Sağlıklı Saçlar İçin En İyi Yiyecekler

Sağlıklı Saçlar İçin En İyi Yiyecekler

Kim gür, parlayan ve sağlıklı saçlara kavuşmak istemez ki? Saç olayını her ne kadar estetiksel açıdan ele alsak da aslında saçlar sağlığımız için çok şey ifade ediyor. Cildimizin yaptığı gibi, saçlar da vücut ısısını dengeler ve başımızın ılık kalmasını sağlar. Duygusal stres, genetik faktörler, ilaç kullanımı ve hormonal durumlar saçlarımızı etkiler. Beslenme ise saç sağlığını, saçın işlevini ve görünümünü etkiler. Genel olarak her tür besin maddesi eksikliği saç, cilt ve tırnak sağlığımızı etkiler. Bu yazımızda sizler için saç sağlığını etkileyen yiyecekleri derledik. Beslenme programınıza bu yiyecekleri eklemenizi öneririz.

1- Yağlı Soğuk Su Balığı. Somon balığı, sardalye, uskumru, alabalık, çiroz ve ringa gibi balıklar yüksek oranda protein, omega 3 ve omega 6 içermektedir. Bu yağ asitleri saç, cilt ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir. Saçların uzamasını sağlar, cildi yeniler, kemik sağlığını korur, metabolizmayı çalıştırır ve üreme sistemini korur. Yapılan araştırmalar bu yağların aynı zamanda sönmüş, kuru saçları tedavi ettiğini ve saçlara parlaklık kattığını da göstermiştir.

2- Tohumlar. Saç, tırnak ve cildimiz protein ve minerallerden oluşur. Saç sağlığı için önemli olan bitki bazlı proteinler ve yağ asitleri için tohum ve çekirdekleri tercih edebilirsiniz. Yaratıcı olun ve siyah susam, keten tohumu, ayçiçeği, chia ve kabak çekirdeğini farklı şekillerde kullanın. Bunları salatanın üzerine serpebilir, yoğurt, pirinç veya yulaf ezmesiyle birlikte kullanabilir, keklere ve ekmeklere ekleyebilirsiniz.

3- Yeşil Yapraklı Sebzeler. Brokoli, ıspanak, maydanoz gibi çoğu koyu yeşil renkli sebzeler A vitamini ve demir içerir. A vitamini saçlarımızı koruyan doğal yağ üretimini destekleyerek saçlara parlaklık ve esneklik kazandırır. Saçlar için gerekli olan kalsiyum ve demir içerir.

4- Yumurta.  Söz konusu sağlıklı saçlar olduğunda biyotin önemli bir içeriktir ve bu da yumurta sarısında bulunur. Son araştırmalar biyotinin saç foliküllerini ve yapısını koruduğunu göstermiştir. Bu da saç kırılmalarını önler, saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

5- Mercimek . Saç folikülleri 50 ila 100 farklı protein türünden yapıldığı için protein dolusu bir tabağı masanızda bulundurmak önemlidir. Mercimek veya fasulyeler özellikle vejetaryenler için harika bir seçimdir. Proteinin yanı sıra fasulye de demir, çinko ve B vitamini içerir.

6-Fındık, Fıstıklar. Fındık, mükemmel bir yağ asidi zengini kaynaktır. Özellikle Brezilya cevizi, kaju, badem ve ceviz saç dokularının gelişiminde önemli olan selenyum ve çinko gibi mineraller sağlar. Ceviz de omega 3 zengini yiyecektir.

7-Tam Tahıllılar. Arpa, yulaf, kinoa ve darı gibi taneli yiyecekler lif, B vitamini, demir, çinko ve silika zenginidir. Birçok tam tahıllıda bulunan silika güzellik minerali olarak bilinir. Yapılan araştırmalar sonucunda her gün 10 miligram silika verilen kişilerin dokuz ay sonunda daha gür saçları olduğu görülmüştür.

8- İstiridye ve Midye. İstiridye çinko, midye ise selenyum, demir ve protein zenginidir.

9- Deniz Yeşillikleri. Yosunda saç sağlığı için önemli olan yağlı asitler vardır. Yosunlardaki alginatlar aynı zamanda vücudun def detoksifikasyon süreci için oldukça etkilidir.

10- Zerdeçal. Zerdeçal yüzyıllardan beri Doğu tıbbında kullanılmaktadır. Tüketildiğinde ise vücudun doğal steroidlerini harekete geçirerek enfeksiyon ve ödemi önler. Bazı uzmanlar vücuttaki belli başlı enfeksiyonların saç kaybına yol açabileceğini söylemektedir.

11- Takviyeler. Besin maddelerini doğal yollardan almanız önerilse de takviyeler tüketilmesi zor yiyecekler için tercih edilebilir. Besin yetersizliği saçımızı etkiler, o yüzden beslenme programımıza özellikle vejetasyonsanız multi-vitamin eklemeniz gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz