Sabah Şişmiş Parmakların Nedenleri ve Tedavisi

Sabah Şişmiş Parmakların Nedenleri ve Tedavisi

Herkes her zaman taze kalmayı ve sabahları rahat etmenin yanı sıra taze kalkmayı da sever. Bu her birey için mümkün değildir ve çoğu insan sabahları farklı sorunlarla karşılaştıklarından şikayetçi olmuştur. Bu sorunlar arasında sabah tutukluğu , gerilmiş kaslar, şişmiş gözler, şişmiş eller veya parmaklar sayılabilir .

Şişmiş sayısının insanlarda en yaygın olduğu düşünülmektedir. Şişmiş parmaklarla ilişkili başka tür sorunlar vardır. Bu meselelere sahip olan bir kişi ev işlerini tamamlayamaz, sabah kahvaltısı yapmak, dua etmek, banyo yapmak vb. Bir insan ellerini hareket ettiremez hale gelir ve yaşamları cehenneme döner.

Şişmiş parmakların yoğunluğu kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde çok şiddetli ve uzundur, diğerleri için ise birkaç dakika kalır. Bu konuyu olabildiğince erken ele almak çok önemlidir, aksi takdirde tehlikeli olabilir.

Tedaviden önce, bu ciddi sorunun arkasındaki nedenleri veya nedenlerini anlamak çok önemlidir. Şişmiş parmakların tespit edilen sorunlarından ve tedavilerinden bazıları şunlardır:

1. Çok fazla tuz tüketmek

Her insanın tadı farklı nedenlerden dolayı farklılık gösterir. Bazı insanlar çok fazla tuz tüketirken, diğerleri daha az tuz yiyor. Yüksek miktarda tuz tüketimi iyi değildir. Sabahları şişmiş parmakların asıl nedeni bu olabilir. Sabahları şişmiş parmakları önlemek için bir kişi yiyeceklerde bulunan tuz miktarını azaltmalıdır.

2. Ellerin aşırı kullanılması

İnsanların farklı iş ve işleri yapmaları gerekir. Bazı insanlar bilgisayar üzerinde çalışmalı, bazıları emek olarak çalışmalı ve sürekli olarak ellerini kullanmalılar. Bu tür çalışmalar ellerde ve parmaklarda şişmeye neden olabilir. Bir kişi işte ellerin kullanımını en aza indirmeli veya duruş veya iş düzenlemesini değiştirmeye odaklanmalıdır. Bu sebep zaman içinde ele alınmazsa, ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

3. Yaralanmalar veya enfeksiyonlar

Parmak şişmesinin arkasındaki en büyük sebeplerden biri eldeki yaralanma veya enfeksiyondur. Yaralanmalar, yaralar, kesikler ve çeşitli nedenlerden kaynaklanabilecek kızarıklıklar anlamına gelir. Elinizde veya kolunuzda herhangi bir yaralanma veya enfeksiyon varsa, parmaklar şişebilir. Bu neden veya neden, bandaj veya antiseptik krem ​​veya ilaçlar yardımı ile çözülebilir.

4. Yanlış uyumak

Bazı insanlar sadece bir elinde şişlik ya da ellerinde dengesiz bir şişlik gözlemler. Bunun nedeni uykunun yanlış durması olabilir. Bazı insanlar uyurken ellerini veya kollarını boynunun altında tutar, bu kan dolaşımında tıkanmaya neden olarak parmakların şişmesine neden olabilir.

5. Uygunsuz yiyecek

Bir kişi uygun olmayan yiyecekleri yerse, kötü beslenme olabilir. İnsan vücuduna gerekli besinlerin yanı sıra gerekli vitaminler sağlanmadığında, diğer eksikliklerin yanı sıra kan eksikliği de ortaya çıkabilir. Bu tür eksiklikler nedeniyle el parmakları sabahları şişebilir.

6. Kronik hastalık veya hastalıklar

Parmakların şişmesine neden olabilecek bazı kronik hastalıklar vardır. En tehlikeli hastalıklardan biri de lupus olarak kabul edilir. Bu tür hastalıklarda, parmak eklemlerinde farklı sıvılar birikir ve hareket edememelerini sağlar. Hareketteki bu kısıtlama nedeniyle, el parmakları şişebilir. Bu semptomu, yani parmaklarda biriken sıvıyı gözlemlerseniz, mümkün olan en kısa sürede doktora danışmalısınız.

Yukarıdakiler, parmak şişmesi için farklı nedenlere yönelik tedavilerin yanı sıra semptomlardır. Bunlar tanınmalı ve daha sonra zamanında tedavi edilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz