Protein Nelerde Var? Proteinli Yiyecekler Besinlerin Protein Değerleri

Protein Nelerde Var? Proteinli Yiyecekler Besinlerin Protein Değerleri

Protein vücut hücrelerimizin temel yapı taşıdır.  Uzmanlar kadınların günlük protein ihtiyacının 46 gr. erkeklerin ihtiyacının ise 56 gr. olduğunu bildiriyor. Proteinin ana kaynakları et ürünleri, süt ürünleri, balık ve yumurtadır. Bu makalemizde proteini yüksek besinler, protein içeren gıdalar, içecekler, meyveler nelerdir, protein çoğunlukla hangi besinlerde bulunur? Hususunda bilgiler verdik, protein açısından en zengin gıdaların ve protein oranlarının listesini yayımladık.

Protein sayesinde vücudumuzdaki organlar işlevlerini sağlıklı bir şekilde sürdürürler. Proteinin bedendeki görevleri saymakla bitmez; Alyuvar ve akyuvar oluşumu, cildin ışıldaması, hafızanın güçlenmesi, yaraların iyileşmesi, çocukların büyümesi, saç ve tırnakların uzaması… Bu gibi tüm faaliyetler için proteine ihtiyacımız vardır.

Yoğurt

Yoğurt protein açısından en zengin besinler arasında yer alır. 170 gr. yoğurtta 15-20 gr. protein bulunur. Günde 1 su bardağı miktarda yoğurt yemek günlük protein ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılar.  Bu probiyotik gıda ayrıca kalsiyum, potasyum, vitamin ve çok sayıda mineral içerir. Düzenli yoğurt tüketimi bağışıklığı güçlendirir, kemikleri güçlendirir ve tansiyonu dengeler.

Yumurta

Protein en kaliteli proteinlerdendir çünkü yumurtada bulunan esansiyel amino asitler vücudun pek çok ihtiyacını karşılarlar. Bir adet büyük boy yumurta, beyazı 3.6 gr protein, sarısı 2.7 gr protein olmak üzere toplam 6.3 gr. proteinle sağlıklı protein kaynaklarındandır. Yumurta bağışıklığı güçlendirir, hastalanmayı önler, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesine yardımcı olur.

Tavuk

Derisi çıkarılmış 90 gr. tavuk 27 gr. protein içeriğiyle günlük protein ihtiyacınzın çoğunu karşılar. Aynı şekilde derisiz hindi göğsü de önemli hayvansal proteinlerdendir.

Mercimek

Mercimek en güçlü bitkisel protein kaynaklarındandır. 1 su bardağı haşlanmış, pişmiş mercimekte 18 gr. protein bulunur. Mercimek ayrıca lif, demir, potasyum, fosfor, çinko, niasin ve folik asit gibi vücudumuzun ihtiyacı için gerekli olan önermli mineralleri de içerir. Mercimek kalp hastalıklarını önler, sindirim sistemi sağlığını korur ve kilonuzu kontrol altına almaya yardımcı olur.

Bezelye

Bezelye de protein oranı yüksek besinlerdendir. 1 su bardağı pişmiş bezelyede 8-10 gr. protein vardır. Lif, potasyum, magnezyum, demir, çinko, folat ve B, C, A ve K vitaminleri bezelyede bulunan diğer vitaminle minerallerdir.Bezelye lezzetli olmasının yanı sıra sağlık için de çok faydalıdır. Kalp hastalıklarını, damar tıkanıklığını ve şeker hastalığını önler.

Fıstık ezmesi

Hem çok lezzetli hem de proteini yüksek bir yiyecek arıyorsanız fıstık ezmesi tam da bu tarife uyan bir besindir. 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi yemek 8 gram protein almanızı sağlar. Fıstık ezmesi tekli doymamış yağ ve lifin önemli bir kaynağıdır. E, B3 ve B6 vitaminleri ile magnezyum, manganez, demir, çinko ve folat mineralleri açısından da oldukça zengindir.

Süt

Süt önemli protein kaynaklarındandır. Bir su bardağı süt 8.03 gr. protein içeriğiyle protein zengini besinler arasında yer alır. Süt ayrıca D vitamini, kalsiyum ve fosfor oranı da yüksek bir besindir. Kemik sağlığını korur, bağışıklığı güçlendirir.

Protein Eksikliği Yetersizliği Düşüklüğünde Görülen Hastalıklar Tıklayınız

Yiyecek (miktar)                                      Protein (gram)

Yağsız dana eti 85 gramında 22    
Yer fıstığı 100 gramında   24.4   
Antep fıstığı 100 gramında 21      
Badem 28 gramında 6      
Yulaf  yarım su bardağı 13     
Ay çekirdeği 100 gramında 19.3  
Yağsız yoğurt 170 gram   17     
Brokoli 96 gramında 3      
Ton balığı 100 gramında 25     
Tam buğday ekmeği 1 diliminde 4     
Kabak çekirdeği 100 gramında 17,8  
 Hindi göğsü 85 gramında 24     
Somon 85 gramında 19     
Whey protein porsiyon başına 19-49 gr

 Protein içeren meyveler

(Meyvelerin protein oranı çok düşüktür.)

100 gr meyve için:

Avokado    2 gr.
Kivi 1.2 gr.
Kiraz 1.1 gr.
Karpuz 0.6 gr.
Muz 1.1 gr.
Portakal    1 gr.
Nar 1.7 gr.
Çilek 0.7 gr.
Şeftali 0.9 gr.
Greyfurt 0.9 gr.
Kayısı 1.4 gr.
Dut 1.4 gr.

Protein Eksikliği Yetersizliği Düşüklüğünde Görülen Hastalıklar Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz