Sade Jelatinin Bilmek İsteyeceğiniz 11 Faydası

Sade Jelatinin Bilmek İsteyeceğiniz 11 Faydası

Sade jelatin, yarı katı ve renksiz bir maddedir. Hayvan bağ dokusu kaynatılarak hazırlanan kolajenden meydana gelmektedir.

% 98 oranında kompleks protein ve % 2 oranında mineralden oluşur. Su ile karıştırıldığı zaman, jelatin, vücuda birçok yarar sağlar.

Dokusu ve koyulaşma kabiliyeti nedeniyle, hamur işleri ve diğer yemek tariflerini yaparken oldukça kullanışlıdır.

Bununla birlikte, mutfak kullanımları haricinde, çeşitli hastalıkları önleyebilen ve tedavi edebilen şifalı bir gıda maddesidir.

Birçok kişi bu maddenin özelliklerinden faydalanır. Bununla birlikte, çoğu insan da sağlık seviyelerini iyileştirmek için bu maddeyi nasıl kullanacağını hala bilmez.

Bu nedenle aşağıdaki makalede sade jelatinin 11 ana faydasına odaklanmak istiyoruz.

1. Jelatin Detoks Etkisine Sahiptir

kadın gövdesi

Jelatinde bulunan amino asitlerden olan glisin, karaciğerdeki toksinlerin yok edilmesine katkıda bulunur.

Bu madde boşaltım organlarının sahip olduğu aktiviteyi destekler. Bu nedenle jelatin, karaciğerin ideal işlev hali için temel önem taşımaktadır.

Jelatinin emilimi, serbest radikallerin olumsuz etkilerini engellemeye yardımcı olur. Dahası, kanda biriken aşırı toksik maddelerden kaynaklanan hücresel hasarın önlenmesine de yardımcı olur.

2. Sindirimi İyileştirir

Buna ek olarak, jelatin hidrofilik bir gıdadır. Başka bir deyişle, hali hazırda pişirilmiş olsa bile, sıvıyı çeker ve emer.

Bu özellik, onu, sindirim sistemi için mükemmel bir müttefik kılar. Bunun nedeni, mide sularını saklaması ve yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırmasıdır.

Jelatin emilimi bağırsaktaki hareketleri de geliştirir. Ayrıca, kalın bağırsakta sıkışmış olma eğilimi olan atıkların atılmasına da yardımcı olur.

Karşıladığı glisin sayesinde, mideye ait mukoza zarının onarımı mümkündür. Böylelikle, besin maddelerinin emilimini ideal hale getirir ve sindirime dayalı hastalıkların gelişimini engeller.

3. Jelatin Kemik ve Eklem Sağlığını İyileştirir

yürüme bandı

Buna ek olarak, temel amino asitlerin yüksek konsantrasyonu da jelatini kemik ve kıkırdak sağlığının korunması için iyi bir ek besin yapar.

Anti-enflamatuvar özellikleri, meydana gelen ağrılara karşı savaşır. Aynı zamanda artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların riskini de azaltır.

4. Jelatin, Proteinlerin Kaynağı

Sonuçta, jelatin, yüksek biyolojik değere sahip proteinlerin % 90’ından fazlasından oluşmaktadır. Her şeyden önce, enerji seviyesini arttırır. Ayrıca, daha fazla kas kitlesi oluşturmaya ve dayanıklılığı arttırmaya katkıda bulunur.

Jelatin, atletler ve hamile kadınlar için çok faydalıdır. Sonuç olarak, vücudunuz jelatinde bulunan amino asitleri kolayca emer ve kullanır.

5. Tırnak ve Saçları Güçlendirir

el bakımı

Bu doğal bileşende bulunan keratin, tırnak ve zayıf saçları güçlendirmek için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilir.

Bu özelliklerden, onu dahili olarak tüketerek ya da harici olarak uygulayarak faydalanabilirsiniz.

6. Cilt Sağlığını İyileştirir

Kolajen losyonlarında ve kozmetik cilt bakım ürünlerinde en çok kullanılan maddelerden biridir.

Jelatin, pişmiş bir kollajen bazına sahiptir. Böylece, cilde genç ve sağlıklı görünmesi için gerekli olan aminoasitleri sağlar.

Tüketimi ve topikal olarak kullanımı, güneşin ve diğer toksiklerin olumsuz etkilerini en aza indirir. Dolayısıyla, erken yaşta ortaya çıkan kırışıklıkları engeller.

7. Stres ve Anksiyetenin Giderilmesine Yardımcı Olur

baş ağrısı

Glisin aynı zamanda aşırı norepinefrin üretimini durdurabilen, doğal bir sabun gibi çalışır. Bu, endişe ve panik durumlarıyla ilişkisi olan bir hormondur.

Emilimi, sinir sistemini dengeler. Bunun yanında, strese bağlı hormonların üretimini de yavaşlatır.

8. Bağırsak Duvarlarını Onarır

Jelatinin bileşenleri, bağırsağın geçirgenliğini azaltmak için kullanılır.

Bu, gıda alerjileri ve bazı hastalıklar yüzünden tahriş olmuş bağırsak duvarının onarımı ile mümkün olur.

Dolayısıyla bu onarım, gıdalardan gelen besin maddelerini emme işleminin iyileşmesine olanak tanır. Böylelikle, vücudu mükemmel bir formda sabit kılar.

9. Uyumanıza yardımcı olur

iyi uyku

Uykusuzluk hastalığı ya da diğer uyku bozukluklarından muzdarip olan hastalar, diyetlerine sadece bir miktar jelatin ekleyerek bu sorunlarına karşı önlem alabilirler.

Amino asitler ve temel mineraller melatonin üretimini arttırır. Bu, ideal seviyedeki uykuyu sağlayan bir hormondur.

10. Fazla Kilolara Karşı Mücadele Eder

Düşük kalorili içeriği ve yüksek protein seviyeleri nedeniyle, jelatin kilo verme sürecinde iyi bir tamamlayıcı gıdadır.

Bu maddeler kalori alımının dengesiz baskısını yavaşlatır. Ayrıca, fiziksel faaliyet sırasında ortaya çıkan enerji harcamalarını da arttırır.

11. İyileşme Sürecini Hızlandırır

Son olarak, jelatin’in anti-enflamatuvar ve iyileştirici özellikleri, iç ve dış yaraların iyileşmesini hızlandırmak açısından yararlıdır.

Bu nedenle ciltteki yüzeysel doku bozulmaları ve ülser gibi rahatsızlıkların iyileşmesi için harika bir seçenektir.

Sonuç olarak, genelde sadece yemek tarifleri için jelatini kullansak da, vücuda birçok faydası olan bir bileşendir.  Jelatinin harika özelliklerinden yararlanmak için sürekli olarak kullanmayı deneyin!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz