Regl (Adet) Döneminin Uzaması (Fazla Kanama) Ve Tedavisi

Regl (Adet) Döneminin Uzaması (Fazla Kanama) Ve Tedavisi

Regl (Adet) Döneminin Uzaması (Fazla Kanama) Ve Tedavisi

Regl döneminin normal süeci dört gündür.Bu dönemdeki kanamada orantılı bir şekilde olur.Kanama fazla olunca kadınlar halsizleşir bazıları bu yüzden bitap düşer.Bu döneme girenler bazan ilk adetlerinden itibaren kanama fazlalığıyla karşılaşabilir.

Kadınların bazılarında adet (regl) kanamaları normal seyrinde devam ederken ilerleyen yaşlarda hormonal değişikliklerden veya bazı hastalıklardan kaynaklanan sebeplerden dolayı kanama artmalarının arttığı gözlenmektedir.Kanama artmasıyla birlikte regl döneminin normal süreci olan dört günden beş-altı-yedi güne çıktığıda olur.Bu durum kadınları çok etkiler yorguunluğa ve bitkinliğe düşürür.Genelde bu durum rahim kanserinden,rahim iltihaplanmasından,rahimde ur oluşmasından ve follikülin hormonunun normalden fazla salgılanmasından kaynaklanmaktadır.Kanamanın fazla olması veya iki adet döneminin arasında kanama olması bu hastalıklardan dolayı olabilir.İlk adet görüldüğünden itibaren kanama fazlalığı var ise bu hastalıklardan şüphe edilmez bu hastalıklar sonradan olan kanama fazlalığının göstergesidir.Bu sebeple sonradan olan kanama fazlalığının nedeni mutlaka teşhis edilmeli çünkü bu durum önlem alınmaz tedavi edilmez ise ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Adet(Regl) Fazlalığı Tedavisi

Adet görülmeye başlanıldığından itibaren fazla kanaması olan kadınlar bir doktora gözükmeli ve doktor tavsiyesi ile kanamanın azaltılabilineceği bilinmelidir.Bunun yanısıra tavsiyemiz olan yiyeceklerden yenmeli doğal gıda takviyesiyle vitamin ve mineral eksiklikleri giderilmelidir.

Ur ,kanser.iltihaplanma,follikülin hormonunun fazla salgılanması gibi durumlardan kaynaklanan fazla kanamalar tedavi edilmezse iki adet dönemi arasında ayrıca kanamaların olduğu sürece girileceği bilinmelidir.Bu gibi durumlarda hastanın hayati tehlikesi vardır.

Adet dönemini bu şekilde ağır geçiren kadınlar ayaklarını birkaç yastık yüksekliğinde destekleyerek yukarda tutup dinlenmelidir.

Adet Fazlalığının Bitkisel (Doğal) Tedavisi

Tavsiye edeceğimiz doğal tedavi destekleri fazla kanaması olan kadınlarda adet dönemi başlamadan üç veya dört gün önceden başlanmalıdır.

Çoban Çantası Bitkisi İlk Adet olunmaya başlandığından itibaren fazla kanaması olanlarda ve menopoz döneminde fazla kanaması görülen kadınlarda normalin üstündeki kanamaları kesmeye yarar.Bir litre kaynamış suda 10 ila 15 dakika arası demlenerek yemek aralarında gün içersinde 3 su bardağı içilir.

At Kuyruğu Bitkisi fazla kanamaları durdurmaya ve damarların büzülmesine yarar.Bir litre kaynayan suda 25 gram kadar 15 dakika boyunca kaynatılmalı ve 20 dakika kadar demlenmeye bırakılmalıdır.Günde üç bardak içilir.

Asma Yaprağı iki adet dönemi arasındaki kanamaları durdurur ve kanamanın çok daha fazla olduğu zaman kanamayı kesmeye yarar.Bir litre suda 40 gram ölçüde 10 dakika kaynatıp yarım saat demlenmeye bırakmalısınız.Günde üç bardak içmeniz tavsiye olunur.

Kocayemiş Yaprağı beyaz akıntısı olanların akıntısını gidermede,mikropları öldürmede ve kanamayı durdurmada faydalıdır.Bir litre suda 25 gram katılıp 5 dakika kaynatılır ve 20 dakika demlenmeye bırakılır.Gün içersinde üç bardak tüketilir.

Ökse Bitkisi normalden fazla kanamaları durdurur ve menopoz dönemi hastalıklarına birebirdir.Bir su bardağı kaynamış suda 10 dakika demlenerek günde üç bardak tüketilmelidir.

Mersin Yaprağı Bitkisi adet kanamaları fazla olanlar için en iyi adet kanı kesicilerden biridir.Kanın kesilmesiyle birlikte mikropların düşmanıdır,beyaz akıntısı olanların akıntısını keser.Bir litre suda 15 dakika 10 gram karıştırılarak kaynatılır yarım saat demlenir.Güne yayarak üç bardak içilir.

Kadın Tuzluğu Bitkisi ağrılı regl dönemi geçirenlerde ve miyomdan oluşmuş fazla kanamalarda faydalıdır.Toplar damarları güçlendirir.Bir litre suya kökü veya dalının kabuğu eklenerek 10 dakika kaynatılır.20 dakika demledikten sonra gün içersinde üç bardak içilir.

Fazla kanaması olan kadınlar kalça arası bölgeye soğuk havlu uygulaması yapmalı vajina(döl yatağı) sık aralıklarla yıkanmalı,soğuk suya girilmesi haftada iki seans olarak bel atı bölgesini 10 ar saniye aralıklarla küvete batırılıp çıkartılmalıdır.Ayaklarada iki günde bir 5 dakika soğuk su seansı uygulanmalıdır.

Fazla kanaması olan kişiler kan sulandırıcılar kullanmamalıdır.Bol bol üzüm dalak ıspanak gibi kan yapıcı besinler tüketilmelidirki beden kaybettiği kanın telafisini yapabilsin.Telafi edici vitaminler:c2,b12,b9,k vitaminleridir ayrıca kalsiyum demir çinko manganez kobalt bulunan gıdalar alınmalıdır.Portakal kabuğunda p vitamini bulunmaktadır bu vitamin kabuk altındaki beyaz kısımdadır.Beyaz kısım kalın kabuklu portakallarda fazla olduğundan kalın kabuklu portakallar tercih edilip kabuk altı beyazıyla marmelat yapılıp adet dönemlerinde yenmelidir.

Isırgan Otu fazla kanmaları keser.Bir litre suda 50 gram katılarak demlenilir.Demlenme süresi 20 dakikadır.Gün içersinde üç bardak içilir.

Hevhulma Bitkisinin kanı kesme ve antibiyotik işlevi vardır.Adet kanamalarında veya adet dışı kanamalarda etkendir.İltihap gidermek için kullanılır.Bir litre kaynamış suya 30 gram eklenilerek 20 dakika demlenir.Gün içersinde üç bardak içilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz