Ramazanın Vazgeçilmezi Güllaç Tatlısı

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Ramazanın Vazgeçilmezi Güllaç Tatlısı için yorumlar kapalı
  • 780 kez görüntülendi

Ramazanın Vazgeçilmezi Güllaç Tatlısı

Güllaç, gerek ramazan tatlıları; gerekse de bayram tatlıları arasında yer alan en önemli tatlılardan bir tanesidir. Güllaç tarifi almak istediğinizde ise, herhangi bir yerden almamalısınız. Şöyle ki; en beğenilen pastahane tarifleri arasında yer alan güllaç tarifi bile hoşunuza gitmeyebilir. İftarda yediğim güllacın ardından herkese bu güzel tatlının tarifini verme gereksinimi duydum.

Güllaç tatlısının malzemeleri: 10 adet hazır güllaç yaprağı, 2.5 kilo süt, 2.5 bardak şeker, 1 bardak pudra şekeri, 1 bardak hindistan cevizi, 1/2 çay bardağı gül suyu, File fındık, yeşil fıstık, Toz yeşil fıstık, Kiraz şekerlemesi.

Güllaç nasıl yapılır: Güllaç tarifinde öncelikle süt bir tencereye alınır; ve hafifçe ılıtılır. Sütün üzerine şeker ile birlikte gül suyu da ilave edilir, ve sonrasında elde edilen süt, gül suyu ve şeker karışımından bir yuvarlak kaba, bir kepçe alınır. Sütün üzerine ise bir güllaç yaprağı, parlak kısmı üste gelecek şekilde serilir. Sütten bir kepçe daha dökülür; ve diğer güllaç yaprağı da bunun üzerine serilir.

Hazırlanmış olan beş güllaç yaprağının üzerine pudra şekeri ve hindistan cevizinin yarısı ile fındık ve fıstık ilave edilir. Diğer beş güllaç yaprağı da aralarına süt dökülerek üst üste serilir. En üste, kalan pudra şekeri ve hindistan cevizi serpilir. Yeniden süt eklenen güllacın üzerine vişne şekerlemesi ile toz fıstık eklenip süslenerek, afiyetle yenir.

Bu yazı güllaç tatlısı tarifi, güllaç tatlısı nasıl yapılır, güllaç tatlısının tarifi, güllaç tarifi, güllaç nasıl yapılır, güllacın tarifi, güllacın püf noktası, güllacın kalorisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

güllacın kalorisi, gullac nereden alinir, güllaç yapımı anlatımlı, güllaç nasıl süslenir, güllaç ismi nereden gelir, yuvarlak güllaç tatlısı, güllaç tarifi anlatımlı, güllaç tarifi yazılı, Gullac tatlisi, güllaç tatlısının faydaları

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.