Saç ekimi için 5 öneri

Saç ekimi için 5 öneri

Her yıl yaklaşık yarım milyon insan, zamanla dökülen saçları kurtarmak için ülkemize geliyor. Ülkemizin saç grefti yaptırmak için seçilmesinin sebepleri; geniş teklif, tedavi kalitesi ve tabii ki rekabetçi fiyatlar dahil olmak üzere birçok nedeni var.

Saç ekimi işlemlerinin her zamankinden daha popüler olmasına rağmen, ne yazık ki web siteleri gibi kaynaklardan, yazılı ve görsel medyadan edindiğimiz çok sayıda bilgi aslında saç ekiminin temellerini gözden kaçırmamıza neden olabiliyor. Bu nedenle başarılı bir saç ekimi için gerekli olan adımların doğru anlaşılmasını sağlamak çok önemlidir.

  1. Doğru teşhis ve planlama
  2. Herhangi bir hasara yol açmadan greftlerin çıkarılması.
  3. Hasat edilen donör greftlerin iyi saklama koşullarının sağlanması.
  4. Yön, açı ve yoğunluk açısından greft yerleştirme doğruluğu.
  5. Ameliyat sonrası bakım

Saç ekimi nelerden oluşur?

Saç ekimi, genellikle ense bölgesinden alınan (DHT’ye duyarsız bölge) ve kafa derisinin diğer incelme bölgelerine konumlandırılan bazı saç köklerinin hareket ettirildiği cerrahi bir işlemdir (FUE tekniği).

İşlem genellikle ne kadar saça bağlı olarak 3 ile 5 saat arasında sürmektedir ve hasta ameliyattan sonra lokal anestezi altında ve gerekirse hafif sedasyonlu olabilir, hemen bandajla eve dönebilirsiniz..

Doğru Tanı v Planlama

Saç ekimini planlarken ilk ve en önemli adım saç dökülmenizin nedenini teşhis etmektir. Teşhis, saç ekiminin planlanmasına bir fikir verecektir. Örnek olarak, bir kişinin saç dökülmesi devam ederse, planlama aşamasında gelecekteki saç dökülmesinin önceden tahmin edilmesi ve bu potansiyel alanların saç ekimi işlemine dahil edilmesi gerekmektedir. Bir kişinin yüz yapısı mevcut görünümü ile sınırlı değildir. Saç ekimi öneri ; planlanırken hastanın saç çizgisi sadece yirmili yaşlarının ortalarındaki görünümüne göre şekillendirilmemeli, aynı zamanda otuzlu ve kırklı yaşların çok ötesini de hesaba katmalıdır. Ayrıca en iyi saç ekimi işlemi yapılırken düz bir saç çizgisinden kaçınılmalıdır. Böyle bir saç çizgisi yapay bir görünüm verecektir.

Herhangi bir hasara neden olmadan greftlerin çıkarılması

FUE tekniği veya DHI kullanılarak tek tek yapılan sağlıklı saç köklerinin alınması sırasında hekimler bütünlüğü sağlamak için gerekli özeni göstermelidir. Saç köklerinin alınması işlemi sırasında greftin yaralanma tehlikesinden kaçınmak için her bir foliküler ünitenin doğru yönünü, çıkış açısını ve yönünü belirlemek önemlidir. Aksine, yeni saç büyümesini besleyen saç kökleri ve çevresindeki bağ dokular bir yaralanmaya neden olabilir. Ekstraksiyon işlemi sırasında bir saç kökü zarar görürse maalesef daha ileri gitmek mümkün değildir. Yani ekildiği yerde köklenemeyen kökler 3 ila 5 gün ekili kalacak ve sonra dökülecektir.

Hasat edilen donör greftlerin iyi saklama koşullarının sağlanması.

Hayatta kalma oranını artırmak ve saç ekiminin etkisini iyileştirmek için greftin korunması için optimum saklama sıcaklığı 4 ° C’de tutulmalıdır. Bir diğer önemli nokta ise foliküler ünitelerin bir depolama solüsyonuna yerleştirilmesidir. Tüm bu şartlar yerine getirilip uygulamaya konulsa bile asıl önemli olan greftlerin vücut dışında ne kadar kalacağıdır. Geleneksel FUE yönteminde, alınan saç köklerinin çeşitli süreler boyunca depolama solüsyonunda saklanması gerekir.

Greft Yerleştirme

Hasat edilen donör greftlerin iyi saklama koşullarının önemine atıfta bulunan önceki önemli adımla birlikte, nihai sonucu belirleyen diğer bir kritik aşama da greft implantasyon sürecidir.

Greft ekimi sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar dört alt başlık altında toplanabilir:

  • Saç köklerinin kafa derisinden çıkış açısı
  • Saç köklerinin yönü
  • Saç ekimi ile elde edilebilecek maksimum yoğunluğa göre prosedürün planlanması
  • Ekim işlemi sırasında saç köklerinin doğru hizalanması

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz