Sahurda Nasıl Beslenilmeli?

Sahurda Nasıl Beslenilmeli?

Sahurda Nasıl Beslenilmeli?

Ramazan ayına sayılı günler kala bazı bilgiler paylaşmak istiyor, bu dönem içerisinde beslenme şeklinin nasıl olması gerektiği hakkında çeşitli öneriler sunmak istiyoruz. Onbir ayın sultanı olarak adlandırılan Ramazan, her yıl giderek yaz aylarında gerçekleşmeye devam ediyor. Yaz dönemlerinde tutulan orucun 17 saati geçmesi bazı fiziksel sorunlara neden olabilmekte. Sağlıklı bir orucun ilk aşaması olan Sahur, iftara kadar geçen süreçte kişilerin kendilerini iyi hissederek açlığa ve susuzluğa olan isteğin ortadan kaybolmasına olanak sağlar. Sahurda Nasıl Beslenilmeli? sorusu her yıl Ramazan ayında uzmanlara yöneltilen en sık sorular arasında yer almaktadır. Genelde açlıktan ziyade su isteğinin yoğun olması nedeni ile iftar ile sahur arasındaki süreç içerisinde su tüketimi artırılmalı, meyve ve sıcı içerikli besinlerin tüketimi sağlanmalıdır.

Ramazan ayının yaz aylarında görülmesi bazı önlemlerin alınmasına da neden olmakta. Özellikle gün içerisinde sıcakların yoğun olduğu saatlerde dışarıya adım atılmamalı, mümkün olduğunca sıvı tüketimi minimuma indirgenmelidir. Özellikle iftar menüleri içerisinde bulgur, kepekli makarna, esmer pirinç gibi içeriği bakımından doyurucu yemeklerin tercih edilmesi vücudun depolama sistemine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Sahur menüleri ise yine içeriği bakımından doyurucu olan yumurta, yoğurt, su içeren sebze ve salata türlerinden tercih edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.

İnsanların yaptığı en büyük hatalardan biriside Ramazan ayına özel bir beslenme şeklinin oluşturulmasıdır. Beslenme dengesi bozulan bünyenin sindirim sisteminde meydana gelen bozulmalar sık sık acıkma durumlarının meydana gelmesine neden olmakta. En önemlisi ise uygulardan fedakarlık edilerek sahur yapımının sağlanmasıdır. Sahur, beslenme ve su alımı için oldukça önemli olup yağlı, tuzlu, şekerli gıdalardan uzak durularak yapılmalıdır.

Sahurda Nasıl Beslenilmeli?

Sahur menüleri oluşturulurken genel olarak içeriğinde protein bulunan besinler tercih edilmelidir. Genelde kahvaltı türleri ile yapılan sahur için bazı besinlerden uzak durulması gerektiğini belirtmek istiyoruz. İçeriği bakımından zeytin sahurda tüketilmemesi gereken bir besin olarak görülmektedir. Ev yapımı kompostolar, mevsim meyveleri ve sebzelerinden oluşan menü içerisine süt gibi takviye besinlerde ilave edilelidir. Eğer her gece yapabilirseniz muhakkak sofranız içerisinde krep bulunmasına da dikkat ediniz.

Sahurda Nasıl Beslenilmeli? sorusunun en önemli aşamasına gelmek istiyoruz. Sahurda kızartma yemek gün içerisinde susuzluğun ciddi oranda hissedilmesine neden olmakta. Kızartma yerine yiyecekleri fırınlarsanız daha güzel lezzet ve besleyici etki alabilirsiniz. Sahur sırasında çay birçok kişinin listesi içerisinde yer almaktadır. Sağlıklı bir oruç geçirmek için çay yerine sıkma meyve suları ya da limonata tercih edilmesi gerekmektedir.

Sahur üzerine araştırma yapan birçok kişi, elde edilen vurgulara göre çorba ile tutulan bir orucun oldukça dengeli ve sağlıklı olduğunu vurgulamaktadır. Mercimek, yayla gibi içeriği proteinlerde oluşan çorba seçenekleri güzel bir seçim olarak karşımıza çıkmakta.

Sahurda Nasıl Beslenilmeli? sorusu daha çok kilo almaktan korkan kişilerin bir yöneltilmesi sonucu bizlere ulaşmaktadır. Ne kadar yenilirse yenilsin doyurucu etkilere sahip olmayan sofralar kişilere kilo olarak yansıdığı gibi ertesi gün şiddetli bir açlık olarak yansıyacağını söyleyebiliriz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz