Saçkıran Neden Olur Tedavisi Nasıldır

Saçkıran Neden Olur Tedavisi Nasıldır

Bu yazımızda hem erkek hem de bayanlar için san sıkıcı bir durum olan saçkıran hastalığı hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Saçkıran (Alopesi Areata) Nedir ?
Kısaca saçkıran kıl üreyen bölgelerde kıllın belli miktarda çıkmaması hastalığıdır. Her ne kadar halk arasında ki adı Saçkıran ise de tıptaki adı Alopesi Areta’dır.Aslında daha çok sAç ile bütünleştirilen bu hastalık bir cilt hastalığıdır ve konu Dermatolog Hekimlerin uzmanlığına girmektedir.

Saçkıranın Sebepleri Nelerdir
Bağışıklık sisteminin ani reaksiyonlar göstermesi sonucu belli bölgelerde çapları 1-2 cm’yi bulabilen boyutta ortaya çıkmasıdır.Oluşumu ise hücrelerin kendi içinde birbirini düşman olarak görüp saldırmasıdır.Böylece o bölgede ani kıl dökülmeleri gözükmektedir. Bu reaksiyonlar daha çok ergenlik dönemi boyunca ve aşırı strese maruz kalma gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. www.saglikvegebelik.com

Saçkıran Bulaşıcı Mıdır?
Hayır bulaşıcı değildir.Yiyecekle,içecekle ya da teneffüs yoluyla bulaşma belirtilerine rastlanmamıştır.

Saçkıran Olduğumu Nasıl Anlarım?
Bu hastalık türünün ağrısı sızısı olmadığı için hemen anlaşılabilecek türden değildir.Saçın uzaması durur ve 3 adımda kendini gösterir.
1-) Belli bir bölgede saçlar aniden dökülür
2-)Dökülen alan yüzeyi genişler
3-)Gelen yeni sAçların rengi beyaz ve grimsi tonlarda olur.

Ne Kadar Zamanda Tedavi Edebilirim?
Bunun kesin ve net cevabı yoktur. Bu ayları belki yılları alabilecek bir süreçtir.

Peki Ne Kadar Kıl Dökülmesi Olur?
Bu hastalığa yakalanan kişilerin %5’inin sAçlarının tamamına yakını dökülmüştür. %1’inde ise tüm vücut kıllarının döküldüğü gözlenmiştir.

Saçkıranın Tedavisi Nedir?
Ne yazık ki saçkıranın kesin çözümleri yoktur. İyileşme kendiliğinden ve sıklıkla uzun zaman süreçlerinde gerçekleşir. Aslında bir çok tedavi şekli vardır fakat henüz net sonuçlara ulaşılamamış ve de alınan sonuçlar kişisel boyutta kalmıştır. En bilindik tedavi yöntemleri saçın döküldüğü bölgeye kortizon enjekte edilmesidir ki bu tedavi de %100 sonuç vermeme olasılığına sahiptir.

Diğer yöntemler ise losyonlar ve kremlerle yapılmaktadır. Fakat henüz kesin sonuçlar elde edilememiştir. Tedavi aşamasında en önemli olan psikolojinizdir. Çünkü bu hastalığın fiziksel bir zararı ya da hissedilir bir ağrısı yoktur sadece psikolojik boyutta olumsuz etkisi olabilir. Tedavi edebilme umuduyla bu durumu kabullenmeli ve sabretmeliyiz.

Saçkıran İçin Bitkisel Tedavi
*Saçkıran: Tedaviye hastalıklı yerdeki saçları tıraş etmekle başlanır. Saçlar haftada en az iki kere yıkanır.

*Saçkıran için 6 bardak suya bir avuç kepek konur kaynatılır. Süzülür. Suyuna bir bardak taze sıkılmış limonsuyu konur saçlar yıkanır.

*Saçkıran için Bir kahve fincanı yeni sıkılmış kuru soğan suyu ile bir çorba kaşığı zeytinyağı karıştırılır hasta yerlere sürülür.

*Saçkıran için: 7 ceviz içi çıkarıp yıkayın ve ufalayın. Külün üzerine ceviz, bir tutam ezilmiş mazı, bir tatlı kaşığı toz çam sakızı, eritilmiş bal mumu, eritilmiş zift ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı konur yoğrulur. Başı küllü su ile yıkayıp sonra hasta yere yapılan karışım sürülür.

*Saçkıran için: Bir miktar taze ak kızılağaç yaprağı mikserden geçirilir. Bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen öz suyu hastalıklı bölgeye sürülür.

*Saçkıran için: Bir litre suyun içine toz haline getirilmiş bir avuç defne tohumunu içindeki su bitip lapa olana kadar kaynatın. Tülbentten süzün lapayı hastalıklı yere sürün.

Bu yazı Saçkıran nasıl geçer, saçkıran neden oluşur, saçkıran nasıl olur, saçkıran nasıl başlar, saçkıranın belirtileri, saçkıranın nedenleri, saçkıranın tedavisi, saçkıran hastalığı, saçkırana kesin çözüm, saçkırana iyi gelen bitkiler, saçkırana bitkisel çözüm, saçkırana ne iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

, , , , , , , , ,

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz