Sağlıklı ve Doğal Gargara Tarifleri

Sağlıklı ve Doğal Gargara Tarifleri

OTC Ağız gargaralarında nadir olsada bulunan bir metadır. Bunlar hazır yapılmıştır ve diş hijyeni için birçok kişi için bu mavi şişeler tercih sebebidir. Avrupa Kanser Önleme Dergisi’nde yayınlanan 2015 çalışmasında, OTC bulunan gargarada ağız boşluğunda asetaldehit (kanserojen) oluşturan alkol bulunduğuna dikkat çekiliyor. Bu, ağız ve boyun kanseri riskini önemli ölçüde artırır. Ağız yıkama yöntemlerinde bulunan florür potansiyel bir kanserojeniktir. Ağız yıkamalarındaki klorheksidin antibakteriyel bileşeni kan basıncını arttırır. Aynı zamanda dişlerde renk değişikliğine neden olur ve içinde bulunan alkol ağızı tahriş eder ve kuruluk yapar.


İşte kendi gargaranızı yapmak için bir kaç tarif.

1. Karanfil: Karanfil Syzygium aromaticum denilen tropikal bir ağacın küçük çiçek tomurcuklarıdır. Karanfil yağı, çok iyi bir antiseptik ve diş koruyuc olan eugenol adı verilen bir bileşim içerir.

Bir araştırmaya göre Eugenol, oral bakterilere ve periodontal diş eti hastalığına karşı güçlü antibakteriyel özellikler sergiliyor. Fitoterapide y kullanılır ve  aynı zamanda çok iyi antifungal özelliklere sahiptir. Eugenol aynı zamanda bir antikarsinojeniktir (kanseri inhibe eder) ve bir ağız analjeziktir (diş ağrılarını gidermektedir).

2.Tarçın : Tarçın ağızda iltihabı da hafifletir.


3. Nane : Nane’nin faydaları ise antiseptik, antibakteriyel, antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir. Nane oral bakterilere karşı etkili bir antiseptik solüsyon olarak faydalıdır. Nane yağı ayrıca ağızda tükürüğü arttırır.

Sağlık yararlarının ötesinde, nane yağı hoş bir tada, inanılmaz bir etkiye sahiptir ve anında ferahlatıcıdır.

Ev yapımı nane ve karanfilli boğaz gargara  tarifi;

İhtiyacınız Olabilecek Şeyler:

1 su bardağı su
1 çay kaşığı karanfil
1 tatlı kaşığı toz tarçın
4 damla nane yağ
Süzmek içinsüzgeç
Bir tencere
Bir ölçü bardağı ve çay kaşığı
Bir kase, Küçük bir şişe

Yapılışı: Bri tencereye karanfilleri ve toz tarçını ekleyip 2 dakika kaynatın. Kenara alıp 10 dakika bekletin, süzdükten sonra nane yağını ekleyin. İyice çalkalayın ve buzdolabına koyun.Doğal, kimyasalsız, tehlikesiz ağız gargarası hazır. Her gün iki kez kullanın. Bu gargarayı 5 ila 7 gün kullanın .Sonra taze olarak tekrar hazırlayın.

Evde yapacağınız ağız gargaraları için farklı malzemeleri kullanabilirsiniz.

Kötü nefes ile mücadele etmek için bu karışıma 2 damla kekik yağı ilave edin. Keklik yağı, ğız kokusu ile doğal bir mücadele edicidir.
Kötü kokuya neden olan gıdanın asit kalıntısını gidermek için 2 çay kaşığı karbonat ekleyin.
Çukur ve diş plâkasıyla mücadele için 2 damla kekik yağı ekleyin . Kekik yağı, OTC ağız gargaralarında bulunan antiseptik bir madde olan timol içerir.
Dişeti iltihaplarını ve diş ağrılarını azaltmak için 1 damla mür yağı ekleyin.
Arttırılmış antibakteriyel etki için 2 çay kaşığı taze maydanoz ekleyin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz