Sağlıklı Saçlar İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı Saçlar İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı Saçlar

Saçlarınızı birçok etkenden kolayca yıpranabilir. Bunlar ısı,nem, ultraviyole ışınlar,stres veya yaptığınız saç stilleri gibi birçok etmenden kolay bir şekilde etkilenebilir. Sürekli sağlıklı, parlak ve canlı saçlara sahip olmak çok kolay değildir. Bu özelliklere sahip olmak için saçlarınıza dikkatli davranmanız gerekmektedir. Sizlere sağlıklı saçlar için neler yapılması gerektiğini açıklayacağız. İşte sağlıklı saçlar için yapmanız ve önerilen bazı hususlar şu şekildedir;

Hava Koşullarına Karşı Saçlarınızı Koruyun

Saçlarınızı hava koşullarında savunmasız bıraktığımızı unuturuz. Güneş ışınları saç kökleriniz yıpranır, yağmurlu ve rüzgarlı havalarda ise saçlar nemini kaybeder. Böylece saçlarınız kolay bir şekilde elektriklenebilir.

Şampuan Seçimine Dikkat

Saçlarımızı yıkamak için şampuan kullanırız. Şampuan seçerken size en uygun şampuanı seçmeniz gerekmektedir. Sağlıklı bir saç elde etmek için kullanacağınız kimyasal içeriğide bilmeniz gerekmektedir.  İçeriğinde; sodium laureth sülfat, ammonium lauryl sülfat, Polyethelyne Glycol ve paraben gibi içeriklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu içerikler saçın kurumasına ve yıpranmasına sebep olur.

Havlu Kullanımı

Duş yaptığınız zaman saçlarınızı kurutmak için sardığınız havlular yüzünden saçlarınız elektriklenir ve kopmasına sebep olur. Saçınız ıslakken saçlarınız daha narin olur ve bu yüzden saç kırılmaları ve kopmaları daha kolay olur. Saçlarınızı kurulamak veya sarmak için sert havlular değil, organik pamuklu havlular tercih etmelisiniz. Eğer saçlarınızı havlu ile sarmak istiyorsanız bunun yerine saçlarınıza masaj yaparak kurutmayı deneyiniz.

Saçlarınızı Hergün Yıkamayın

Saçlarınızı hergün yıkayıp ve şampuanlarsanız saç kökleriniz ve deriniz kurumasına sebebiyet verirsiniz. Sağlıklı saçlara sahip olmak için saçlarınızın salgıladığı yağlanmaya ihtiyacınız vardır. Bu yüzden saçlarınızı haftada 3 veya 4 kere yıkanması saçlarınız için daha faydalı olacaktır.

Saç Bakımı Yaparken Dikkat

Saçlarınıza uyguladığınız saç kürleri, yağlar ve  saç bakım maskelerini yaparken saçlarınızda çok bekletmeyin. Bu uygulamaları sıklıkla yaparsanız saçınız doğallığını kaybeder.

Sirke İle Saçlarınız Canlanabilir

Büyüklerinizden veya başkalarından duyduğunuz sirke saçları güzelleştirir sözü işe yarayan bir yöntemdir. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra bir yemek kaşığı sirkeyi saçlarınızın uçlarına sürebilirsiniz. Bu işlemle ile saçlarınızıdaki kimyasal maddeleri sirke arındırır ve parlak görünmesinde yardımcı olur.

Bir önceki makalemiz olan Saç Dökülmesini Önlemek için 10 Altın Tavsiye başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz