Sağlıklı Yaşam Hakkında Altın Kurallar

Sağlıklı Yaşam Hakkında Altın Kurallar

Sağlıklı Yaşam Hakkında Altın Kurallar

Sağlıklı yaşamanın en temel kurallarından biri sağlıklı yemek yemenizdir. Sağlıklı yemekler yiyerek hem daha sağlıklı olacaksınız hem de daha uzun yaşayabileceksiniz. Bunları yapabilmek için sağlıklı yaşam hakkında altın kurallardan bahsedeceğiz. Anlatacağımız bu altın kurallarla sizde sağlıklı bir yaşam sağlayabilirsiniz. Şimdi bu kurallara bir göz atalım.

Bol Bol Temiz Hava Alın

İlk kural tabi ki temiz hava, birkaç gün boyunca su olmadan yaşayabiliriz ancak hava olmadan yalnızca birkaç dakika yaşamak mümkündür. Vücudumuzun gücü nefes aldığımız hava miktarına bağlıdır. Hücre seviyesindeki oksijen eksikliği, arteryoskleroz, şeker, kanser, kas iltihabı, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara yol açar. Derin temiz hava, solunum yoluyla hücrelerdeki oksijen oranını artırabilir bu nedenle vücut fonksiyonlarını düzenleyebiliriz.

Güneş Işığı Cildi Etkiliyor

Güneş ışığı; ciltten kolesterolü vitamin D’ye dönüştürür. Bakteri ve virüsleri yok eder. Beyaz hücrelerin sayısını arttırır. Tansiyonu düşürür. Güneş kremi, kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşürür. Ultraviyole ışınları derinin altında derinleşir ve terapötik etki kaybolur. Böylece güneş ışınları aşırılığın sağlığını tehdit edebilir.

Zararlı Besinlerden Uzak Durun

Ölçülü olmak, kendine hakim olmak, her yönden sağlıklı ve dengeli bir hayat yaşamaktır. Size zarar verecek ve sağlıklı gıdalarla beslenecek herhangi bir şey yemeyin. Kahvaltınızı ve öğlen yemeğinizi sıkın ve hafifçe akşam yemeğinizi yiyin. Yemekler arasında atıştırma yapmayın.

İyice Dinlenin

Dinlenme, şüphesiz insanlar için en iyi tedavidir. Hasta olduğunuzda yapmanız gereken ilk şey yatmaktır. Dinlenmenin iyileştirici gücü diğer tedavi yöntemlerinin başarısında yardımcı olur. Dinlenmek için zaman ayırın. Dışarı çıkın bir sandalyeye oturun ve hiçbir şey yapmayın. Bu öneri size uymuyorsa yeterince dinlenmek için davranışınızı değiştirmeniz gerekir. İyi bir gece uykusu için sağlıklı yaşamak için çok etkilidir. Uyurken odanızın temiz hava aldığından emin olun.

Her Zaman Su İçin

Su, beslenmenin en önemli parçasıdır. Vücudunuzun her işlevi sıvı ile sağlanır ve vücudunuzdaki suyun yüzde 10’unu kaybetmek ciddi sorunlara neden olur. Suyun yüzde 90’ında kan, besinler ve atıklar hücreler üzerinden alınır. Normal bir kişi için günde 6-8 bardak su yeterlidir.

Bir önceki makalemiz olan Sağlıklı Yaşam İçin 6 Beslenme Önerisi başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz