Psoriatik artritiniz varsa yemek yememeniz gereken 5 yiyecek

Psoriatik artritiniz varsa yemek yememeniz gereken 5 yiyecek

Psoriasis artriti olan hastalar, durumlarını normalleştirebilir ve birkaç diyet değişikliği ile semptomlarının şiddetini azaltabilir. Sadece iltihap, kilo alma ve kalp hastalıkları gibi bazı sağlık sorunlarına neden olan sağlıksız yiyecek maddelerinden kaçınmalısınız.

Psoriatik artrit, besin açısından zengin besinler ve sağlıklı, dengeli bir diyet yardımı ile kontrol edilebilen ve normalleştirilebilen bir hastalıktır. Bu otoimmün hastalık, sedef hastalığı olan hastaların% 30’unda ortaya çıkar ve iltihap, ağrı, ağrıyan eklemler, sertlik ve şişlik gibi semptomlara neden olur.

Aşırı kilo alımı, eklemler üzerinde şiddetli baskıya neden olabilir, bu da psoriatik artrit semptomlarını daha da kötüleştirir ve zaman geçtikçe eklem bozulmalarının şiddetini artırır. Tüm psoriatik artrit hastaları, günlük diyetlerini sağlıklı ve sağlıklı gıdalarla doldurmanın yanı sıra, iltihaplanmaya ve kilo alımına neden olan tüm gıda maddelerini ortadan kaldırmak için büyük özen göstermelidir.

Araştırmacılar, psöriatik artrit hastaları için sağlıklı ve dengeli bir beslenme planlamasının da gerekli olduğuna inanmaktadır, çünkü sedef hastalığı onları obezite, yüksek tansiyon düzeyleri, diyabet, yüksek kolesterol düzeyleri ve kalp hastalıkları gibi diğer bazı ciddi hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. Bu nedenle, psoriasis ile birlikte psoriatik artriti olan hastalar için kalbi güçlendiren ve koruyan yiyecekleri tüketmeleri ve kan şekeri ve kolesterol seviyelerini normale döndürmelerine yardımcı olmaları son derece önemlidir.

Onlara boş kalorilerden başka bir şey vermeyen, kolesterolünü yükselten, obeziteyi tetikleyen ve yaygın inflamasyonu önleyen tüm yiyeceklerden kaçınmaları için bir hedef belirlemelidirler. Günlük diyetinize eklemek için daha sağlıklı alternatifler sunarak kaçınmanız gereken tüm yiyecekleri seçtik.

İşte, bir göz atın:

1.  Şeker ve Şekerli İkramlar

Şeker yüklü fırınlanmış ürünler, şekerler, çikolatalar ve diğer tüm tatlı yiyecekler nadiren herhangi bir besin değeri sağlar ve aşırı tüketimi, kan basıncında artışa, hızlı kilo almaya ve kalp rahatsızlıklarının risk faktörlerine katkıda bulunan kolesterol seviyelerine neden olur. diyabet ve çeşitli kanser türleri.

Ayrıca, düzenli şeker ve rafine nişasta tüketimi, zararlı pro-inflamatuar moleküller olan sitokinlerin gelişimini artırabilir. Şeker tüketiminin azaltılması, hem normal bireyler hem de psoriatik artritli hastalar için son derece önemlidir.

Lezzetli tatlı bir tada sahip olmak için daha sağlıklı ve besleyici bir alternatif, dondurulmuş meyveler, üzümler, karpuzlar ve bitter çikolataya batırılmış muzlar gibi taze meyvelerde pişirmektir. Doğal ve taze meyveler, temel besin maddeleri ve antioksidanlarla doldurulurken, yapay şekerler sadece boş kalorileri toplar.

2. Şekerli Sodalar

Soda şeker gibidir, çünkü boş kalorilerden ve aşırı miktarda şekerden başka hiçbir şey içermez. 12 onsluk bir soda konservesi, üç çorba kaşığı şekerden daha fazlasını toplar. Eğer diyet sodalarına geçişin daha sağlıklı bir alternatif olduğuna inanıyorsanız, diş erozyonu, kalp rahatsızlıkları, depresyon ve risk faktörlerini arttıran suçlular olarak bilimsel olarak kanıtlanmış sukraloz ve aspartam gibi yapay tatlandırıcılarla yüklü olduğundan emin olun. Diyabet tipi 2. Ayrıca, diyet gazozları ne olursa olsun besinsel fayda sağlamazlar ve etikette sıfır kaloriye rağmen kilo aldırırlar.

Psoryatik artritten muzdaripseniz, kalori tüketiminizi ve günlük olarak tükettiğiniz şeker miktarını azaltmak için şeker tozu ve alkolsüz içecekleri azaltmanız şiddetle tavsiye edilir. Vücudunuza kafein ya da sağlıklı bir içecek vermek istiyorsanız, şekersiz buzlu çay ve taze sıkılmış meyve sularını seçin.

3. İşlenmiş Gıda

Mağazada satılan lezzetler, paketlenmiş cipsler, konserve yiyecekler, suni dondurmalar, şekerli içecekler, koruyucu zengin kahve kremleri, dondurulmuş pizzalar ve diğer tüm paketlenmiş ve imal edilmiş gıda maddeleri, tuz, koruyucu madde, şeker ve boş kalorilerden başka hiçbir şey içermez. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, ortalama bir Amerikalı tarafından tüketilen% 60’lık kalorinin, emülsifiye edici maddeler ve hidrojene yağlar gibi sağlıksız katkı maddeleriyle yüklü, ultra-işlenmiş gıda maddelerinden geldiğini ortaya koymuştur.

Tüm bu paketlenmiş, işlenmiş ve dondurulmuş ikramları tüketmek, eklemleriniz, kalpleriniz, vücudunuz ve hatta cildiniz için ciddi hasara neden olacaktır. Ve bu sağlıksız yiyeceklerin tüketimini azaltırsanız, kendinizi sayısız hastalıktan koruyabilirsiniz. Günlük diyetinizi tüm yiyeceklerden oluşan sağlıklı ve taze ürünlerle hazırlayın. İşlenmiş yemekleri satın alma dürtüsünden kaçamazsanız, satın almadan önce malzemeleri tarattığınızdan emin olun. Malzemeler yerel olarak mevcutsa ve bu tarifi kendiniz kolayca düzeltebilirsiniz, o zaman onu tüketmek yeterlidir.

4. Pastırma

Vücuttaki iyi ve kötü yağların sağlıklı dengesini korumak önemlidir, bu nedenle yağlı etlerin, özellikle pastırma gibi işlenmiş etlerin tüketimini sınırlamak önemlidir. Pastırma, kalp rahatsızlıklarının risk faktörleri ile birlikte, endişe verici bir oranda kötü ya da LDL kolesterol seviyelerini yükselten, son derece sağlıksız doymuş yağ seviyeleriyle doludur.

Araştırmacılar ayrıca pastırma tüketimi ve kanser gelişimi arasında doğrudan bir ilişki kurmuşlardır. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, domuz pastırması gibi işlenmiş etlerin kanserojen olarak sınıflandırıldığını, çünkü kansere neden olan maddelerin yüksek sıcaklıklarda et pişirirken, özellikle kızartma yaparken ortaya çıktıklarını ortaya koymuştur. Üstelik, yağlı etleri hazırlama işlemi, aynı zamanda, vücutta yaygın iltihaplanma gelişimini tetikleyen gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE’ler) içerdiğinden, zararlı bir rol oynar.

Psoriatik artrit ve diğer eklem hastalıkları olan hastalara yağsız et kullanımını engellemek ve kontrol etmek için yağsız et tüketimini azaltmalarını öneren geniş bir araştırma gövdesi vardır. Bununla birlikte, sınırlama her zaman favori yemeğinizi tamamen ortadan kaldırmak anlamına gelmez. Kendiniz için çok zor olmanıza gerek yok, sadece tüketimini sonsuza dek pastırmaya veda etmekten ziyade ara sıra bir tedaviye indirgeyin.

5. Süt Ürünleri

Araştırmalar, psoriatik artritli bazı hastaların belirli süt ürünlerini yedikten sonra daha ağır semptomlar yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Birçok çalışma, inflamasyonu tetikleyen kaynaklardan biri olarak sütü vurguladı. Sağlık uzmanları ve araştırmacılar, her türlü iltihaplı rahatsızlıktan muzdarip olan bireylerin, süt ürünleri tüketimini azaltmaları ve yakından izlemeleri gerektiğine inanmaktadır. Süt ürünleri, iltihaplı hastalıkların her türünde iltihap belirtilerini şiddetlendirir.

Bununla birlikte, dikkatli bir şekilde tüketildiğinde, süt ürünlerinin faydalarını da kabul etmelidir. Örneğin yağsız süt ve yoğurt, temel besin maddeleri ve sağlıklı probiyotiklerle doludur. Semptomlarınızda bir şiddet görmüyorsanız, süt ürünlerini tüketmeye devam etmeniz önerilir.

Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, süt ürünleri ile antiinflamatuar şikayetleri olan 52 hastanın etkilerini incelemek için klinik çalışmalar yapılmıştır. Sonuçlar, bazı hastaların hafif anti-enflamatuar etkilere maruz kaldıklarını, inek sütünün alerjisi olanların ise inflamasyonda bir artış olduğunu ortaya çıkardı.

6. Somon

Psoriasis artriti olan hastaların, haftada en az iki kez yılan balığı, somon, alabalık ve uskumru gibi yağlı balık tüketmeleri önerilir. Bu yağlı balık çeşitleri, A vitamini ve protein açısından oldukça zengindir, diyabetin tetiklediği göze bağlı risk faktörlerinin azaltılmasıyla birlikte, beyin için son derece sağlıklı olan iki temel besin maddesidir. Dahası, son derece faydalı anti-enflamatuar özelliklere sahip olan kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri ile dolmaktadırlar.

Eğer psoriatik artritiniz varsa, somon balığı, uskumru, alabalık ve yılan balığı gibi yağlı balıklar mutlaka menüde olmalıdır. Protein ve D vitamini ile doldurulurlar, beyniniz için faydalıdırlar ve diyabetle ilişkili göz risklerinin azalmasına yardımcı olabilirler. Ayrıca, sizin için iyi olan omega-3 yağ asitleri, anti-enflamatuar etkilere bile sahip olabilir.

Omega-3 yağ asitleri kalp rahatsızlıkları, felç ve kalp krizleri için risk faktörlerini azalttığı için, psoriatik artritli hastalar için vahşi somon ve yağlı balık tüketimi son derece önemlidir. Kardiyovasküler sağlığınızı artırmak için haftada en az iki adet yağlı balık tüketin.

7. YEMEK: Fındık

Kuruyemişler kalp için inanılmaz derecede sağlıklıdır ve tüketimleri yeteri kadar stresli değildir. Tüm fındık çeşitleri, kalp için inanılmaz derecede faydalı olan tekli doymamış yağlarla doludur, ancak cevizler, süper güçlü besin elementleri ile tacı gerçekten çalar. Bunlar kalp aritmilerini iyileştirmeye yardımcı olan ve özellikle büyük bir yağ içeren öğünün yemini yaptıktan sonra arterlerdeki iltihap belirtilerini azaltan temel bir omega-3 yağ asidi olan alfa-linoleik asit (ALA) ile doludur.

Araştırma, somunların sayısız başka hastalığın semptomlarını önlemede yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Yakın zamanda yapılan bir çalışma düzenli olarak fındık tüketmenin faydalarını araştırmaya çalıştı. Sonuçlar ceviz, badem, fındık, yer fıstığı ve ceviz tüketen bireylerin düzenli olarak kanser geliştirme riskini% 15 azalttığını, erken ölüm riskini% 22 azalttığını, kalp hastalığı riskini% 30 oranında azalttığını ortaya koydu. Diyabet geliştirme riskini% 40 oranında azalttı.

Her gün fındık ezmek sadece vücudunuza lezzetli bir iştah açıcı bir atıştırmalık vermekle kalmayacak, aynı zamanda vücudunuzdaki enflamasyonun zararlı semptomlarıyla da savaşacaktır.

8. YEMEK: Meyveler

Taze ve yerel olarak yetiştirilen meyve ve sebzeler, sağlıklı ve dengeli bir diyetin önemli bir parçasıdır. Ve yaban mersini, kızılcık, siyah meyveler, çilek, acai meyveleri ve ahududu gibi tüm canlı renkli ve sulu meyveler güçlü güçlü süper yiyecekler olarak kabul edilir. Kalp rahatsızlıklarının semptomlarına karşı savaşmaya ve kalp krizlerinin risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olan olağanüstü antioksidanlar ve koruyucu polifenollerin olağanüstü yüksek profillerini toplarlar.

Psoriasis artriti varsa, belirtilerinizin şiddetini azaltmak için diyetinizi antioksidan açısından zengin olan bu meyvelerden ayırdığınızdan emin olun. Araştırmalar, çileklerin sizi doyurup doyurucu hisleri teşvik eden sayısız vitamin ve lifle yüklü olduğunu ortaya koymaktadır. Bunları yerel olarak aldığınızdan emin olun ve daima taze meyveleri toplayın. Meyvelerinizi mevsim dışındayken her zaman dondurabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz