Renk Körlüğü, Testi, Belirtileri, Tedavisi

  • Genel Sağlık
  • Renk Körlüğü, Testi, Belirtileri, Tedavisi için yorumlar kapalı
  • 1.008 kez görüntülendi

Renk Körlüğü, Testi, Belirtileri, Tedavisi

Renk körlüğü nedir?
Renk körlüğü; bazı renkleri ve gölgeleri ayırt edebilme yeteneğinin
bozulması sonucunda oluşan bir sağlık sorunudur. Gerçekte tam renk körlüğü nadirdir ve birçok hastada renk görme bozukluğu olduğu tanısı daha doğrudur. Erkeklerin %8′inde. kadınların da %1′inde çeşitli oranlarda renk görme bozukluğu olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle kalıtımsal bir hastalık olarak ortaya çıkar. Bazı göz, beyin hastalıktan veya ilaçlar renkli görmeyi bozabilir.

Renk körlüğünün değişik tipleri var mıdır?
Kırmızı-yeşil sorununun iki çeşidi ile mavi-sarı sorunu olmak üzere üç çeşit renk görme bozukluğu vardır. Kırmızı- yeşil renk bozukluğu en yaygın olandır ve kırmızı ile yeşilin tonları arasındaki farkları görme yeteneğini ortadan kaldırır.

Mavi-sarı renk bozukluğu ise nadiren görülür ve mavi ile sarının bazı tonları arasındaki farkları ayırt edemezsiniz. Nadir durumlarda ise, renk görme bozukluğu hiçbir rengin ayırt edilememesine kadar varabilir. Bu tür hastalar sadece siyah, beyaz ve gri tonlarda görür.

Renk körlüğü testi ne zaman yapılmalıdır?
Okulda sorun yaşayan her çocuğa, renk görme testini de içeren ayrıntılı bir göz muayenesi yapılmalıdır. Ailesinde renk görme bozukluğu olan, renkleri ayırt etmekte zorlanan veya işleri nedeniyle doğru renk ayrımı yapması gereken kişiler de test yaptırmalıdır.

Renk körlüğünde tanı nasıl konulur?
Tanı için en yaygın kullanılan test ‘İshihara Renk Testi’ dir. İstihara testinin sayfalarında renkli noktalardan oluşmuş daireler vardır. Normal gören kişiler bu daireler içinde değişik renkteki noktalarla oluşturulmuş sayı ve şekilleri ayırt edebilir. Renk görme bozukluğu olan kişi terse bazı sayfalardaki sayılan fark edemezler. Daha ileri renk görme testleri olduğu gibi renk yumakları tarzında basit testler de mevcuttur.

Renk körlüğünün tedavisi var mıdır?
Kalıtımsal renk görme bozukluğunun tedavisi mümkün değildir ama bu kişiler renkleri parlaklığına ya da bulunduktan yere göre tahmin edebilmeyi öğrenebilirler, özel olarak renklendirilmiş gözlükler ve kontakt lensler, renk görme bozukluğu olan kişilerin bir kısmında belli renkleri ayırt etmede yardımcı olabilir.

Renk körlüğü hastalığı için günümüzde genetik bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Gelecekte renkli görmeden sorumlu hücrelerdeki sorunlara neden olan hatalı genlere müdahale edilebilmesi için bilimsel çalışmalar yapılmaktadır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.