Sıklıkla bir sebze olduğu düşünülse de, salatalık aslında bir meyvedir.

Yararlı besin maddelerinin yanı sıra içindeki bazı bitki bileşikleri ve antioksidanlar, bazı hastalıkları tedavi etmeye ve hatta önlemeye yardımcı olabilecek kadar yüksektir. Ayrıca, salatalıkların kalorisi düşüktür ve iyi miktarda su ve lif içerir. Bu sayede, hidrasyonu artırmak ve kilo vermeye yardımcı olmak için idealdir.

Salatalık, antik zamanlardan beri Hindistan’da yiyecek ve tıbbi amaçlarla yetiştirilmektedir ve uzun süredir Akdeniz diyetinin bir parçası olmuştur. Türüne bağlı olarak, salatalık bir salataya dilimlenebilir veya bir aperatif olarak yenir ayrıca bir yemek sonrası atıştırmalık olabilir. Kabuklu veya kabuksuz olarak tüketilebilirler. Salatalık ayrıca birçok güzellik ürününde bulunur. Bu yazıda salatalıkların besin içeriğine, muhtemel sağlık yararlarına, salatalık yeme veya kullanma ipuçlarına ve olası herhangi bir sağlık riskine değineceğiz.

Salatalık başlıca sudan oluşur. Bazı insanlar güneş yanığının hafifletilmesi için salatalık kullanır. Araştırmalar, salatalıkta bulunan bir bileşiğin kanserle savaşılmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Salatalıklarda lignan bulunur ve kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede yardımcı olabilir. Salatalık, çeşitli yemeklere ve salatalara eklenebilecek çok yönlü bir besindir.

Besin Değeri Yüksektir

300 gram kabuksuz, çiğ salatalık 45 kaloridir ve toplam yağ oranı sıfırdır. Ayrıca diğer besin değerleri:

Karbonhidrat: 11 gram

Protein: 2 gram

Lif: 2 gram

C vitamini: Günlük ihtiyacın % 14’ü

K vitamini: Günlük ihtiyacın % 62’si

Magnezyum: Günlük ihtiyacın % 10’u

Potasyum: Günlük ihtiyacın % 13’ü

Manganez: Günlük ihtiyacın % 12’si

Ayrıca, salatalıkların su içeriği de yüksektir. Aslında, salatalık yaklaşık % 96 sudan oluşur. Besin maddelerinin içeriğini en üst düzeye çıkarmak için salatalık soyulmamış olmalıdır. Soyulması lif miktarını, bazı vitamin ve mineralleri azaltmaktadır.

 

Yararlı Antioksidanlar İçerir

Antioksidanlar, oksidasyonu engelleyen moleküllerdir. Serbest radikaller; eşleşmeyen elektronlarla oldukça reaktif atomlar oluşturan bir kimyasal reaksiyondur. Bu zararlı serbest radikallerin birikimi çeşitli kronik hastalıklara neden olabilir. Aslında, serbest radikallerin neden olduğu hastalıklar; oksidatif stres, kanser, kalp, akciğer ve otoimmün hastalıklardır. Salatalıklar da dahil olmak üzere meyve ve sebzeler, bu koşulların riskini azaltabilecek faydalı antioksidanlardan özellikle zengindir. Bir çalışma, salatalığın antioksidan gücünü 30 yaşlı kişiye salatalık tozu takviyesi verilerek ölçtü ve 30 günlük çalışmanın sonunda, salatalık tozu, çeşitli aktivite belirteçlerinin düzelmesine ve antioksidan durumunun iyileşmesine yardımcı oldu. Bununla birlikte, bu çalışmada kullanılan salatalık tozunun tipik bir salatalık porsiyonunda tüketilecek olandan daha büyük bir antioksidan dozu içerdiğini belirtmek önemlidir. Bir başka çalışmada salatalıkların antioksidan özelliklerini araştırdılar ve zararlı serbest radikalleri engellemede özellikle etkili olan iki grup bileşik olan flavonoidler ve tanin içerdiğini buldular.

Hidrasyonu Artırır

Su, vücudunuzun işlevi için çok önemli ve hayati rol taşır. Sıcaklık düzenleme, toksin ürünlerin atımı ve besin maddelerinin taşınması gibi süreçlerde yer alır. Aslında uygun hidrasyon, fiziksel performanstan metabolizmaya kadar her şeyi etkileyebilir. Sıvı ihtiyaçlarının çoğunu içme suyu veya diğer sıvılarla karşılarken, bazı insanlar toplam su alımının % 40’ını yiyeceklerden alabilir. Özellikle meyve ve sebzeler diyetinizde iyi bir su kaynağı olabilir. Bir çalışmada, 442 çocuk için hidrasyon durumu değerlendirildi ve diyet kayıtları toplandı. Artmış meyve ve sebze alımının hidrasyon durumundaki gelişmelerle ilişkili olduğunu buldular. Salatalıklar yaklaşık % 96 oranında sudan oluştuğundan, hidrasyonu artırmada özellikle etkili olup günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilirler.

 

Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Salatalık potansiyel olarak birkaç farklı yoldan kilo vermenize yardımcı olabilir. Her şeyden önce kalorileri düşüktür. 104 gramlık porsiyon sadece 16 kalori içerirken, 300 gram salatalık sadece 45 kaloriyi içerir. Bu kilo vermeye yol açan ekstra kalorileri vücudunuza sokmadan bol miktarda salatalık yiyebileceğiniz anlamına gelir. Salatalıklar, salatalara, sandviçlere ve aperatiflere tazelik ve lezzet katabilir ve daha yüksek kalorili alternatiflerin yerini alabilir. Ayrıca, salatalıkların yüksek su içeriği de kilo vermeye yardımcı olabilir. Bir analiz, 3628 kişiyi içeren 13 çalışmaya baktı ve yüksek su ve düşük kalorili içeriğe sahip yiyeceklerin yenmesinin vücut ağırlığında belirgin bir düşüş ile ilişkili olduğunu buldu.

Kan Şekerini Düzenler

Birkaç hayvan ve test tüpü çalışması, salatalıkların kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve diyabetin bazı komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bir hayvan çalışması, çeşitli bitkilerin kan şekeri üzerindeki etkilerini inceledi. Salatalıkların kan şekeri düzeylerini etkili bir şekilde azalttığı ve kontrol ettiği gösterildi. Bir başka hayvansal deneyde, farelerde diyabet oluşturdu ve onlara salatalık kabuğu özütü takviye etti. Salatalık kabuğu şeker hastalığına bağlı değişikliklerin çoğunu tersine çevirdi ve kan şekerinde bir düşüşe neden oldu. Buna ek olarak, bir test tüpü çalışması, salatalıkların oksidatif stresin azaltılmasında ve diyabetle ilgili komplikasyonların önlenmesinde etkili olabileceğini ortaya koymuştur. Mevcut kanıtlar test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Salatalıkların insanlardaki kan şekerini nasıl etkilediğini belirlemek için daha ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.