Rahim Sarkması Nedir

Rahim Sarkması Nedir

Rahim, normal bulunması gereken yerden aşağıya, vajinaya doğru sarkmıştır. Bazen dışarıdan görünecek kadar

aşağıya gelebilir.

Nasıl oluşur
Rahimi yerinde tutan kas ve bağların zayıflaması ve gerilmesi nedeniyle oluşur. Çocuk doğurma ve yaşlanma bu zayıflığın nedeni olabilir. Bazen de genetik olarak bu destek yapıları zayıf olabilir. Fazla kilolu kişiler, kronik öksürük yakınması olanlar ve ağır yük kaldıranlarda daha şiddetli formlar görülebilir.

Belirtiler nelerdir
Hafif sarkmada herhangi bir belirti olmayabilir. Orta derecede, karnın aşağı kısımlarında ağırlık ve bir top üzerine oturuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sırtın ve karnın alt kısımlarında ağrı ve rahatsızlık yakınması olabilir. Uzun süre ayakta kaldığınızda yakınmalarınız artabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrınız olabilir. Ciddi sarkmada, rahim dışarıdan görülür ve vajinada büyük bir kitle varmış hissi yaratır. Sarkma yüzünden bazı kadınlar; öksürürken, hapşırırken ve gülerken idrar kaçırabilir, idrar ve gaita yaparken güçlük çekebilirler.

Tedavisi
Rahim sarkması tedavisinin bir yolu, rahimi yerinde tutabilmek için pesser adı verilen lastik bir yapıyı vajene yerleştirmektir. Çeşitli su ve hava içeren tipleri vardır. Diğer bir yolsa vajinal yoldan ameliyatla rahimi çıkarmak veya abdominal yoldan bağları kuvvetlendirmektir.

Bu yazı rahim sarkması nedir, rahim sarkması ameliyatı, rahim sarkmasının belirtileri, rahim sarkmasının nedenleri, rahim sarkması nedir, rahim sarkmasının zararları, rahim sarkması ağrı yaparmı, rahim sarkması neden olur, rahim sarkması tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

rahim sarkması ağrı yaparmı, rahim sarkmasının zararları, rahim sarkması zararları, rahim sarkması nedir, rahim sarkması cinsel ilişkiyi etkiler mi, rahim sarkması görüntüleri, rahim sarkması cinsel ilişki için zararları, rahim sarkması belirtileri alternatif tedavisi varmi pesser nedir, rahim sarkması, rahim sarkması neden olur

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz