Saç Tiplerine Göre Maske Çeşitleri

Saç Tiplerine Göre Maske Çeşitleri

Kuru ve normal saçlar için maskeler

Ekmek maskesi

Kepekli ekmeğin iç kısmını 1 saat süreyle suda haşlıyoruz. Haşlanan iç hamuru saçlarının dibine sürüp 45 dakika boyunca bekletiyoruz. Süre tamamlandıktan sonra saçlarımızı ılık suda yıkıyoruz.

Bal Maskesi

3 Çay kaşığı balın içerisine birkaç damla limon suyu ve bir yumurtanın sadece sarısını ekleyerek karışım hazırlıyoruz. Kıvama gelen karışımı saç diplerimize uygulayıp yarım saat kadar bekletiyoruz. Süre dolduktan sonra mutlaka şampuan kullanarak saçlarımızı yıkıyoruz ve güzelce duruluyoruz.

Yumurta: 2 adet yumurtayı bir kabın içerisinde çırpıyoruz. Saçlarımızı ılık suyla biraz nemlendirip yumurta karışımını saçlarımıza fırça yardımı ile sürüyoruz. Yaklaşık 10 dakika kadar saçımızda beklettikten sonra şampuan ile saçlarımızı yıkayabiliriz.

Sonuç: Saçlarınız önceki haline göre çok daha yumuşak ve parlak olacaktır.

Votka: Votkayı banyoda saçlarımızı yıkarken şampuanlamadan önce kullandığımızda saçlara fark edilir bir parlaklık kazandırmaktadır.

kuru saçlar için maske

 

Yağlı saçlar için maskeler

Yağlı saçlara en iyi gelen maskeler soğan bileşimiyle hazırlanan maskelerdir. İçeriğinde soğanın bulunduğu maskeler saç diplerindeki gözenekleri açarak kökleri besler ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasında etkili olur. Tabi soğanla hazırlanan maskelerin kötü kokması gibi bir dezavantajı olmaktadır. Hayal ettiğiniz saçlar için buna da katlanabilirsiniz diye düşünüyoruz.

Saçlarımızı yıkamadan 15 dakika kadar önce saçların dibine soğanın sadece suyu ile bir miktar hit yağını karıştırıp sürüyoruz. Hemen sonrasında saçlarımızın tümüne poşet geçirip, hava almaması için tülbentle de üzerini bağlıyoruz. Bu şekilde yarım saate beklettikten sonra saçlarımızı güzelce yıkayıp durulamalıyız.

Yoğurt ve Kefir

Hem yoğurt, hem de kefir, yağlı saç tipleri için çok etkili çözümler sağlamaktadır. Herhangi bir karışım yapmadan bir miktar yoğurt ya da kefiri saçınıza fırça ile sürüp, kısa süre beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda kepekli saçlar için de oldukça etkilidir.

Tüm saç tipleri için maskeler

Turp Maskesi

Çok büyük olmayan bir turpu mutfak robotuna atıp posasını çıkarıyoruz. Hiç bekletmeden saç diplerine masaj yaparak saçımıza sürüyoruz. Saçımızı bir tülbent ya da havlu ile bağlayıp 1 saat kadar bekletiyoruz. Süre tamamlandıktan sonra şampuanla güzel bir şekilde yıkayıp duruluyoruz. Kısa sürede karşılaşacağınız sonuç sizleri şaşırtacak!

Saçları tellerini kalınlaştıran maske

Aynı kabın içerisinde aşağıdaki malzemeleri kıvam alıncaya kadar karıştırıyoruz.

  • Bir çorba kaşığı bal
  • Yarım çay bardağı konyak
  • Bir çorba kaşığı zeytinyağı

Bu maskeyi devamlı olarak uygulamak isteyen hanımlar için 10 gün arayla uygulanması gerektiğini hatırlatalım. Hazırladığını karışımı kuru saçlarımıza yedirerek sürüyoruz, daha sonra saçları naylon poşet ile bağlayıp üzerini de tülbentle kapatıyoruz. Bu şekilde 2 saat kadar beklemenizi tavsiye ediyoruz. Süreyi tamamladıktan sonra 2 kez şampuanla yıkamanızı tavsiye ederiz. Yıkadıktan sonra ılık su içerisine bir miktar sitrik asit döküp saçlarınıza uygulayın. Bu şekilde beklemeden saçlarınızı tekrar yıkamalısınız. Biraz zahmetli bir maske olsa da, saç tellerinin kalınlaşmasını isteyen hanımlar için olumlu sonuç alabilecekleri bir uygulamadır.

Yıpranan saçlar için maske

Hacim olarak aynı ölçüde Hint yağı, badem ve zeytinyağının karışımını hazırlıyoruz.

Her yarım litre karışıma yağ şeklinde üretilen E vitamini ekliyoruz (2 çay kaşığı). Tüm bunları tekrar karıştırıp hafif nemli olarak beklettiğimiz saçlarımıza sürüyoruz.

Bu maske olumlu sonuç alabilmeniz için 5 saate kadar bekletilmelidir. Siz yine dayanabildiğiniz kadar saçınızda bekletip, şampuanla iyi bir şekilde yıkayıp durulamalısınız. Bu maskeyi uyguladıktan sonra saçınıza biraz limon suyu sürüp uzun süre yıkamadan bekletebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.