Saç uzatan yağlar ve karışımlar hangileridir

Saç uzatan yağlar ve karışımlar hangileridir

Saçların geç uzaması bir çok kadın için sıkıntı yaratan bir durum olabilmektedir. Saç uzamasına etki eden faktörlerin bir kısmı genetik iken bazı bir takım etkenler ise beslenme, saç bakımı, saçların bol oksijen alması gibi bizlerin değiştirebileceği faktörler olabilmektedir. Saç uzamasına katkı sağlayan önemli bir diğer saç uzatma yöntemi ise bitkisel yağlarla yapılan masajlardır. Saç uzamasına yardımcı bitki yağları ise saçı uzatan karışımların hazırlanmasında kullanılan yağlar olarak bilinir. Ancak her yağ saç uzaması için kullanılmaz. Özellikle saçları normalden daha hızlı bir biçimde uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan Sarımsak yağı,Jojoba yağ, Çörekotu yağı,Zeytin yağı, Yılan yağı, Defne yağı, susam yağı gibi bitkisel yağlar sayılabilir. Bu yağların ortak özelliği saç köklerine etki etmeleri ve saçların gür ve hızlı bir biçimde uzamasını sağlamaktır. Ayrıca saç çıkarıcı ve saçları gürleştirici etkisi olan bu bitki yağlarını gelin inceleyelim:

Saç Uzatan Yağlar Nelerdir:

– Zeytinyağı saç uzatırmı?
Zeytinyağı saç uzatan yağlar arasında bilinen en eski ve en etkili yağların başında gelmektedir. Zeytin yağının saçları uzamasını sağlamasının yanında saç köklerini de güçlendirmesi ve saç tellerini onarması, bu yağdan sabun, şampuan, saç bakım kremi gibi saç ürünlerinin yapımında ham madde olarak kullanılmasına yol açmıştır. Saç uzaması için yapılacak olan zeytinyağı kürünü tek başına yapabileceğiniz gibi aşağıda sayacağımız diğer bitki yağları ile de karıştırarak elde edebilir ve uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı ile saç uzaması kürü uygulamaları genelde haftada bir kez uygulanmaktadır.

– Çörekotu yağı ile saç uzatma
Çörekotu yağı da saç uzamasına yardımcı bir bitkisel yağ olarak bilinir. Çörekotu yağı kaşları gürleştirmek ve kaş uzatmak için de işe yaramaktadır. Saç gürleştirici ve saç uzatıcı özellikleri olan çörekotu yağı genellikle badem yağı ile birlikte kullanıldığında daha iyi etki yapar.

– Defne yağı saçları uzatıyor
Defne yağının faydaları arasında özellikle ince telli ve yavaş uzayan saçlara yarar sağlaması önemlidir. Defne yağı ile yapılan saç dibi masajlarının uzun saçları daha da uzattığı gibi saç kırılması, kellik, saçkıran gibi şikayetleri olanların da saçlarının tekrar çıkmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Defne yağını da diğer bitki yağları gibi bademyağı le karıştırarak veya tek başına 7 günde bir kez olmak üzere uygulayabilirsiniz.

– Jojoba yağının saç uzamasına faydaları 
Saçın uzamasına doğal çözümler sağlayan bir diğer bitkisel yağ çeşidi de cilde ve saçlara canlılık sağlayan jojoba yağıdır. Jojoba yağının saç uzamasına katkısının temel nedeni saç kökü olarak ta adlandırdığımız saç diplerini beslemesidir. Jojoba yağı ayrıca saç tellerine hacim ve yumuşaklık sağlar. Saçın da uzaması için gerekli besin ihtiyacını tek başına sağlayabilir.

– Sarımsak yağı saçları uzatırmı?
Sarımsak yağı her derde devadır. Sarımsak yağının cilde ve saça faydaları çok çeşitlidir. Saç uzamasını hızlandırıcı etkisi ise antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Saç uzamasını yavaşlatan toksin ve bakterileri saç köklerinden temizler ve saçların ihtiyacı olan besinleri sağlar. Sarımsak yağı pek kokulu değildir ve sarımsak yağı kürü yapıldıktan sonra durulama ile kolaylıkla etkisi ve kokusu geçer.

– Yılan yağı saç uzatmak için kullanılabilir:
Yılan yağı ile hayvanların tüyleri üzerinde bir takım deneyler yapılmış ve tüysüz bölgelerde dahi saç çıkarıcı etkisinin olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yılan yağı bilindiğinin aksine yılandan elde edilmemektedir. Değişik bitkisel yağların karışımı olan yılan yağının orijinal olması gerekmektedir. Yoksa saç uzaması için o kadar da etkili olamayabilir.

– Susam yağı saç uzatan yağ:
Saçlarımı hızlı uzatmak istiyorum diyenler için susam yağı da işe yarayacaktır. Uygulamasının ardından kısa bir sürede saç diplerine nüfuz eden susam yağı hızlı saç uzaması için kullanılabilecek ender yağlardan birisidir. Saç köklerini güçlendirerek saçların gürleşmesini de sağlayan susam yağı, saç kırıkları gibi saç uzamasını geciktiren durumları da ortadan kaldırır. Susam yağı oldukça yoğun bir yapıda olan bitkisel yağ olup içerdiği A,D, E, K türü yağda eriyen vitaminler ile saçların hızlı uzaması için ihtiyaç duyulan vitamin ve mineralleri de tam manasıyla içerir.

– Badem yağı saç uzamasına bitkisel çözüm
Badem yağının yararları anlatılırken saç uzatıcı etkisine hep değinilir. Badem yağı saç tellerinin güçlü ve canlı kalmasını sağlayan bir takım besin maddeleri barındırmaktadır. Ayrıca badem yağı ile saçkıran tedavisi olumlu sonuç vermekte ve erkek tipi saç dökülmelerinde saç çıkarıcı etki sağlamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz