Ruh sağlığınızı artırmak için en iyi 5 ipucu

Ruh sağlığınızı artırmak için en iyi 5 ipucu

Akıl sağlığımız hayatımızda büyük rol oynar. Zihinsel olarak sağlıklı bir kişi hayata dair olumlu bir bakış açısına sahiptir ve yaşamının her bir bölümünden hoşlanır. Zihinsel sağlığı olan bir kişi tedirgin ve stresli bir yaşam sürerken, zihinsel bozukluklara neden olan endişe, depresyon, disleksi yaşar.

Yaşam biçimimizde küçük değişiklikler yaparak bu zihinsel sorunlardan kaçınabiliriz. Bu yazıda zihinsel sağlığımız için gerekli olan 5 temel ve küçük alışkanlığı paylaşacağım.

1. Meditasyon veya nefes egzersizi

Fiziksel egzersizler gibi zihinsel egzersizler de zihinlerimizi şartlandırmak için gereklidir. Günlük 5-10 dakikalık nefes egzersizi stres ve kaygıdan kaçınmak için çok yararlıdır.

2. Doğayla biraz zaman geçirin

Çiçekler, kuşlar, gökyüzü ve yeşil çevremiz bizi her zaman mutlu eder. Dışarıda 15 ila 20 dakika geçirmeyi deneyin ve doğayı hissedin. Stresli yaşamımız için harika bir anlık ruh hali artırıcı terapidir.

3. Sağlıklı beslenme

Yeşil sebzeler, meyveler ve kuruyemişler içsel, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı olmamızı sağlar. Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri içeren yiyecekler beyin hücrelerimiz için çok önemlidir. Fındıkta, balıkta ve keten tohumlarında bulunur. Bu yüzden doğru yiyecekleri yemek, beynimizin beslenmesi ve zihinsel sağlığı için gereklidir.

4. Okuma

Okuma zihinsel sağlığımız için iyi bir alışkanlıktır. Beyin hücrelerimizi besler ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olur. Günlük okumalar bize odaklanmamızı ve stresten kaçınmamızı sağlıyor. Motivasyon kitapları zihinsel gelişim için çok faydalıdır.

Uyku

Ruh sağlığımız için 6-8 saat arası iyi bir uyku çok zorunludur. İyi uyku beyni dinlendirir, beyin hücrelerini onarır ve büyümelerine yardımcı olur. Uyku, stres, endişe, depresyon vb. Durumlardan kaçınarak zihnimizi gençleştirir ve zihinsel sağlığımızı iyileştirir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz