Sağlıklı Kalp İçin Yapılması Gerekenler

  • KARDİYOLOJİ
  • Sağlıklı Kalp İçin Yapılması Gerekenler için yorumlar kapalı
  • 1.023 kez görüntülendi

Sağlıklı Kalp İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Kalp İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Kalp

Kalbimiz hayatımızı yaşamak için en temel yaşam organımızdır. Bu nedenle kalp sağlığımızı daima korumalıyız. Aksi takdirde kalp ve damar hastalıkları yüzünden her yıl hayatlarını kaybeden milyonlarca insan olabiliriz. Önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alan kardiyovasküler hastalıklar her geçen gün artmaktadır. Şişmanlık, alkol tüketimi, sigara içme, diyabet, hipertansiyon, yerleşik yaşam tarzı ve yetersiz beslenme alışkanlıkları kardiyovasküler hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Öte yandan uzmanlar kalp sağlığımızı tek başına koruduğunu ve beslenemeye dikkate alarak sağlıklı bir yaşam tarzı sağlayabildiğimizi söylüyor. Kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için beslenirken şunlara dikkat etmeliyiz;

  • Yağ tüketimini minimum seviyeye indirmeliyiz.
  • Mümkün olduğunca kızarmış yiyeceklerden uzak durmalıyız.
  • Şeker tüketimini olabildiğince azaltmalıyız.
  • Taze sebze, meyve, balık ve elyaf gıdalarını tercih etmeliyiz.
  • Ceviz ve fındık gibi son derece antidoxic olan omega-3 besinlerini tüketmeliyiz.
  • Sigara ve alkolden uzak durmalıyız.
  • Spor yapmayı ihmal etmemeliyiz.
Omega-3 Kalbin Dostu

Somon, orkinos balıkları gibi yağlı balıklar kalbi ve vasküler sağlığı omega 3 yağ asidi içeriği ile korumaya yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, trigliserid düzeylerini düşürür, damar oluşumlarını azaltır ve damar duvarlarında tıkanmaya neden olur ve kan basıncını düşürür. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin ceviz, keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi besin maddeleri balık tüketmeyenler için iyi bir alternatif olabilir. Fındıktaki lifler kan basıncını düşürür ve yemekten sonra kan şekerindeki ani düşmeleri telafi eder. Kan şekerindeki ani düşüş aşırı yemeğe neden olurken, lifli gıda kan şekerini düzenleyerek bu ani açlık duygusunu düzenler.

Yulaf Kalp Sağlığınıza İyi Gelir

Yüksek tansiyon şikayetiniz varsa kalp sağlığını korumak için yulaf gibi gıdaları tüketerek daha fazla tansiyon düşürebilirsiniz. Yulaf kolestrolü düşüren “beta glukan” bakımından zengindir. Kan şekerinin düşmesini önler ve yemek sonrası tokluk hissi vermeye devam eder.

Potasyum Kan Basıncını Düşürüyor

Meyve ve sebzelerde bulunan bir potasyum, etkili bir şekilde kan basıncını düşürür. Genellikle tuzla aldığımız sodyum mineralinin aksine vücuda fazla su gelmesini önlüyor. Kalp sağlığımız için tansiyonu yükselten sodyum bakımından zengin gıdalardan uzak durmalıyız.

Bir önceki makalemiz olan Kalp Sağlığı İle İlgili Doğru Sanılan 5 Yanlış başlıklı yazımızıda okumanızı öneririz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.