Rinit Nedir Ne Demek Belirtileri Nasıl Anlaşılır?Alerjik Olmayan Rinit

Rinit Nedir Ne Demek Belirtileri Nasıl Anlaşılır?Alerjik Olmayan Rinit

Burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokunun iltihaplanmasına burun iltihabı (burun enfeksiyonu) denir. Burun iltihabının diğer adı rinittir. Burun iltihabı alerjik ve alerjik olmayan olarak ikiye ayrılır. Alerjik rinit burun iltihabının alerji kaynaklı olmasıdır. Alerjik rinit hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, göz, burun ve damak kaşıntısı gibi belirtilere neden olur. Alerjik olmayan burun iltihabı ise burun tıkanıklığı, göz yaşarması, koku almakta zorlanma gibi semptomlara yol açar. Burun iltihabından muzdaripseniz, bu durumun neden kaynaklandığının tespiti ve tedavisi için Kulak Burun Boğaz doktoruna gitmelisiniz.

Alerjik Olmayan Burun İltihabı (Nonalerjik Rinit) Nedir?

Nonalerjik rinit, alerji nedeninden kaynaklanmayan burun iltihabıdır, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı gibi belirtilere yol açar. Bu belirtiler genellikle yıl boyu meydana gelir. ancak mevsimsel olarak ( örneğin mevsim değişimlerinde) belirtiler daha da şiddetlenebilir.

Alerjik olmayan burun iltihabı belirtileri şunlardır:

 1. Burunda tıkanıklık veya burun akıntısı
 2. Hapşırma
 3. Öksürük
 4. Boğazda gıcık hissi
 5. Geniz akıntısı
 6. Gözde yaşarma
 7. Burunda kaşıntı
 8. Hâlsizlik
 9. Balgam miktarında artma, öksürük
 10. Göz altlarında morluk
 11. Baş ağrısı
 12. Nefes almakta zorlanma, burunda tıkanıklığa bağlı koku alma duyusunun zarar görmesi
 13. Hafif burun kanamaları
 14. Göz kapaklarında, deride ve damakta kaşıntı
 15. Göz kapaklarında, göz çevresinde şişme ve kızarıklık
 16. Kurdeşene benzer ciltte döküntü

Alerjik Olmayan Burun İltihabı (nonalerjik rinit) Neden Olur?

Alerjik olmayan burun iltihabının kesin nedeni günümüzde tıbbında maalesef bilinememektedir. Ancak bu durumu tetikleyen pek çok faktör tespit edilmiştir.

İltihaplar

Bakteri ve virüsler burun mukozasında iltihaba neden olup alerjik olmayan burun iltihabına yol açabilir. Alerjik olmayan rinitin yaygın bir nedeni viral bir enfeksiyondur, örneğin soğuk algınlığı; grip, nezle gibi. Bu durum ilerlerse boğaz iltihabı ve sinüzit ortaya çıkabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan ve burun iltihabı olan kişiler sık sık hasta olurlar.

Çevresel Ve Mesleki Tahriş Edici Maddeler

Toz, duman, pasif sigara içiciliği veya parfüm gibi güçlü kokular, alerjik olmayan burun iltihabını tetikleyebilir. Marangozluk, veterinerlik gibi bazı mesleklerde de nefes alıp verirken maruz kalabileceğiniz maddeler alerjik olmayan rinite neden olabilir.

İklim Değişikliği

Hava sıcaklığındaki artış ve nem oranındaki azalma burun kanalını, burnunuzdaki dokuları şişirebilir, burun akmasın veya burun tıkanıklığına neden olabilir.

Yiyecek ve İçecekler

Alerjik olmayan rinit, özellikle sıcak veya baharatlı yiyecekler yediğinizde ortaya çıkabilir. Alkollü içeceklerin içilmesi de burun içindeki zarların şişmesine ve burun tıkanıklığına neden olabilir.

İlaçların Yan Etkisi Olarak

Bazı ilaçlar yan etki olarak alerjik olmayan burun iltihabına yol açabilir.Bunlara aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) ve beta blokerler gibi yüksek tansiyon (hipertansiyon) ilaçlar dahildir.

Alerjik olmayan rinit, bazı insanlarda, sedatif, antidepresan, doğum kontrol hapı veya sertleşme bozukluğunda kullanılan ilaçlarla tetiklenebilir. Dekonjestan burun spreylerinin aşırı kullanımı, rinit ilacı adı verilen bir tür alerjik olmayan rinit oluşturabilir.

Hormonal Değişikler

Hamilelik, regl dönemi, doğum kontrol hapı kullanımı veya hipotiroidizm gibi diğer hormonal değişikliklere yol açan durumlar alerjik olmayan rinite neden olabilir.

Alerjik Olmayan Burun İltihabı Kimlerde Görülebilir?

 1. Yoğun strese maruz kalanlar
 2. Sigara dumanı, egsoz dumanı ve sis gbi durumlara maruz kalma
 3. Kokain kullanma
 4. 20 yaşın üstünde olma
 5. Kadınlarda (Regl, doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz gibi hormonal değişimlere maruz kaldıklarından dolayı)
 6. Uzun süre burun açıcı damla kullananlarda
 7. Hipotiroidi ve kronik yorgunluk sendromu gibi sağlık sorunları yaşayanlarda

Alerjik Olmayan Burun İltihabı Hangi Hastalıklara Neden Olur?

 1. Sinüzit
 2. Burunda polip
 3. Orta kulak iltihabı
 4. Aşırı halsizlik

Alerjik Olmayan Burun İltihabı Tedavisi

Antihistamin Burun Spreyleri

Steroidli ve antihistaminik içeren spreyler dekonjestanlar düzenli ve doğru şekilde kullanıldığında belirtileri azaltabilir.

Azelastin (Astelin, Astepro) ve olopatadin hidroklorid (Patanase) gibi reçeteli satılan  antihistamin burun spreyleri burun iltihabının geçmesine yardımcı olabilir.

Burnun Yıkaması

Burnun tuzlu su ile yıkanması hem alerjik rinitte hem alerjik nedenli olamayan rinitte özellikle geniz akıntısı için faydalıdır.  1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz katıp karıştırın. Bu suyu burnunuza çekip sümkürün. Haftada 2-3 kez bunu uygulayın.

Tetikleyici Faktörlerden Kaçınma

Sigara dumanı, parfüm kokusu gibi burun iltihabını tetikleyicilerden uzak durmak, evde antibakteriyel yorgan, yastık halı kullanmak sizi rahatlacaktır.

Antikolinerjik Burun Spreyler

İpratropium (Atrovent) gibi burun spreyleri de alerjik olmayan rinit tedavisine yardımcı olabilir.

Alerjik Burun İltihabı (Alerjik Rinit) Nedir?

Burun iç kısmını döşeyen ve mukoza adı verilen dokunun alerjik nedenlerden dolayı iltihaplanmasına alerjik burun iltihabı denir.

Alerjik Burun İltihabı Neden Olur?

Bağışıklık sisteminin görevi virüsler, bakteriler veya parazitlerle enfeksiyonlarla mücadele edip hastalıkları önlemektir. Bağışıklık sisteminin, nefes alıp verdiğimizde soluduğumuz bahar polenleri, hayvan tüyleri vb maddeleri yanlışlıkla düşman olarak algılayıp aşırı tepki vermesi ve onlarla savaşması, bunun sonucunda bazı belirtilerin ortaya çıkmasına alerjik burun iltihabı denir.

Alerjik Burun İltihabı Belirtileri

 1. Hapşırma
 2. Burun akıntısı
 3. Burun tıkanıklığı
 4. Burunda kaşınma
 5. Öksürük
 6. Boğaz ağrısı
 7. Gözlerde yaşarma
 8. Gözlerde kaşıntı
 9. Göz altı morlukları
 10. Sık sık baş ağrısı yaşama
 11. Ciltte kuruluk, kaşıntı ve içi su dolu şişlikler
 12. Kurdeşen
 13. Aşırı yorgunluk

Alerjik Rinite Neler Sebep Olur?

 1. Genelde mite (ev tozu akarlarının atıklarına),
 2. Ev içinde yaşayan hayvanlara ( kedi, köpek, kuş, v.s.),
 3. Polenlere ( ağaç, ot, yabani ot, hububat poleni),
 4. Bazen yıl boyu polenizasyon yapan bitki polenlerine
 5. Nadir olarak da hamam böceği çıkartılarına bağlı olabilir.

Alerjik Rinit Nasıl Teşhis Edilir?

Kan testi ve deri testi yapılarak alerjik rinitiniz olup olmadığı belirlenebilir. Bunun için Alerji doktoruna gitmelisiniz.

Alerjik Burun İltihabı (Alerjik Rinit) Tedavisi

İlaç Tedavisi

Antihistamin haplar ve antihistamin burun damlaları ile hastalık kontrol altına alınmaya çalışılabilir.Loratadin (Claritin) gibi antihistaminikler alerjik rinit tedavisinde sıklıkla kullanılır.

Aşı Tedavisi

Alerji doktoruna başvurduğunuzda alerji testiniz pozitif çıkarsa size alerji aşısına başlayabilir.

Kortizonlu Burun Spreyleri

Flutikazon propionat (Flonase) gibi kortikosteroidler, çeşitli alerjenlere karşı vücudunuzun duyarlılığını azaltır ve böylece saman nezlesinin belirtilerini önler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz