Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapmamız Gerekir

  • Genel Sağlık
  • Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapmamız Gerekir için yorumlar kapalı
  • 655 kez görüntülendi

Sağlıklı Yaşamak İçin Neler Yapmamız Gerekir

Sağlıklı yaşamak için ne yapmak gerekir? Devamlı olarak doğal olmayan gıdalardan ve teknolojiden uzak durmak mı, yoksa her şeyi kararında yaparak yaşamak mı? Tüm soru işaretlerini cevaplamak adına sizler için uzun yaşamın kapılarını ardına kadar açmaya karar verdik. Bu yolculuğumuzda bize, pek çok yerli ve yabancı araştırmacı eşlik edecek. Hazırsanız uzun yaşamın sırlarına giriş yapabiliriz.

Uzun ve Sağlıklı Yaşamak İçin

Uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmek istiyorsanız anahtar maddelere özen göstermek gerekiyor. Bunlar arasında ilk sırada; vitaminler ve hormonlar yer alıyor. Amerika’da yapılan bir araştırmada Alzheimer hastalarının vücutlarında çok az miktarda (yada neredeyse tükenmek üzere) acettlcholine maddesine rastlanmış. Acettlcholine, hafızanız açısından olmazsa olmazlar arasında yer alıyor bol miktarda alınması için ciğer ve sakaktatların yanı sıra, biberiye, lahana, yeşil çay ve sardalya balığı benzeri balıkların tüketilmesinin alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor.

Beyin hücrelerini beslemek için; omega-3 içeren balıkları, soya ve yumurtayı sofradan eksik etmemek gerekiyor. Aynı zamanda cildinizin esnekliğini muhafaza etmesi için işlem görmemiş çekirdek, ceviz ve karnabahar tüketmeniz de önem taşıyor. Sağlıklı yaşamak için vücudun bütün sistemlerinin bir bütün halinde görülmesi son derece büyük bir öneme sahiptir. Bu bakımdan uzun yaşamak ciddi anlamda arada kalmış sırların keşfedilmesi ve alışkanlık haline getirilmesine de bağlanabilir.

Bol Bol Pratik Yapın

Yapılan araştırmalar sudoku ve bulmaca çözen kişilerin daha az unuttuğunu ortaya çıkarmıştır. Bu sebepten günde bir adet bulmaca çözmenin göründüğünden daha fazla faydası olacağı da unutulmamalıdır. Unutkanlığın önüne geçmek için yaşam biçiminin çok önemli bir yere sahip olduğu da unutulmamalıdır. Örneğin, aşırı dağınık, tembel, sağlıksız beslenen ve kendine özen göstermeyen kişilerin depresyon başta olmak üzere pek çok hastalığa davet açtığını da hatırlatalım. Bu bakımdan bol bol pratik yapmalı ve düzenli bir hayat çizgisi üzerinde ilerlemelisiniz. Bu sayede daha uzun yaşamanın ilk adımlarını atmış olursunuz.

sağlıklı yaşamak

Pozitif Olun

Hayattaki olumsuzluklardan şikayet etmeyin. Devamlı olarak gülümseyin ve pozitif olun. Böylece hem bağışıklık sisteminize olumlu etkilerde bulunacak hem de daha iyi hissedeceksiniz. Gülümseyen insanların daha az unuttuğu daha az hastalandığı ve daha az psikolojik sorunlar yaşadığı ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Tüm bunların yanı sıra kasvetli, boğucu ve can sıkıcı; kitap, film ve diziler yerine hayatın güzelliklerini anlatan ve sizi pozitif olarak yönlendirecek seçenekleri tercih edebilirsiniz. Güneş ışığının da son derece önemli olduğunu unutmayın. Fırsatınız oldukça günde minimum elli dakika güneşin sizi ısıtmasına izin verin. Yaşınız ilerledikçe doğrudan güneş ışığı sağlığınıza zararlı olacağından dolayı tam tepede olduğu zamanlardansa yeni doğduğu veya batmaya başladığı zamanları tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı Yaşamak için Uyku Çok Önemli

Uyku için doğru zamanı atlamayın. Gece yarısından önce uyumuş olun ve bunu alışkanlık haline getirin. Devamlı olarak sizi üzen olayları uyumadan önce aklınızdan silin. Uykuyu bir fırsat olarak gördüğünüz gibi uyandığınız zamanı da sabitleyebilirsiniz. Hücrelerin yenilendiği, olumlu düşüncelerin ön plana çıkarıldığı ve sağlıklı yaşama adım atıldığı uyku saatlerinizde her türlü olumsuzluklardan kendinizi kurtarın. Hazır sözü açılmışken yatak odasında teknolojik aletlerin bulundurulmaması gerektiğinin de altını çizmekte fayda var.

Sağlıklı yaşamak beslenme ve sporun sağlığımıza etkileri

Hareket etmek sadece yağlarınızdan kurtulmanız ve kilo verdiğiniz için önemli değildir. Bütün kaslarınızı çalıştırarak sağlığınıza sağlık kattığı için de tavsiye edilir. Düzenli olarak spor yapan insanların hastalıklara yakalanma riskinin az olduğu bilinmektedir. Bu artıdan yararlanarak spor yapmayı alışkanlık haline getirin. Hareket edin, merdiven çıkın, bol bol yüzün, güneşlenin. Ama bunları yaparken kesinlikle kendinizi zorlamayın. Günden güne artan bir tempo içerisinde olabilirsiniz. Buna karşın yorgun hissettiğinizde spor yapmaya ara verebilirsiniz. Sağlığınız için spor yapmak sağlığınızı tehlikeye atmak şeklinde algınlamamalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.