Zaman zaman cildimizin solgun, sivilceli ve renk değişimleri bulunan bir hale dönüştüğüne şahit olabiliyoruz ve cildimiz bununla aslında bize bir acil durum çağrısı gönderiyor. Cildin vücudun en dışında bulunması onu kirliliğe, toza, radyasyona ve kimyasallara maruz bırakıyor ve bu durum tüm hasarı onun görmesine sebep oluyor.

Özellikle kötü bir yaşam tarzına sahip olanlar ve kirliliğe maruz kalanlar için cilt bu işin kurbanı oluyor. Ayrıca kötü beslenme ve kötü cilt bakımı da doğuştan şanslı değilseniz cildinizin ciddi anlamda hasar görmesine sebep oluyor. Cildi yenilemenin en iyi yollarından birisi ise meyve tüketmek ve meyve maskeleri ile cildin yenilenmesine yardımcı olmak.

Hangi meyveleri tüketmek gerektiğini merak ediyorsanız sizler için onları bir araya getirdik.

Limon

Limon doğal bir beyazlatıcıdır ve aynı zamanda bol miktarda C vitaminine, antioksidana sahiptir ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur, cildi güneş ışınlarının hasarından ve renklenmelerden korur. Özellikle ciltte renk farklılıkları, siyah noktalar, akne izleri ve keratinleşme mevcutsa, limondan faydalanabilirsiniz.

Salatalarınıza limon suyu ekleyebilir, limon, su ve balı karıştırarak her sabah aç karna tüketebilir, onu hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırıp cildinize uygulayabilir ve sonra durulayabilir, ayrıca şekerle karıştırdıktan sonra keratinleşme ve renk farklılığı olan bölgelere sürerek bu duruma engel olabilirsiniz.

Papaya

Papayada A, C ve B vitaminleri, folat, bakır, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bol bulunur. Ayrıca enzimler açısından zengindir ve mantar, bakteri ve virüs karşıtı özellikler gösterir. Papaya tüketerek kabızlıktan da kurtulabilirsiniz ve kabızlık aslında kötü cilt sağlığının temel sebeplerinden birisidir. Egzama, isilikler, tüberküloz gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Uzmanlar papayanın yaraları iyileştirmek ve cilt ülserleri konusunda da etkili olduğunu belirtiyorlar.

Avokado

Avokado sağlıklı yağlar, lifler, E, A, C, K ve B6 vitaminleri, niasin, folat ve pantotenik asit bakımından zengindir ve antioksidan özellikleri sayesinde vücudu DNA hasarından korur. Avokado tüketmek sağlıklı bir yaşlanmaya imkan tanır ve UV radyasyonundan da cildi korur. İçindeki sağlıklı yağlar sayesinde cildin esnekliği korunur, inflamasyonlar azalır ve yaraların iyileşmesi kolaylaşır.

Portakal

Bu tatlı, sulu ve etli meyvenin rengi ve kokusu dahi tazeliği simgeler. Portakal da limon gibi C vitamini bakımından çok zengindir ve bu nedenle antioksidan özellikler gösterir. Yani oksidatif hasardan DNA’yı koruyabilir ve inflamasyonları azaltır, kolajen sentezine katkıda bulunur.

Karpuz

Karpuz cilde çok iy gelmektedir ve bol sulu olması sayesinde onu beslemektedir. Ayrıca C, B1 ve B6 vitaminlerine, karotenoidlere, flavonoidlere ve likopene sahiptir. Karpuzda hiç yağ bulunmamaktadır ve kolesterolsüzdür. Likopen içeriği sayesinde serbest radikallere karşı gelir ve cilt hasarını önler. Su içeriği sayesinde toksinlerin atılımı mümkün olur ve bağırsak hareketleri de iyileşir.

Salatalık

Salatalık daha yemeden kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Karpuz gibi o da bol miktarda suya sahiptir ve vücudun serinlemesini sağlar. Ayrıca antioksidan özellikler gösterir ve kabuğunu soymazsanız K ve C vitaminlerinden de faydalanabilirsiniz. Bilimadamları salatalığın cilt beyazlatma ve kırışıkları azaltma konusunda da etkili olduğunu belirtiyorlar.

Mango

Bu tatlı ve etli meyve, A, E, C ve K vitaminlerine, flavonoidlere, polifenollere, beta-karotene ve zantrofillere sahiptir ve böylece cildin yenilenmesine yardımcı olur, DNA hasarını engeller ve inflamasyonları sonlandırır. Şeker ve lifler bakımından da zengindir ve kabızlığı önler. Mango kozmetik ürünlerinde de bol miktarda kullanılmaktadır.

Nar

Güneşe ve kirliliğe bol miktarda maruz kalıyorsanız, nar kesinlikle işinize yarayacaktır çünkü C ve K vitaminleri, folat, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller bakımından çok zengindir. Meyve kısmındaki tohumlar antioksidan doludurlar ve böylece cildin UV ışınlarından korunumu mümkün olur.

Muz

Muz en sevilen meyvelerden birisidir ve bilhassa kabuğunun sivilce izlerine sürülmesi, izlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Muz A, C, K ve E vitaminleri ile folat bakımından zengin olduğu gibi, lifler ve mineraller bakımından da çok zengindir. Doğal bir nemlendirici, antioksidan ve mikrop karşıtıdır.

Elma

Elma A ve C vitaminleri bakımından zengindir ve ayrıca lifler, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından da iyidir. Antioksidan özellikleri sayesinde serbest radikallerin verdikleri hasardan bizleri korur. Elmanın kabuğunda da bol miktarda antioksidan bulunduğu tespit edilmiştir.

Bektaşi Üzümü

Bektaşi üzümü C vitamini bakımından çok zengindir ve antioksidan özellikler gösterir. Ayrıca iyi bir anti-inflamatuvardır, yaraların iyileşmesine yardımcı olur ve mide-bağırsak yollarını rahatlatır. Bunun yanında prokolajen üretimini de arttırmaktadır.

Çilek

Cildi sivilceye yatkın olanlar, çilekten faydalanabilirler çünkü çilek C vitamini ve alfa-hidroksi asit bakımından zengindir ve bu asit bilhassa kremlerde sivilce karşıtı olarak kullanılmaktadır. Ellagic asit içeriği ise cildin güneşin ışınlarından korunmasını sağlar, kolajenlerin yok olmalarına engel olur ve kırışık oluşumlarını durdurur.

Kivi

Kivi de bol miktarda C vitaminine sahiptir ve cildi DNA hasarından korumaktadır. Ayrıca kolajen üretimini desteklemektedir ve kırışıklara engel olmaktadır.

Kayısı

Kayısı insan vücudunu oksijen radikallerinden ciddi anlamda koruyabilmektedir. A, C ve K vitaminleri ile folat bakımından zengin olan kayısı, aynı zamanda lifler bakımından da zengindir ve bağırsak hareketlerini destekler.

Üzüm

Hem kırmızı hem de yeşil üzümde resveratrol adlı bir antioksidan bol bulunmaktadır ve bu madde cildi kanser ve UV ışınlarından korumaktadır. Ayrıca C ve K vitaminleri ile folat açısından da zengin olan üzümde, kalsiyum, potasyum ve fosfor mineralleri de bol bulunmaktadır. Üzümün çekirdeği de iyileştirici özelliklere sahiptir.

Şeftali

Cildinizin parlamasını istiyorsanız bol bol şeftali tüketmeyi unutmamalısınız. Şeftalide A, C, E ve K vitaminlerinin yanında mineraller ve lifler de bol bulunmaktadır. Bunlar iyi birer antioksidanlardır ve cildin hasar almasına engel olurlar.

Vişne ve Kiraz

Vişne ve kiraz gibi meyveler hem güzel bir tada sahiptirler hem de cildin tamir edilmesinde büyük rol oynarlar. Lifler bakımından zengin oldukları gibi A, C ve K vitaminlerini, folatı, mineralleri de temin ederler. Bu meyvelerin antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikleri de çok yüksektir.

Kavun

Kavun lifler, A, C ve K vitaminleri, folat, potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve sodyum bakımından zengindir ve tüketilmesi de oldukça keyiflidir. Antioksidan ve anti-inflamatuvar özellikler gsötermektedir. Uzmanlar onun sedef hastalığı tedavisinde de kullanılabildiğini belirtmektedirler.

Ananas

Ananas hem proteinler bakımından zengindir, hem de lifler, vitaminler, folat ve mineral içeriklere sahiptir. İçeriğindeki bromelain adlı özel bir enzim, kanser ve inflamasyon karşıtı özellikler sergilemektedir. Yanmış cilde ananas sürmek, ölü hücreleri temizlemek ve yaranın iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilmektedir.

Kuru Erik

Kuru erikte lifler, A vitamini, K vitamini, niasin ve mineraller bol bulunmaktadır. Lifli içeriği sayesinde kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Ayrıca suyu da bağırsak hareketlerini iyileştirmektedir.