SAÇ EKİMİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

  • TANITIM
  • SAÇ EKİMİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR için yorumlar kapalı
  • 329 kez görüntülendi

<strong>SAÇ EKİMİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR</strong>

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yoludur. Saç kökünün artık aktif olmadığı, saçsızlığın oluştuğu alanlara sağlıklı saç köklerinin mikro cerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemine saç ekimi adı verilmektedir. Saç ekiminde dökülen bölgeye, hastanın kendi sağlıklı saçları eklenmektedir. Saç ekimi tamamen kişiye özel planlanır ve uygulanır. Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, saç ekimi hakkında merak edilen ve en çok sorulan sorulara yanıt verdi.

Saçım İlk Günkü Gibi Olacak Mı?
Asla saçlar dökülmeden önceki sıklıkta olmazlar. Çünkü saç ekimi yöntemleriyle alınan saçların hepsi çok daha büyük bir boşluğu örtmek için kullanılmaktadır. Alan büyüdükçe saçın cm2’deki sıklığı azalmaktadır. Açık alan küçük olunca daha sık, geniş olunca daha seyrek olarak görüntü vermektedir.

Sağlık Açısından Zararı Var Mı?
Saç ekiminin ilerde kişiye sıkıntı yaratacak hiçbir yan tesiri veya komplikasyonu yoktur.

Ekilmiş Saçların Ömrü Ne Kadardır?
Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, bu soruyla sıklıkla karşılaştıklarını ve danışanlar tarafından en çok merak edilen soruların başında geldiğini ifade etti. İlek bu soruyu ‘’Ekilen saçlar iki kulak arasındaki dökülmeyen saç genetiğine sahip saçlardan alındığı için, yeni yerlerinde de aynı şekilde yani ÖMÜR BOYU kalacaktır.’’ şeklinde yanıtladı.

Ekilmiş Saç Özel Bakım veya Belirli Aralıklarla Kontrol Gerektirir Mi?
Hayır. Ekilmiş saç da kendi saçınız olduğu için, HİÇBİR ÖZEL BAKIM GEREKTİRMEZ. Bu güne kadar saçlarınızın kesme, şekil verme, boyama, perma ve temizlik işlerini nasıl yapıyorsanız aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Ekilmiş Saçlar Uzar Mı?
Ekim yapıldıktan 3 ay sonra sakal görünümünde çıkmaya başlar, karakter kazanarak diğer saçlarınızın görüntüsüne kavuşur.

Bazı Kozmetik Ürünler Saçların Daha Kalın ve Hızlı Çıkmasını Sağlar Mı?
Bir kozmetik ürününden beklenecek en iyi şey saçlarınızın daha sağlıklı olduğu hissidir. Bazı ürünler saç dökülmesini yavaşlatır gibi görünse de bu geçicidir.

Bu İşlemlerden sonra Yüzde Şişme oluyor mu?
Evet, yüzde 10 15 oranında şişme gözükmektedir ancak bizim hekim serilerimizde işlem sonrasında uyguladığımız tedavilerden dolayı henüz böyle bir komplikasyon görmedik.

Ekilen Saçlar Doğal Duruyor mu? Ekim olduğu Belli Oluyor mu?
Ekim tekniklerinin gelişmesiyle artık ekilen saçlar çok doğal görünmektedir. Foliküler ünite transplantasyonu ile ekilen saçların yeterince doğal görünmediği saç ekiminin karanlık yılları artık geride kalmıştır.

Ekilen Saçlar İçin Sürekli Bakım Gerekiyor mu?
Ekimi takiben 2. gün yıkama başlar. 15 gün süreyle özel bir yıkama yapılacağını belirten Saç Ekim Uzmanı İrfan İlek, daha sonra kişinin istediği yıkama şekline geçebileceğini ifade etti.. Saç ekimi sonrasında sürekli bakım gerekmez.

Şişme ve Morarma Oluyor Mu?
Saçlı deriye uygulanan ilaçlardan dolayı, bazı hastalarda işlem sonrasında birkaç gün süreyle şişme olabilir. Ancak basit birkaç tedbirle ve tedavi ile bu şişme büyük ölçüde engellenebilir.

Ekim Sonrası Spor Yapabilir miyim?
Birkaç gün içinde yürüyüşe başlanabilir. Ancak 1-1,5 ay boyunca saçlı deriye zarar verebilecek (futbol, fitness gibi) sporlardan uzak durulmalıdır.

Denize Ne Zaman Girebilirim? Ne Zaman Saçımı Boyatabilirim?
1.5 ay süreyle denize, havuza, hamama ve saunaya girilmesi önerilmez. 4-5 ay süreyle saç boyası kullanılmamalıdır.

Hasta Bayıltılarak mı yapılıyor?
Hayır. Genel anestezi saç ekiminde tercih edilmez. Pek çok kişinin daha önce en az bir kez karşılaştığı (genellikle diş operasyonları esnasında) lokal anestetik ilaçlarla saçlı deride operasyon yapılacak bölgeler bir süre için uyuşturulur.

İşlem Esnasında Ağrı Hissedilir mi?
Lokal anestezi yapılırken hafifi bir yanma hissedilir. Daha sonra operasyon süresince hasta hiçbir acı veya ağrı hissetmez.

Ekilen Saçlar Çıkar mı Garantisi Var mı?
Deneyimli bir ekip tarafından yapılan başarılı bir operasyondan sonra, ekilen saçların tamamı büyümeye başlar. Ekilen saçların firesiz büyümesi, deneyimli saç ekimi ekipleri için çoktan sorun olmaktan çıkmıştır.

Saç yoğunluğu ve dolgunluk arasındaki fark nedir?
“Yoğunluk” birim alandaki saç adedidir; örn. 30-50 yaşları arasındaki bir erkeğin saç yoğunluğu ortalama santimetre karede 250-300’dür. “Dolgunluk” ise, saç yoğunluğundan bağımsız olarak, kişinin saçlarının “görünümünü tasvir etmekte kullanılan nesnel bir ölçüttür. Öyle ki, saç yoğunluğu az olan birinin saçları, daha yoğun saçlara sahip birinden daha dolgun görünebilir. Saç yoğunluğu, dolgunluğu belirleyen en önemli faktör olsa da, saç rengi, saç telinin yapısı ve kalınlığı gibi başka faktörler de çok önemlidir.

Ne kadar saç ektirmem gerekir?
“Ne Kadar Saç?” bölümümüzdeki tablo yardımıyla kafa derinize ekilmesi gereken foliküler ünite sayısı hakkında yaklaşık bir fikir edinebilirsiniz. Yine de sizin için uygun olan sayının doktorlarımızla yapacağınız bire bir görüşme sonrasında belirleneceğini unutmamalısınız.

Saç dökülmesi ne sıklıkta görülür?
Saç dökülmesi hem erkeklerde, hem de kadınlarda görülebilir bir sorundur; fakat erkeklerdeki daha fazla göze çarpar. 25 yaşındaki erkeklerin %25’inin saçı biraz da olsa dökülmeye başlamıştır. Bu oran 50 yaşındaki erkekler arasında %50’ye çıkar.

Stres saç dökülmesine neden olur mu?
Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Telojen effluvium olarak da adlandırılan bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, bu nedenle dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Lokal anestezi riskli bir işlem midir?
Lokal anestezi son derece risksiz ve güvenli bir işlemdir. Nadiren görülebilecek bazı yan etkiler dışında, tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında lokal anestezinin tehlikesi yok denecek kadar azdır.

Ense üzerinde ve ekim yapılan bölgede iz kalır mı?
İşlemin tamamı mikro düzeyde ince çalışmalar ile gerçekleştirildiğinden ve kanal açma tekniğimiz doku zedelenmesine yol açmadığından, kliniğimizde yapılan yüzlerce saç ekimi örneğinde herhangi bir iz kalmamıştır.

Saç ekiminde lazer kullanılmalı mı?
Saç ekiminde lazer kullanılabilinir. Ama saç ekimi işlemine ve sonuçlarına çok fazla bir katkıda bulunmamaktadır. Kullanımı hantal olan lazer makinesini sadece kökleri bırakabileceğimiz kanalları açmada kullanabilmekteyiz ve yaptığımız araştırmada lazer ile açılmayan kanallar daha kısa sürede (5-7 gün) iyileşme gösterirken lazer ile açılan kanallar bir hafta daha (7-1 4 gün) geç iyileşme göstermiştir. Buda bizim hiç iz bırakmadan saç ekme titizliğimiz ile uyuşmamaktadır. Saç ekiminde lazer çok gerekli değildir.

Saç ekim işlemi hastane koşulları gerektirir mi?
Lokal anestezi ile gerçekleştirilen küçük cerrahi bir operasyon olan saç ekimi hastane koşulları gerektirmez. Saç ekiminin konforlu ve hijyenik bir ortamda gerçekleşmesi kişinin psikolojisini rahatlatma açısından da önemlidir. Bu nedenle saç ekimine özel donanımlı, saç ekim merkezi düzeni ile kurulan mekânlar uygundur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.