin. İçmeden önce buz ekleyin.

 

Nasıl etki eder?

Hindistan cevizi suyu çok çeşitli vitamin, mineral, elektrolit, amino asit, sitokin, enzim ve fitohormon içerir. Aynı zamanda anti-aging ve anti-kanser özelliklerine sahiptir. Hindistan cevizi suyu ishal sorunu yaşayan insanlar için çok yararlıdır, sindirime yardımcı olur ve güçlü bir antioksidandır. Kimyon tohumları, yüksek demir içeriğine sahiptir ve ayrıca sindirime yardımcı olur ve kansere karşı savaşır. Limon yaprağı, uykusuzluk, anksiyete, astım ve migrenden muzdarip olanlar için harikadır. Aynı zamanda yatıştırıcı olarak davranır.