Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapılmalı

Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapılmalı

Saç dökülmesine karşı ne yapılmalı  sorusuna yanıt vermeden önce gerçekten böyle bir soruna sahip olup olmadığımızı tespit etmek gerekir. Vücut normal işlevlerini yerine getirirken bazı kayıplar yaşaması da anormal değildir, normal bir süreçtir. Bir miktar saç kaybetmek, günde 50-100 tel saç dökülmesi de normal sayılır. Bu rakamdan daha fazla saç kaybediyorsanız saç dökülmesi sorununuz olduğunu kabul edebilirsiniz. Sabah kalktığınızda yastığınızda gördüğünüz ya da duştan sonra kontrol ettiğinizde normalden daha fazla saçın döküldüğünü fark ederseniz bir uzmanla görüşmenizin vakti gelmiştir.

Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapılmalı

Saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında genetik miras ön sıralarda yer alır. Bunun yanında düzensiz bir uyku düzeni, yoğun stres, sağlıksız bir hayat da saç dökülmesini hızlandıracak etkenler arasında yer alır. Sık olarak saç boyatmak, fön çektirmek, vitamin ya da bazı mineral eksiklikleri, bazı saç hastalıkları, düzensiz beslenme ve sağlıksız bir şekilde diyet yapmak, hormonal dengesizliklere neden olan durumlar (hamilelik, tiroid hormonları, psikolojik sorunlar vb.) saç dökülmesine neden olabilir veya hızlandırabilir. Bu nedenle saç dökülmesine karşı ne yapılmalı sorusunu yanıtlamak için sorunun kaynağını bulmak önemli olacaktır.

saç dökülmesine karşı ne yapılmalı

Nedenin belli bir sağlık sorununa dayandığını düşünüyorsanız doktora başvurmak yerinde olacaktır. Yapılan kan tahlilleri ile saç ve saç derisinin analizi soruna uygulanacak çözüm yolunun tespit edilmesini sağlayacaktır. Tahlil sonuçlarına göre oksijen saç bakımı, ozon saç bakımı ya da değişik kürler gibi size özel tedaviler uygulanabilir. Tedavi için geç kalınmış olması durumunda lokal anestezi ile yapılan kolay bir ameliyat olan saç ekimi yapılabilir. Saç dökülmesine karşı ne yapılmalı sorusuna doktora danışmadan yanıt verebilmek de mümkün olabilir.Düzenli bir hayat, stressiz bir yaşam ve düzenli uyku, yeterli protein-sebze-meyve tüketilen sağlıklı beslenme, kan dolaşımını artırmak için saç diplerine masaj yapmak, saçlarınızı zorlayacak modelleri tercih etmeyerek gereksiz fön çektirmemek ya da saç boyatmamak, saç kırıklarını alarak saç tararken daha fazla dökülmeye neden olmasını önlemek gibi basit öneriler de saç dökülmelerini önleyebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz