Saç Sağlınız için Elma Sirkesi

Saç Sağlınız için Elma Sirkesi

Elma sirkesi, popüler bir sos ve sağlıklı bir gıdadır. Elma sirkesi, elmaların fermantasyon sırasında canlı kültürlerle, mineral ve asitle zenginleştirilmesiyle yapılan bir üründür.

Elma sirkesi, evde çok değişik amaçlar için kullanılabilir. Bu amaçlardan biri de, saç derisini ve saçı güçlendirip, parlaklık sağlamasıdır.

Elma sirkesi her derde deva olarak adlandırılsa da, tüm faydaları araştırılmamıştır. Elma sirkesinin saçla olan faydalarıysa bilimsel olarak desteklenmektedir.

Saçların kırılması ya da saç derisinin kaşınması gibi saç sorunlarına elma sirkesi doğal bir çözüm sağlar.

Saç sağlığı İçin Elma Sirkesi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Kaç Kaloridir?

Bir su bardağı (200 gr) elma sirkesi 42 kaloridir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Elma sirkesi tahrişe yol açarsa kullanmayı bırakın. Seyrelterek kullanmakta fayda vardır.

Elma Sirkesini Saç Bakım Ürünü Olarak Neden Kullanalım?

Elma sirkesinin sağlığa faydalı bir ürün olmasının birçok nedeni vardır.

Elma sirkesi asidik bir maddedir. İçeriğinde asetik asit bulundurur.

Mat, kolayca kırılan ve kıvırcık saçlar daha bazik özellikli olup pH çubuğunda daha yüksek değerler alırlar. Bu yüzden, elma sirkesi gibi asidik özellikteki ürünler saçın pH’ının düşmesine ve saçı eski sağlığına getirerek saç dengesinin düzelmesine yardımcı olur.

Elma sirkesi, popüler bir dezenfektandır. Saç derisinde ve saçın kendisinde küçük enfeksiyonlara ve kaşıntıya sebep olan bakterileri ve mantarları kontrol altına almak için kullanılabilir.
Elma sirkesi, vitamin ve minarel bakımından zengin olduğu için saça iyi gelir. İçeriğindeki alfa hidroksi asitler, antiinflamatuar özellikleriyle saç derisindeki kepek gibi problemleri ortadan kaldırırlar.

Elma Sirkesini Saçınızda Nasıl Kullanmanız Gerekiyor?

Elma sirkesinin kullanımı son derece basittir.

  • Bir yemek kaşığı elma sirkesini, bir yemek kaşığı suyla karıştırın.
  • Saçınızı şampuanlayıp kremini sürdükten sonra, karışımı eşit bir şekilde saçınıza döküp saç derinize yedirin.
  • Birkaç dakika bekletin.
  • Yıkayın.
Elma sirkesinin asidik kokusu sizin için çok yoğunsa birkaç damla yağ kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin kokusu, saçınızı yıkadıktan sonra hemen gidecektir.

Bu işlemi haftada birkaç kez uygulamayı deneyin. Her yıkamada elma sirkesi kullanımını artırmayı deneyin fakat 5 yemek kaşığından fazla elma sirkesi kullanmayın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elma sirkesini saçlarınıza kullandığınızda saçınızın dengesini yeniden kurarsınız. Yeterince dikkatli olmazsanız çok aşırıya kaçabilirsiniz. Saçınızda ve saç derinizde yaşadığınız sorunlar düzelmek yerine daha da kötüye gidiyorsa elma sirkesini kullanmayı bırakın. Elma sirkesini her uyguladığınızda daha az kullanabilir veya kullanma sıklığınızı da azaltabilirsiniz.

Elma sirkesi, kostik madde olarak da bilinen asetik asit içerir. Kostik maddeler cildinizi tahriş edebilir ya da yakabilir.


Elma sirkesini cildinize uygulamadan önce mutlaka suyla seyreltin. Cildiniz tahriş olursa birkaç gün kullanmayın ve bir dahaki kullanışınızda daha çok seyrelterek uygulayın.

Gözlerinizle temas etmemesine dikkat edin. Gözlerinize geldiğinde bir an önce bol suyla yıkayın.

Elma sirkesini güvenli bir şekilde kullanmak için yukarıda verdiğimiz önerilere uyun.

Araştırmalar Elma Sirkesi Kullanımını Destekliyor mu?

Elma sirkesinin doğrudan saçlarla ilişkisini inceleyen bir araştırma bulunmamaktadır.

İnternette bulabileceğiniz kaynakların bazılarında elma sirkesinin saç sağlığını artırdığına dair bilimsel gerçeklikler bulunduğu savunulurken, bazısındaysa bu teorileri doğrulamak için araştırma yapılması gerektiği savunuluyor.

Elma sirkesinin etkisi, saçın ve saç derisinin pH’ını düşürmesinden geliyor. 2014 yılında yapılan bir çalışmada alkalin özellikli şampuanların saç kırılmalarına, saç dökülmesine ve kuruluğa sebep olduğu gözlenmiştir.

Çalışmaya göre, saç bakım ürünlerinin birçoğu dikkat etmesi gerektiği halde pH’a dikkat etmiyor. Kullandığınız şampuanların çoğu alkalin özellikli. Asidik özelliğe sahip olan elma sirkesiyse pH dengesinin sağlanmasında büyük rol oynuyor. Saçın asitliğini artırıp pH’ını azaltarak yumuşaklık, güçlülük ve parlaklık sağlıyor.

Elma sirkesinin dezenfektan özelliği araştırmalarla desteklenen bir gerçektir. Bu yüzden, mantar ve bakterilerden kaynaklanan saç derisi problemlerine ve kaşıntıya çözüm olarak kullanılabilir. Fakat elma sirkesinin saç üzerinde yapılmış bir araştırması bulunmadığından saç derisi problemlerine çözüm olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur.

Elma sirkesinin alfa hidroksi asit içerdiğini gösteren bir çalışma olmamakla birlikte elma da bu asidin olduğu bilinmektedir. Elmanın içeriğinde C vitamini de vardır fakat elma sirkesindeki vitamin saptanamaz.

Elma sirkesinin antiinflamatuar özelliğine dair de bilimsel bir kanıt yoktur. Aslında, elma sirkesinde kostik asit vardır ve yanlış kullanıldığında cildinizi tahriş edebilir.

Bilimsel bazı gerçekler düşünüldüğünde elma sirkesi kullanmak saç sağlığına faydalıdır. Saçı güçlendirir, saçın ve saç derisinin pH’nı düşürerek saç dengesini sağlar.

Aynı zamanda saç derisinde oluşabilecek enfeksiyonu ve kaşıntıyı giderir. Ancak, elma sirkesinin saçtaki her sorunu çözeceği düşünülerek kullanılmamalıdır.

Herkesin saç yapısı farklıdır. Elma sirkesi herkes için işe yaramayabilir. Elma sirkesinin sizde işe yarayıp yaramayacağını öğrenmenin en iyi yolu deneyip bizzat görmenizle olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz