Şahterenin Faydaları ve Zararları

  • ALTERNATİFTIP
  • Şahterenin Faydaları ve Zararları için yorumlar kapalı
  • 1.313 kez görüntülendi

Şahterenin Faydaları ve Zararları

Ülkemizde bol miktarda bulunan ve neredeyse ülkemizle özdeşleşen şahtere otunun faydaları ve zararlarını öğrenmek isteyenler için güzel bir yazı hazırladım. Buyrun şahtere otunu beraber okuyalım.

Şahtere Nedir
Şahtere diğer isimleri Sarılık Otu, Şahterec, Fumaria, Fumeterre olan Şahteregiller familyasından çok parçalı yapraklı, küçük, düzensiz, beyazımtırak veya pembe renkli çiçekleri olan otsu bir bitki cinsidir. 50 kadar türü vardır. En önemlisi tıbbi şahtere yurdumuzda yetişir. Tıbbi şahtere yol kenarlarında rastlanan 20-60 cm boyunda bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları mavimsi-yeşil; çiçekleri mor renklidir. Bitkinin içeriğinde tanen, şeker, fumarin ve fumar asidi vardır. Şahtere bitkisinin içeriğinde tanen, şeker, fumarin ve fumar asidi vardır. Şahtere otunun anavatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın Türkiye, Horasan ve Türkistan bölgeleri olan bitki günümüzde Kuzey Amerika ve Avustralya’da da yetişmektedir. Şahtere otu toplanıp gölgede kurutularak kullanılır.

Şahtere Otunun Faydaları
– Şahtere otu basura karşı faydalıdır.
– Sarılık hastalığına iyi gelir.
– Yüksek tansiyonu düşürür.
– Damar sertliğine karşı koruyucudur.
– Yatıştırıcı ve terletici etkilere sahiptir.
– Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır.
– Mide ağrısı ve mayasılda da şikayetleri giderir.
– Kanı ve böbrekleri temizler.
– İdrar söktürücü özelliği vardır.
– Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar.
– Hazmı kolaylaştırır ve mide ağrısı şikayetlerini giderir.
– Sedef, uyuz ve egzama gibi cilt hastalıklarını gidermeye yardımcı olur.
– Şahtere saçlardaki kepeği azaltır.

Şahtere Otunun Zararları
Şahtere otunun bilinen büyük bir zararı yoktur. Ancak hamile bayanların doktor kontrolünde kullanması tavsiye edilir. Şahtere otunu belirtilen ölçülerde ve tavsiye edilen şekilde kullanınız. Aşırı kullanımdan kaçınınız.

Şahtere Nasıl Kullanılır
Şahtere Otunun yaprakları ya da bitkinin toprak üstü kısımlarının tamamı kurutulduktan sonra sıcak suda haşlanarak çay ya da merhem şeklinde kullanılabilir. Bitkinin özsuyu haricen cilt hastalıklarına karşı kullanılır. 4-5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen bu su ile baş yıkanırsa kepeği gidermeye yardımcı olur. Cilt hastalıklarına karşı da faydalıdır. Bitkiden 1 çorba kaşığı 0,5 it. suda 5 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Şahtere otunu uygun ölçülerde ve tarife uygun kullanınız. Asla alışkanlık haline getirmeyiniz.

Bu yazı şahterenin zararları yararları, şahterenin yan etkileri faydaları, şahtere nedir, şahtere ne işe yarar, şahtere nasıl kullanılır içilir, şahtere otu nerede yetişir, şahtere otunun faydaları zararları, şahtere otunun kullanımı konusunda yazılmıştır.

şahtere otunun faydaları ve zararları, şahterenin faydaları, şahtere otunun faydaları, şahtere otu ne işe yarar, şahtere otunun faydaları zararları, şahtere otunun faydaları ve, şahtere otu yan etkileri, şahtere bitkisinin faydaları, şahdere faydaları, sarılık otun faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.