Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler

Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler

Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler

Ruh Sağlığını Etkileyen Faktörler. Davranışlar her kişi için dış etkenlere karşı farklıdır. Bu kişilerin kişilik özellikleri ile ilgilidir. Bunlar; yaş, cinsiyet, kişisel alışkanlıklar, meslek, uygarlık ve fiziksel sağlıklardır. Bu gibi durumlar ruh sağlığını etkilemektedir.

Kişileri Yaş Aralıkları

Zihinsel sağlık ve zihinsel sağlık yaşla yakından ilişkili olmasa da bazı yaş gruplarında psikolojik sorunlar her zaman görülmüştür. Örneğin; menopoz ve andropoz dönemindeki hormon miktarının yanı sıra depresyon ve obsesif durum sorunları sık görülür. Zihinsel ve zihinsel sağlık günlük hayatta erkeklerin ve kadınların zihinsel ve zihinsel sağlığından ve salgılanan farklı hormonlardan etkilenmez.

Kişisel Alışkanlıklar

Spor, müzik, edebiyat vb. yapmaya çalıştıkları alanlarda zihin ve ruh sağlığı çok faydalıdır. Bu gibi ilgilenilen alanlar, zihnin etkili bir şekilde çalışmasına ruhsal olarak kişiyi sınırlandırmasına ve kendine güvenini sağlamasına yardımcı olur. Kumar, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkları olanlar sağlığı ve zihinsel sağlığı bozulmuş olabilir.

Zor Ve Stresli Meslekler

Meslekler için yoğun iş deneyimi ve yüksek sorumluluk gerektiren bazı meslekler örneğin; cerrahi, yönetim, kişinin zihinsel dengesini olumsuz etkileyebilir. Buna ek olarak kısmen tatsız bir iş yapmak veya işsizlik de zihinsel sorunlara neden olabilir.

Medeni Durum

Kişinin medeni hali ve eğer evli ise zihinsel ve ruhsal sağlığı etkiler. Mutlu ve uyumlu bir evliliğe sahip kişilerin zihinsel ve ruhsal sağlığını olumlu yönde etkilediği ve mutsuz ve huzursuz bir şekilde evlilik yaşayanlar olduğu kanıtlanmıştır.

Vücut Sağlığı

Ruh ve vücut sağlığı oldukça ilişkilidir. Vücut bozuklukları korku, can sıkıntısı, utanç gibi zihinsel sorunları getirir. Uzun ve zor tedavi süreçleri olan sakatlık gibi hastalıkları tamamen zihinsel sorunlara neden olmaktadır. Beyin tümörü, epilepsi, demans gibi beyindeki hastalıklar da zihinsel ve ruhsal sağlığı etkiler.

Farklı zihinsel sorunlar, ekonomik durumlarından dolayı farklı kültürlerdeki çevrelerde çalışan insanların çevrenin kültürüne ve ekonomisine uyum sağlayamadığı durumlarda ortaya çıkar.

Özel Uygulama Durumları

Savaş, göç, doğal afetler ve kazalar gibi bazı durumlar normalin dışındaki kişileri stres yaratabilir. Özellikle önceki zihinsel problemleri olanlar bu durumlardan daha fazla etkilenmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz