Ramazanda Su Tüketimi ve Susuzluk

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • Ramazanda Su Tüketimi ve Susuzluk için yorumlar kapalı
  • 754 kez görüntülendi

Ramazanda Su Tüketimi ve Susuzluk

Bu yıl ramazan ayının yaza denk gelmesi, sahur ve iftar arasındaki sürenin oldukça uzun olmasından dolayı sıvı alımına dikkat edilmelidir.

İnsan vücudunun %63’ü sudur. Ramazanda vücut ısının azaltılması ve kontrol edilmesi için suya ihtiyacımız vardır. Yetersiz sıvı alımı sıvı elektrolit dengesizlikleri, bayılma hissi, deri esnekliğinde azalma, mide bulantısı, baş dönmesi gibi çeşitli sağlık sorunlarının önlenmesi için su tüketimi arttırılmalıdır. Diyetisyen Derya Zünbülcan, Ramazan’da susuzlukla baş etmenin yollarını açıkladı

İftardan sahur vaktinin bitimine kadar olan süre içerisinde hiç kalori içermeyen doğal içeceğimiz olan suyu içmek için susamayı beklenmemelidir. Özellikle yaz meyvesi olan karpuz yüksek su içeriği ile meyve seçimi için doğru bir tercih olacaktır. Sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için ayran, süt, soda, taze sıkılmış meyve suları, bazı bitki ve meyve çayları tercih edilebilir. Tüm bu seçeneklerin yanında yine de en iyi ve en doğal içeceğimizin su olduğunu unutulmamalıdır.

Susatmayan beslenme planı nasıl olmalıdır?
Susuzlukla baş etmek için öncelikle dikkat edilmesi gereken vücuttan su atan yiyecek ve içeceklerin tüketiminin sınırlandırılmasıdır. Özellikle sahurda çok fazla çay ve kahve tüketilmesi vücuttan su atımını hızlandırarak kişiyi tahmin edilenin aksine bir sonraki gün susuz bırakır. Tuzlu, salamura, şarküteri ürünleri gibi tuzlu yiyeceklerin tüketimi de susuzluğu arttıracağı için alım miktarı sınırlandırılmalıdır.

Su tüketiminin zamanı var mıdır?
Havaların sıcak olması nedeniyle artan sıvı ihtiyacının karşılanması için sahurda en az 4-5 bardak iftar ve iftar sonrasında da en az 6-7 bardak su tüketilmesi önemlidir. Sindirim enzimlerini seyrelttiği için suyun büyük çoğunluğu öğünler arasında içilmelidir.

Sıvı alımını arttırmak için yapabilecekleriniz
1) Suyun tadı hoşunuza gitmiyorsa alternatifler geliştirin. Suyunuza damlatacağınız bir kaç damla vanilya ekstresi işinize yarayabilirsiniz. Veya içerisine limon kabuğu, elma ve mevsim meyveleri doğranmış suyu sağlık içeceğiniz olarak kullanabilirsiniz.

2)Şekersiz bitki çaylarından faydalanılabilir.

3) Kuru meyveler yerine daha çok taze sebze ve meyve tüketerek sıvı tüketiminizi arttırabilirsiniz.

4)İftara çorbayla başlayarak, iftar öğününde mutlaka bir sebze yemeği veya salataya yer vererek vücut dengesinin sağlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

5) Ayran, süt, soda, taze sıkılmış meyve suları, bazı bitki ve meyve çaylarından faydalanabilirsiniz.

Bu yazı oruçta susamamak için ne yapılmalı, oruçta susuzluk, ramazanda susamamak için, ramazanda susuzluk, susatmayan yiyeceklersusatmayan yemeklersusamamak için ne yapmalı, susamamak için sahurda ne yenir, oruçluyken susamamak için, ramazanda su tüketimi, ramazanda su ihtiyacı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

sahurda susuzluk için ne yemeli, susuzluk için ne yapılmalı, susastirmayan yiyecekler, HANGİ MEYVELER SUSATMAZ, susuzluğun gitmesi için ne yapılmalı, oructa susatmayan icecekler, oruçda mide bulantısı, ne yiyince susanmaz, susuzluk icin ne yapmalı, garanti internet şubesi

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.