Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalı

Hepimizin en büyük problemlerinden biri olan saç dökülmesini önlemek mümkün mü? Saçlarımızın ne kadar dökülmesi normal? Önlemek için neler yapılmalıdır? Yazımızda hep birlikte saç dökülmesine karşı alabileceğimiz tedbirlere göz atacağız.

Saç Dökülmesini Önlemek

Normal şartlarda uzmanlara göre 80-100 adet saç telinin dökülmesinde problem yokmuş. Fakat bu dökülme miktarı gözle görülür derecede artıyorsa, saçlarınız incelip kopmaya başladıysa normal olmayan durumlar söz konusudur ve en kısa zamanda doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Tabi ki bununla bitmiyor, saçlarınızın dökülmesinin başlıca sebepleri; uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı: Uzmanlara göre; boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebiliyor. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabiliyor. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması gerekiyor. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabiliyor. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabiliyor.

Saç Dökülmesini Önlemek

Saç dökülmesini önlemek için belli başlı yöntemleri; geniş ağızlı taraklar kullanmalısınız, hatta mümkünse elektriklenmeyi kırılmasını engellemek için tahta tarak kullanabilirsiniz. Duş sırasında saç köklerinize masaj yaparak şampuanı uygulamalısınız. Şampuan sonrası saç kremleri saçların taranmasını kolaylaştırır ve tararken saç köklerinin zarar görmesini engeller. En fazla ayda bir uçlarından aldırmalı ve güvenilir yöntemlerle saç bakımı yaptırmalısınız. Vitamin ve mineral almalısınız. Saçlarınızı hemen kurutmamalı ve kuruturken havluyu saçlarınıza  sarıp sürtmeden sıkmalısınız. Ve son olarak bilinçsizce ürün kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz