Raşitizm Hastalığı Nedir? Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm Hastalığı Nedir? Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde görülebilen çocuk hastalıklarından biri de raşitizm hastalığıdır. Bazı faktörlere bağlı olarak oluşan raşitizm hastalığı çoğunlukla 6 ila 18 ay arası çocuklarda görülebilmektedir. Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olan raşitizm hastalığı tedavi edilememesi durumunda ileriki dönemlerde kalıcı olabilmekte ve bireyin genel sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunabildiği raşitizm hastalığının meydana gelmesinin en temel sebebi ise D vitamininin eksikliğidir.

Vücut kemiklerinin sağlıklı olarak gelişim göstermesi açısından hayati bir öneme sahip olan D vitamini eksikliği kemik yapısında ciddi anlamda bozulmaların oluşmasına ve sonuç olarak da raşitizm hastalığının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Raşitizm hastalığının belirgin niteliklerinden biri de tedavisinin başarılı sonuçlar sunması açısından özellikle erken teşhisinin yapılması gerektiğidir.

Çünkü bozulan kemik yapısının ileriki dönemlerde daha geç süreli olarak tedavi edilebildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Peki önemli bir çocuk hastalığı olan raşitizm hastalığı nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir, dilerseniz ayrıca evebeynler tarafından da merak edilen bu sağlık konumuz hakkında uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım.

Raşitizm Hastalığı Nedir?

Raşitizm hastalığı bir tür kemik hastalığı olup kemiklerin normalden daha fazla yumuşak olması gelişmesi sonucunda kas ve kemiklerde zayıflık ve biçim bozukluğuna yol açan bir sağlık sorunudur.

Raşitizm Hastalığı Neden Olur?

Raşitizm hastalığının ana nedeni yukarıda da belirttiğimiz gibi D vitamini eksikliğidir. Bu ana neden dışında ayrıca şu gibi faktörlerin de raşitizm hastalığına neden olabildiği bilinmektedir;

 • Kanser türü hastalıklar
 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları gibi çok az da bu gibi faktörler raşitizm hastalığına zemin hazırladığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Raşitizm Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm hastalığında görülebilen başlıca belirtiler ise şunlardır;

 • Bacak eğrilikleri gibi kemik deformiteleri
 • Kafatasının normal biçimde olmaması
 • Omurga eğrilikleri veya göğüs eğrilikleri
 • Özellikle kalça kemiğinde ağrı oluşması
 • Nöbet geçirme
 • Gelişim yavaşlaması ile birlikte boy kısalığı görülmesi
 • Kemiklerin normalden çabuk kırılması
 • Dişlerde şekil bozuklukları boşluk ve eğrilik durumlarının oluşması gibi.
 • Bebek ve çocuklarda gelişim yavaşlaması gibi birçok durumlar raşitizm hastalığının önemli belirtileridir.

Raşitizm Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Raşitizm hastalığı kendi kendine iyileşme gösterebilen bir hastalık değildir. Bu bakımdan evebeynlerin çocuklarında raşitizm hastalığının ilk belirtilerini görmesi durumunda hemen doktora başvurması gerekmektedir. Raşitizm hastalığının genellikle D vitamini, fosfor ve kalsiyum nedenli meydana gelebildiğinden dolayı tedavisinde ise çoğunlukla D vitamini, fosfor ve kalsiyum takviyeli ilaçlar kullanılmaktadır.

Raşitizm hastalığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler aktardıktan sonra raşitizm hastalığı nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir, konulu sağlık makalemizi sizlere sağlıklı günler dileğinde bulunarak burada sonlandırmaktayız.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Raşitizm hastalığında çocuk hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz